Umre Semineri Düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Organizasyonu ile umre vazifesini yerine getirmek üzere Kastamonu'dan kutsal topraklara gidecek olan umrecilere seminer düzenlendi.

İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda, Hepkebirler Camii İmam Hatibi Muhittin Tülekoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan seminerde konuşan İl Müftüsü Bekir Derin; “Niyetlenmiş olduğunuz bu yolculuğunuzu Cenab-ı Hak hakkınızda hayırlı ve mübarek eylesin. Kutsal topraklara yolculuk, yolculukların en güzeli, ziyaretlerin en faziletlisi, vuslatların en kıymetlisi. Bu yolculuk sizlere nasip oldu. O kutsal beldelere gitmek, oralarda ibadet etmek için bu yola koyuldunuz. Umre turizm amaçlı bir gezi değildir. Umreye bedenen, zihnen, fikren ve aklen hazırlıklı olmanız gerekir. Oralarda ibadetlerinizi Allah’ın emrettiği şekilde, samimi ve kalpten gelerek yapın. Bütün ibadetlerde olduğu gibi umre ibadetinde de asıl olan sabır ve sebat ederek, Allah´ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Size rehberlik edecek hocalarımızın tecrübelerinden faydalanın. Yolculuğunuzun kolay, ibadetlerinizin makbul olmasını Rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

İl Müftülüğü Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nce düzenlenen seminerde vatandaşlara umre yolculuğuna çıkmadan önce maddi ve manevi hazırlık, ana hatlarıyla umre ibadeti, ibadet bilinci ve umre ziyareti, umre ibadetinin bir gereği olarak bir arada yaşama bilinci, Mekke ve Medine’deki ziyaret yerleri, umrenin hikmetleri, umredeki sembollerin anlamı ve kadınlara özgü konular ile tavaf, okunacak dualar, ihram giyme gibi durumlarda yapılacaklar hakkında geniş bilgiler verildi. Umre seminerine katılan umrecilere ayrıca çeşitli ikramlarda bulunuldu.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme