Vatan sevgisi engel tanımaz

Kastamonu'da yaşayan ve asker olma hayali kuran 79 özel birey, İl Jandarma Komutanlığı'nın düzenlediği programla bir günlük askerlik heyecanı yaşadı.

Kastamonu'da yaşayan ve asker olma hayali kuran 79 özel birey, İl Jandarma Komutanlığı’nın düzenlediği programla bir günlük askerlik heyecanı yaşadı.
Sabahın erken saatlerinde Merkez İlçe Komutanlığı’na gelen engelli gençler ve aileleri davullarla karşılandı. Jandarma tarafından askeri üniformaları giydirilerek, botları bağlanan özel bireylere künyeleri takıldı. 

Türk bayraklarıyla süslenen araçlara bindirilen özel bireyler, Jandarma Komutanlığı’ndan çıkan 100 araçlık konvoyla Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı’na getirildi.

Özel bireylerin yemini sırasında aileler de duygu dolu anlar yaşadı. Daha sonra il protokolü tarafından terhis belgesi alan özel bireyler geçiş töreni gerçekleştirdi. Aslını aratmayan tören beğeniyle karşılandı.

“ASKERLİK YEMİNİNİZ MİLLETİMİZE VE AİLELERİNİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN”

Kastamonu İl Jandarma Komutanı Albay Zafer Özden, programa katılan herkese teşekkür ederek; “Sizleri kışlamızda görmenin mutluluğu içerisindeyiz. Şahsım ve İl Jandarma Komutanlığı personeli adına şükranlarımı sunuyorum. Anayasamızda vatan hizmeti her Türk’ün hakkı ve ödevi olarak düzenlenmiştir. Askerlik mükellefiyeti, asker ve millet kavramının dünyadaki yegane örneğini teşvik eden, ulusumuz için bir onur vesilesidir. Askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu ömür boyu taşımaktadır. 184 yıldır milletimizin hizmetinde olan Jandarma Genel Komutanlığı saflarında temsili askerlik hizmetini yerine getirmek için gelen vatandaşlarımız heyecan ve coşku ile asker elbiselerini giymiş ve kahraman birer Mehmetçik olarak karşınızda gururla durmaktadır. Bu tören vesilesiyle aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Askerlik her gencin yapması gereken bir görevdir. Bugün sizlere kısa da olsa askerlik görevi yapmanın gurur ve onurunu yaşatmaktan ve şanlı ordumuzun şerefli birer neferi olarak aramızda görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Şanlı bayrağımız ve silah üstüne ellerinizi koyup ebediyete kadar sadık kalacağınız askerlik yemini edeceksiniz. Gönülden inanıyoruz ki size ihtiyaç duyulduğunda bu yemin eden her vatan evladı gibi bu vatan için canınızı esirgemeyeceksiniz. Askerlik yemininiz, milletimize, ailelerinize ve sizlere hayırlı ve uğurlu olsun. Bahtınız açık, kılıcınız keskin olsun” dedi.

“VATAN SEVGİSİ VE SAVUNMASI ENGEL TANIMAZ”

Temsili askerlik yapan erler adına konuşma yapan Murat Kaya ise programın kendilerini onurlandırdıklarını dile getirerek; “Bizden önce bu şerefli görevi yaparken şehit düşen ve gazi olan kardeşlerimiz ruhları şad olsun diyor, minnet ve şükranla anıyoruz. Şehit ailelerimize ve gazi olan kardeşlerimize sağlık ve mutlu bir yaşam diliyoruz. Bizim bugün birer Mehmetçik olmamızı sağlayan, vatandaşlık görevimizi yapma fırsatı veren jandarma teşkilatına, kendi silah arkadaşlarım ve ailem adına teşekkür ve saygılarımı sunuyorum. Vatan sevgisi ve savunması engel tanımaz” diye konuştu.

“ASKER KIYAFETİYLE YATAN ÇOCUKLARIMIZ VAR”

Kastamonu Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Huriye Boyraz da ilimizdeki 19 ilçede askerlik çağına gelmiş 79 özel bireyin temsili askerlik programıyla buluştuğunu anlatarak; “Bu bizler için aslında acı ama gurur verici de çocuklarımız bir gün de olsa vatani görevlerini yapmaları bizler ve onlar için çok mutluluk verici bir olay. Biz bu yola ‘Vatan sevgisi ve savunması engel tanımaz’ diye çıktık. Sağ olsun Kastamonu Valimiz Avni Çakır Bey, Jandarma Alay Komutanı Zafer Albay’ımız ve bütün askeriye personel yavrularımızı kuş gibi, melek gibi dört dörtlük, bir haftalık çalışmanın sonucunda temsili askerlik görevini yerine getirdiler. Yavrularımız duydukları andan itibaren bir haftadır uyku uyumayan Cengiz’im de dahil olmak üzere asker kıyafetiyle yatan çocuklarımız var. Rabbim emeği geçen herkesten razı olsun. Vatan birliği savunması engel tanımaz, yavrularımızın da bir birey olduğunu, onların da bu mutluluğu tatmasını hissettirdiğiniz için herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Program, özel bireylerin aileleriyle fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.

Bakmadan Geçme