Akbük Barajı Su Tutmaya Başladı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Akbük Barajı'nın tamamlanarak su tutma işleminin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.Akbük Barajı Su Tutmaya Başladı

Akbük Barajı’nın tamamlanarak su tutma işleminin gerçekleştirildiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Tosyalı hemşerilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İnşaatta 1 milyon 70 bin m3’lük gövde dolgusunu, ulaşım yolları, dolusavak imalatlarını tamamladık ve barajda su tutma işlemini gerçekleştirerek ülkemize ve Tosya ilçemize 1 baraj daha kazandırdık. Hayırlı olsun” dedi.

Tosyalı Üreticilere Yılda 43 Milyon 950 Bin TL Ek Gelir

5 bin 860 dekar araziye can suyu verecek Akbük Barajı’nın bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta; “Baraj sayesinde modern sulama ile tanışacak 5.860 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek. Kazançları artacak. Tosyalı üreticiler, 2024 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 43 milyon 950 bin TL daha fazla kazanacak” dedi.

1 Milyon 890 Bin M3 Su Depolayacak

Temelden yüksekliği 62 metre olarak projelendirilen Tosya Akbük Barajı’nın gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirildi. 1 milyon 890 bin m3 depolama hacmine sahip olacak baraj, 5 bin 860 dekar araziye can suyu verecek.

Bakmadan Geçme