TYP'den 520 kişi işe alınacak

İŞKUR, Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 71 şehirde 54 bin 300 TYP personel alımı ilanını yayımladı.

TYP'den 520 kişi işe alınacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İŞKUR, Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 71 şehirde 54 bin 300 TYP personel alımı ilanını yayımladı. İlana göre Kastamonu'da 520 kişi istihdam edilecek.

İlan şartları ise; “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. İŞKUR’a kayıtlı olmak. 18 yaşını tamamlamış olmak.  31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK'ya bildirilmemiş olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak. Emekli ve malul aylığı almamak. Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç)” olarak sıralandı. 

TYP NEDİR?

Toplum Yararına Programlar; afet, salgın ve acil durumlar gibi mücbir sebeplerle işsiz kalmış kişilerin çalışma disiplinlerini ve alışkanlıklarını koruma amacı taşıyan programlardır. Özel politika gerektiren grupların desteklenmesinin hedeflendiği bu program kapsamında İŞKUR ile kamu kurumları arasında iş birliği yapılır ve işsizlere geçici gelir desteği sağlanır. TYP, her zaman uygulamada olan bir program değildir. Yalnızca afet, salgın, acil durumlar, sosyal kriz ve diğer mücbir sebeplerin olduğu dönemlerde uygulanır.

Özel Haber

Bakmadan Geçme