YSK Başkanı Yener'den açıklama

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, seçim tutanaklarıyla ilgili sosyal medyada paylaşılan iddialara ilişkin açıklama yaptı

YSK Başkanı Yener'den açıklama
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, seçim tutanaklarıyla ilgili sosyal medyada paylaşılan iddialara ilişkin açıklama yaptı. Yener, “Sosyal medyada paylaşılan görsellerin Yüksek Seçim Kurulumuz ile ilgisi yoktur. Sosyal medyada paylaşılan ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik asılsız iddialara itibar edilmemelidir. Süreç şeffaf bir şekilde devam etmekte” dedi.

YSK Başkanı Ahmet Yener açıklamasında: “Oy verme gününde sandıktan çıkan oy pusulaları bu kurul huzurunda sayılmakta ve tüm kurul üyelerince ıslak imza ile imza altına alınmaktadır. Sandık sonuç tutanağının bir sureti ilgili siyasi parti temsilcilerine, cumhurbaşkanı adayı temsilcilerine ve siyasi partilerin müşahitlerine verilmiştir. İlgili evrakların ilçe seçim kurullarına teslim süreci de aynı yasal düzenlemeler uyarınca siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşmiştir. İlgili mevzuatlar uyarınca sandık kurullarının yapmış olduğu işlemlere karşı ilçe ve il seçim kurullarına yapılacak olan itiraz ve şikâyet süreleri de kanunda ve seçim takviminde belirtilmiştir. bu kurullarda da yasa uyarınca siyasi partilerimizin temsilcileri yer almakta ve kurumlarımız onların katılımıyla karar almaktadır. bu kurulların vermiş olduğu kararlara karşı da YSK’ya kararların itiraz hakkı bulunmakta olup YSK da yasa uyarınca TBMM’de grubu bulunan 5 siyasi partinin temsilcisi de katılmaktadır. YSK, önde gelen bu itirazları yasanın ön gördüğü süre içinde görüşüp sonuçlandıracaktır. YSK tüm aşamalarda siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu seçim sürecindeki tüm verileri an be an SİPPORT üzerinden siyasi partilerimizle paylaşmıştır. Sosyal medyada paylaşılan görsellerin YSK ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Sosyal medyada paylaşılan ve kamuoyunu yöneltmeye yönelik asılsın ihbarlara itibar edilmemelidir. Süreç şeffaf bir şekilde devam etmektedir. Ayrıca yurt dışı seçmen listesine kayıtlı olan seçmenlerimiz yasal mevzuat uyarınca herhangi bir yurt dışı temsilciliğinde veya gümrüklerde oy kullanması yasal olarak mümkündür. Bu nedenle herhangi bir temsilciliğimizde kayıtlı gözüken seçmen sayısından fazla oy kullanılması yasal mevzuata uygundur. YSK teknik alt yapısı uygun olan ve seçime katılan tüm siyasi partilerle veri akışını gerçekleştirmiş olup kesin sonuçların açıklanmasından sonra da sonuçlar kurumumuzun internet sitesinde tüm kamuoyuyla paylaşılacaktır" ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme