Yaşlı ve Engelli Aylıkları Aktarıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş, Temmuz ayı yaşlı ve engelli aylıklarını hesapları aktarmaya başladıklarını duyurdu.

SODAM’ların Türkiye’nin farklı illerinde yüzlerce kadına yeni imkanlar sunmaya devam etiğini aktaran Bakan Göktaş, “SODAM’ın sağladığı eğitim imkanlarıyla kadınların meslek edinmelerine katkı sağlıyor. Bu hizmetlerle kadınlar ve çocuklarımız geleceğe umutla bakıyor. Bugün hep birlikte resmi açılış törenini gerçekleştirdiğimiz Buca Sosyal Dayanışma Merkezlerimizle vatandaşlarımıza yeni bir hizmet sunuyoruz. Aşçılıktan pastacılığa, robotik kodlamadan kuaförlüğe kadar açtığımız kurs programlarıyla kendini geliştirmek isteyen vatandaşlarımıza destek oluyoruz. Ayrıca akıllı ve zeka oyunları kursuyla 8-14 yaş grubu çocuklarımızın keyifle vakit geçirecekleri sosyal bir ortam sunuyoruz. Bunun yanı sıra merkezimize bağımlılıkla mücadele seminerleri ile vatandaşınızın sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazanmalarına destek oluyoruz. Çünkü biz bağımlılıkla etkili bir mücadelenin farkındalığı yüksek, bilinçli ve duyarlı bir toplumun bu sorunun üstesinden gelmede önemli bir adım olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Günde 100 Haneye Sıcak Yemek Hizmeti

Özellikle gençlerle, bağımlılığın zararları hakkında farkındalık oluşturacak programlar düzenlediklerini ifade eden Bakan Göktaş, merkezde bulunan sosyal marketle ihtiyaç sahiplerine giyim yardımı yaptıklarını ve aşevi dağıtım noktalarıyla günde 100 haneye sıcak yemek hizmeti sunduklarını belirtti.

‘Toplam 4.8 Milyar Lira Aylık Hak Sahiplerine Yattı’

Konuşmasında aylıkların vatandaşların hesaplarına yatırılmaya başlandığını vurgulayan Bakan Göktaş, “Temmuz ayı yaşlı ve engelli aylıklarını hesaplara aktarmaya başladık. Bu kapsamda 2.7 milyar lira yaşlı, 2.1 milyar lira engelli aylıkları olmak üzere toplam 4.8 milyar lira tutarındaki aylıkları hak sahiplerinin hesaplarına yatırıyoruz. Vatandaşlarımızın herhangi bir hak kaybı yaşamaması için temmuz ayı farklarını da ağustos ayı dönem ödemesiyle birlikte hesaplara aktaracağız. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın toplumsal hayata tam ve eksiksiz katılımları için bağımsız bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata kadar her alanda yanlarında olmaya gayret ediyoruz. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza yönelik kapsayıcı ve düzenli sosyal yardım programlarımızı geliştirmeye devam edeceğiz” cümlelerini söyledi.

‘Pek Çok Ülkeye Örnek Oluyoruz’

Sözlerini sürdüren Göktaş, son olarak; “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye yüz yılında vatandaşlarımız için şeffaf ve adil sosyal politika modellerini hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bakanlık olarak talep odaklı hizmetten arz odaklı bir hizmet anlayışına geçerek, sosyal hizmetler alanında yeni bir çığır açtık. Bugün özgün hizmet modelimiz pek çok ülkeye örnek teşkil ediyor. Bu anlayışla vatandaşlarımızın hizmetlerinizden etkin şekilde yararlanması için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Buca Sosyal Dayanışma Merkezimiz bunun en güzel örneklerinden biridir” dedi.

Bakmadan Geçme