Vicdansızlık!

Kastamonu'da çöp konteynerinin yanında çöp poşetine sarılmış vaziyette yeni doğmuş erkek bebek bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Kuzeykent Mahallesi Karadut Sokak üzerinde vatandaşlar, çöp atmak istedikleri sırada konteynırın yanında çöp poşetine sarılı vaziyette bir bebek olduğunu fark etti. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, çöp poşetine sarılı bebeğe ilk müdahalede bulunarak Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırdı.

Olay Yeri İnceleme ve polis ekipleri, yaptıkları incelemede bebeğin cinsiyetinin erkek olduğu ve yaklaşık 1 saat önce dünyaya geldiğini tespit etti. 

Solunum Yetmezliği Sebebiyle Entübe Edildi

Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Pediatri Uzmanı Dr. Cansu Aydın, yeni doğan bebeğin hastaneye ulaştığında çöpe dik atılmasından ötürü kafasında morluklar olduğunu ve vücut ısısının da düşük olduğunu belirtti. Yeni doğan bebeğin sağlık durumu hakkında açıklamada bulunan Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Pediatri Uzmanı Dr. Cansu Aydın, “Çöpte bulunduğu söylenen bir bebeğimiz var. Yenidoğan Yoğum Bakımda bebeğimizi devraldım. Bebeğin genel durumu kritikliğini koruyor. Bebekte çok ciddi ısı kaybı olmuş, bebeğimiz çok düşük ısı kaybıyla bizlere geldi. Elimizden geleni yapıyoruz, yavaş yavaş vücut ısısını bebeğimizin arttırıyoruz. İlk bize geldiği duruma göre şu anki durumu biraz daha iyi diyebilirim ama hala bebeğimizin durumu çok kritik” dedi.

‘Solunum Sıkıntısı Olduğu İçin Entübe Halde Bebeği Takip Ediyoruz’

Bebeğin şu anda solunum sıkıntısı olduğu için entübe halde durumunu takip ettiklerini söyleyen Dr. Aydın, “Bebeğin ilk geldiğinde solunumu iyiydi, çünkü vücut ısısı çok düşüktü. Fakat vücut ısısı yükseldikçe bebekte solunum sıkıntısı oldu. Entübe halde şu anda bebeğin durumunu takip ediyoruz. Bebeğin ne zaman doğduğunu ya da kaç haftalık olduğunu bilemiyoruz. Sadece bize geldiğinde bin 995 gram olarak geldi. Tahminimiz 3-4 saat kadar sonra bebeğe eriştiğimiz. Dün akşam saat 20.00 itibariyle bizim acil servisimize bebek girdi. Bizde ilk müdahalelerimizi yaptık” diye konuştu.

‘Muhtemelen Çöpe Dik Şekilde Atıldığı İçin Kafasında Morluklar Vardı’

Hastaneye ulaştığında yeni doğan bebeğin muhtemelen çöpe atılırken dik şekilde atıldığı için kafasında morluklar olduğunu söyleyen Dr. Aydın, “Sadece kafasında muhtemelen çöpe dik girdiği için kafasında iki tane morluk vardı. Onun dışında bebekte başka bir rahatsızlık görünmüyordu. İlk gelen ultrasonlarında da herhangi bir şekilde iç kanaması falan yoktu. Sadece hipotermi yani vücut ısısının çok düşük olmasından ötürü komplikasyonlar görüyoruz şu anda. Kan değerleri biraz bozuk, dolaşım sistemi bozuk, solunumu zorlu. Onun dışında şu anda bebeğimiz stabil. Biraz idrar çıkışı az, belki bir ihtimal diyaliz ihtiyacı da olabilir bebeğimizin. İlerleyen süreçte genel durumuna göre değerlendirmede bulunacağız. Uyruğunu bilemiyoruz. Haftası olarak biraz küçük olduğunu biliyoruz bebeğin” şeklinde konuştu.

‘Bebeğin Ayaklarının Kımıldadığını Görür Görmez 112’yi Aradım”

Çöp konteynerinin yanında çöp poşetine sarılmış vaziyette atılan yeni doğmuş erkek bebeği bulan şahıs, boğulsun diye çöp poşetinin ağzının bağlı olduğunu ve bir hayat kurtardığı içinde mutluluk duyduğunu söyledi.

Ay Yıldız Halı Saha Sahibi İsmail Keşçi, “Dün akşam halı sahanın önünde ateş yakabilmek için çöpün yanında bulunan ağaçlardan alması için çocukları göndermiştim. Onlarda çöpün yanına geldiklerinde bir kedi ölüsü görüyorlar. Yanında da poşetin içerisinde bir kıpırdama olduğunu fark ediyorlar. Onun içinde de kedi olduğunu zannedip poşetin ağzını açtıklarında korkuyorlar ve beni çağırıyorlar. Poşetin içinde kedi mi var bebek mi var bakıver diye. Bende poşetin ağzını açtım baktığımda bebeğin ayaklarını gördüm. Bebekte hiçbir şekilde ağlama, hırıltı ya da başka bir belirti yoktu. Bende bebeğin ayaklarının kımıldadığını görür görmez hemen 112’yi aradım, ambulans ve polis ekiplerini çağırdım” dedi.

‘Poşet İlk Başta Kapalıydı, Boğulsun Diye Ya Da Ölsün Diye Atmışlar Belliydi’

Mavi bir çöp poşetinin içerisinde bebeğin sarılı olduğunu belirten Keşçi, “Üzerinde beyaz bir örtü vardı, sadece ayakları görünüyordu. Poşet ilk başta zaten kapalıydı, boğulsun diye ya da ölsün diye atmışlar belliydi. Biz açtık poşetin ağzını hemen nefes alsın diye. Poşetin ağzını açtığımda dokunamadım zaten, çok etkilendim ve hemen 112’yi aradım. Ben, bebeği görünce bildiğiniz şoka girdim. Kafayı yemek üzere geldim. Ambulans yukarıdaki çöpte bekledi ilk geldiğinde, koşarak ambulansın yanına gittim ve orası değil burası demek için. Ondan sonra ambulans geldi hemen müdahalede bulundu” diye konuştu.

Bir hayat kurtardıklarını ifade eden Keşçi, “Sağlık durumunun da iyiye gittiğini öğrendim, bundan dolayı çok mutluyum. Bir hayat kurtardığımızı düşünüyorum. Çöp konteynerinin üzerine de mesaj yazılmış, ‘Lütfen çöpe bebek atmayınız’ yazmışlar” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü, yeni doğan bebeği kim ya da kimler tarafından çöpe atıldığı konusunda inceleme ve araştırmaları devam ediyor. 

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme