TSM Erken Teşhisle Hayat Kurtarıyor

Sebebi bilinen ölümler sıralamasında ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

Kanser günümüzün önemli bir halk sağlığı sorunu olup gündemdeki yerini korumaktadır.

Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

Kanser taramaları, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Kanser taramaları kapsamında ilimiz ilçelerinden, kaymakamlıklar ve Belediye başkanlıkları imkanları ile vasıta ayarlanarak, Merkez Toplum Sağlığı Merkezi’ne getirilen vatandaşların taramaları yapılmaktadır. 

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirmede; “Merkez TSM’de yapılan taramalarımızda; 30-65 yaş kadınlar rahim ağzı kanseri, 40-69 yaş arası kadınlar meme kanseri, 50-70 yaş arası hem kadın hem erkekler kolon kanseri hedef kitlemizdir. Vatandaşlarımızı taramalarını yaptırmak üzere, KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) Birimlerimize bekliyoruz. Unutmayalım ki, erken teşhis hayat kurtar” ifadelerine yer verildi.
 

Bakmadan Geçme