'Zirai Ambulans' Bitki Sağlığı İçin Tarlalarda

Kastamonu'da yaşayan 5 girişimci, satın aldıkları ve 'Zirai ambulans' adını verdikleri eski bir ambulansla çiftçilere ücreti karşılığında hizmet götürüyor.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
'Zirai Ambulans' Bitki Sağlığı İçin Tarlalarda

Kastamonu'da  kullanım ömrünü dolduran bir ambulans satışa çıkarıldı. Ziraat mühendisi ile çiftçilerden oluşan 5 kişi, aracı satın alarak içine su deposu, jeneratör, zirai dron ve gerekli diğer malzemeleri yerleştirdi. "Zirai ambulans" ismini verdikleri araçla çiftçilere ücreti karşılığında hizmet veren girişimciler, çiftçilerin zararlılarla mücadelede kullanacağı tüm malzemeleri araçlarında bulunduruyor. Zirai ambulansın üzerinde "Bu araç, bitki sağlığı için yollarda" yazısı bulunuyor.'Zirai Ambulans' Bitki Sağlığı İçin Tarlalarda

'Neden Zirai Ambulans Olmasın Diye Yola Çıktık'

Ziraat Mühendisi Yavuz Cebecioğlu, zirai dron almaya karar verdiklerinde bunun için bir araca ihtiyaçları olduğunu fark ettiklerini söyledi. Araç için araştırma yaparken eski bir ambulansın ömrünü doldurduğu için ihale ile satışa çıkarıldığını öğrendiklerini belirten Cebecioğlu, "Bu aracı ihale ile aldık. Ambulans, insanlara hizmet ediyor, hastaları taşıyordu. Biz de zirai ambulans olsun, yine insanlığa hizmet etsin, bu sefer de insanların yiyeceği olan bitkilere hizmet etsin diye zirai ambulans olarak hizmet veriyoruz" dedi.'Zirai Ambulans' Bitki Sağlığı İçin Tarlalarda

Ambulansın içini zirai mücadeleye uygun dizayn ettiklerini anlatan Cebecioğlu; "Çiftçimizin yeni bir ilaca ihtiyacı olur ya da ilacı bitebilir diye zirai ilaçlar bulunduruyoruz. Burada bitkiye anından müdahale edebiliyoruz, o yüzden 'Zirai ambulans' dedik. Ambulansımızla önce araziye geliyor, kontrol ediyoruz. Hangi hastalık varsa tespitini yapıyoruz. Çiftçimizi bilgilendiriyoruz. Çiftçimiz bununla ilgili hizmet almak isterse ilaçlamayı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Zirai dronun yeni bir teknoloji olduğuna dikkati çeken Cebecioğlu, "Dron ile yapmamız, iş gücü olarak kolaylık sağlıyor. Büyük araziler, kısa sürede ilaçlanabiliyor. Zamanımızdan, paramızdan, suyumuzdan tasarruf ediyoruz" diye konuştu.

Tarlasında ilaçlama yapılan çiftçi Emin Yavuz ise "Zirai ambulans" sahiplerine teşekkür ederek, "Bizim için zaman çok önemli. Dron bizim için birinci çözüm oldu. Traktörler tarlaya girdiğinde yüzde 5 ürüne zarar veriyor. Bu da 100 dekarlık arazide 2 ton buğdaya tekabül eder. Bu, milli servet" ifadesini kullandı. 

AA

Bakmadan Geçme