Yeni Şehir Projesi'nde Çalışmalar Start Aldı

Çorum'da Eski çimento fabrikası arazisi üzerinde yükselecek yeni şehir için büyük bir adım daha atıldı. 'Yeni Şehir' projesinin hayata geçireceği çimento fabrikası arazisinde alt yapı ve yol çalışmaları başladı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın tarafından geçtiğimiz Ağustos ayında kamuoyuna açıklanan “Yeni Şehir” projesinin altyapı çalışmaları da büyük bir hızla devam ediyor. Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından başlatılan çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Aşgın, “Eski Çimento Fabrikası Arazisinin Gazi Caddesi girişinden başlayarak taş ocağının bulunduğu bölgeye kadar yol bağlantısını gerçekleştireceğiz. 35 metre genişliğindeki bulvarı açmak üzere çalışmalara başladık. Bazı alanlarda kazı ve dolgu çalışmalarını tamamlayarak önümüzdeki yıl içerisinde bu bağlantıyı sağlamış olacağız. Doğaya saygılı, çevreci bir şehir inşa etmek için Bismillah dedik” diye konuştu.

’İki Vizyonumuz Var’

Bir yandan Çorum’un tarihi dokusunu ayağa kaldırırken diğer yandan modern şehirler oluşturmayı hedeflediklerini belirten Başkan Aşgın “Birinci vizyonumuz tarihi Çorum’u ayağa kaldırmaktı. Bu kapsamda Tarihi Meydan projesi, Çorum Kalesi’nin restorasyonu, Tarihi Kültür Yolu, Velipaşa Hanı restorasyonu, Dikiciler Arastası restorasyonu ve Güpür Hamamı’nın satın alınması çalışmalarıyla kadim Türk-İslam şehri Çorum’un tarihi dokusunu ayağa kaldırmaya yönelik önemli çalışmalara imza attık. İkinci vizyonumuz ise modern şehirler kurmak. Bu vizyonumuzun gereği olarak, faaliyeti durdurulan eski Çimento Fabrikası arazisini satın aldık. Bu devasa arazi yeni, kimlikli, doğaya ve çevreye saygılı güzel bir şehir olacak " şeklinde konuştu.

’Çevreye Duyarlı Akıllı Şehir Oluşturacağız’

Yaklaşık 2 milyon metrekare alanda yeni şehir kuracaklarını belirten Başkan Aşgın, “Bu şehir çevreye duyarlı bir şehir olacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarını daha çok kullanacağız. Çevreye duyarlı akıllı şehir oluşturacağız. Tüm çatılarda güneş enerji sistemi zorunlu olacak. Tüm binalarda çatılardan akan yağmur sularının toplanarak sulamada kullanıldığı depolarda olacak. Fosil yakıtların azaltılması amacıyla üretilen elektrikli otomobiller için apartmanlarda şarj istasyonu, Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar (NSEB) sistemini zorunlu kılacağız. Teknolojinin ve bilimin kullanıldığı bir şehir olacak. Bu proje ile adeta millet bahçesi içerisinde bir şehir kuruyoruz. Yüzde 25’i konut yüzde 75’i yeşil alan ve sosyal donatılardan oluşacak. Yapılaşmayı yatay mimari olarak planladık. Yüksek kat olarak sadece çevreyolu kısmına 15 katlı bir turizm alanı ve AVM binası işaretledik. Diğer kısımlar ortalama 6 kat olacak.” dedi.

’Çorum’a Değer Katacak Her Detay Düşünüldü'

Yeni şehir projesinde 18 bin metrekarelik alana ise kongre kültür merkezi yapılacağını açıklayan Başkan Aşgın “Kongre kültür merkezi önünde 20 bin metrekare şehir meydanı inşa edilecek. Çorum’a değer katacak her türlü detayın düşünerek yeni bir yapılaşmayı planladık. Şehrimize kazandırdığımız bu muazzam arazi Çorum’un modern yaşam alanı olacak.” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme