TÜGVA İl Temsilcisi Önen güven tazeledi

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kastamonu 4'üncü Olağan Genel Kurulu Gençlik Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. TÜGVA İl Temsilcisi Selim Önen, yeniden seçilerek güven tazeledi.

Genel kurula TÜGVA Genel Başkanı İbrahim Beşinci, TÜGVA il ve ilçe teşkilatların yanı sıra il protokolü ve Sivil Toplum Kuruluşları da ilgi gösterdi. TÜGVA İl Temsilcisi Selim Önen ortaokul, lise, üniversite, teşkilat çalışanları, gençlik, eğitim ve kadın ve aile koordinatörlükleriyle 2 yılda yaptıkları çalışmaların faaliyet raporunu sundu. 

“BİRÇOK PROJE VE KURSLA GENÇLERİMİZİN YANINDA OLUYORUZ”

Önen, ortaokul koordinatörlüğü, lise koordinatörlüğü, üniversite koordinatörlüğü, spor koordinatörlüğü, eğitim koordinatörlüğü, çalışan gençlik koordinatörlüğü, kadın ve aile koordinatörlüğü olarak birçok alanda çalışma yaptıklarını belirterek; “Bunların da her birinin kendi içlerinde tabii dönemsel olarak farklı farklı programları etkinliklere çalışmaları oluyor. Ortaokulda çizimlerle 40 hadis yarışmamız var. Çocuklar belirlediğimiz 40 hadisi resme kendi vizyonları çerçevesinde resme döküyorlar. Türkiye’nin geneli yaptığımız çalışmalardan ve Kastamonu’da her zaman büyük ilgi gören çalışmalarımızdan bir tanesi. Geçen sene Türkiye dördüncüsü çıkarmıştık. Bunun yanında yaz okullarımız var. Kastamonu merkezde 5 okulda; Cide, Devrekani Araç ve Daday’da da yaz okullarımız oldu. Öğrencilerimiz öğleye kadar Kur’an- ı kerim eğitimi, peygamber efendimizin hayatı, ilmihal, değerler eğitimi, ahlak bilgisi, öğleden sonra da el sanatları başta olmak üzere sportif faaliyetler, zeka oyunları, çocukların ilgi alanlarına göre, becerilerine göre eğlenecekleri, tercih ettikleri alanda öğleden sonra da zamanlarını o şekilde geçiriyorlar. TÜGVA olarak birçok proje ve kursla gençlerimizin yanında oluyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ 43’ÜNCÜ İCATHANEYİ AÇMIŞ OLACAĞIZ”

TÜGVA’nın Türkiye genelinde “Kitap Kurdu” yarışması düzenlendiğini anlatan Önen; “Kitap Kurdu yarışmamızda Türkiye geneli belirlediğimiz 5, 6, 7, 8’inci sınıflar ayrı kategorilerde 5 kitap okudu ve o okunan kitaplarda belirlenen tarihte sınava girdiler. Bizler de bu sınava girip de derece yapan öğrencilerimizi ödüllendirdik. Hem okuma alışkanlığını kazandırmayı amaçladık hem de değerlerimizi çocuklarımıza vermeyi hedefledik. Kastamonu’ya icathane kazandırdık. Burada robotik kodlama, endüstriyel tasarım, yazılım üzerine öğrencilerimize eğitimler veriyoruz. Yakın zamanda Tosya’ya kazandırarak Türkiye’deki 43’üncü icathaneyi açmış olacağız” diye konuştu.

“19 İLÇEMİZE ÇALIŞMALARIMIZI YAYMAK İSTİYORUZ”

İlimizde birçok faaliyet yürüttüklerini ve daha da güzel çalışmalar sergilememek için gece gündüz çalışacaklarını aktaran Önen; “Şu anda 13 ilçe temsilciliğimiz var. Yakın bir zaman içerisinde bunu 16 ilçe temsilciliğine çıkaracağız. İlerleyen zamanlarda ise 19 ilçemize çalışmalarımızı yaymak istiyoruz. Tüm gençlere dokunabilecek bir ortam oluşturmak için çalışıyoruz. Kuzeykent Camisi’nin avlusunda çadır kafemiz var. Öğrencilerin ücretsiz bir şekilde gelip ders çalışıp kitap okuduğu bir alan. Orada bir kütüphaneden farksız özellikle üniversite öğrencilerine vize ve final dönemlerinde zaman geçirdikleri ve çok yoğun bir katılımın olduğu bir yer. Orayı da belediyeyle iş birliği halinde yürütüyoruz. Oranın sorumluluğunu da üniversiteden öğrencilerimiz tamamen gönüllü bir şekilde yapıyorlar. Hem sorumluluk alıyorlar hem yönetiyorlar, bu anlamda onlara çok şey katıyor. Bununla beraber TÜGVA Erkek Öğrenci Yurdu’muz var. Oradan da gelen öğrencilerimizin barınmasına katkı da bulunuyoruz. Dokunmadığımız zaman kaybedeceğimiz her gencin vebalinin bizim boynumuzda, üzerimizde olduğunu bilmek ve bu sorumlulukla hareket etmek gerektiğine inanıyor ve bu doğrultuda çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz” dedi.

“EMEĞİ OLAN HERKESE TEŞEKKÜR DİYORUM”

Abdulmetin Balkanlıoğlu “Durmayacaksınız. İmkan var, ortam var, özgürlük var. Çalışmayan haindir!” sözüne değinerek yeni dönemlerinde çalışmalarını bu sözü kendilerine düstur alarak ilerleyeceklerini dile getiren Önen; “Bugüne kadar vakıf çalışmalarımızda emeği olan, bu kutlu yolda tek bir taş bile döşeyen, vakıf çalışmalarına maddi manevi destekte bulunan ve genel kurulumuzda bizleri yalnız bırakmayan başta Genel Başkanımız İbrahim Beşinci, Genel başkan Yardımcımız Enes Kayabaşı olmak üzere, siyasi parti temsilcilerimize, STK temsilcilerimize, il müdürümüze ve emeği geçen yürütme ve yönetim kurullarımıza çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

TÜGVA İl Temsilcisi Selim Önen, yeniden seçilerek güven tazeledi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme