Ata'mızı Andık

Türk Ulusu'nun 'Batmayan Güneşi' Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyetinin intikalinin 85'inci yılında, Kastamonu'da törenlerle anıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki başlayan anma programında, Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı’na çelenkler sunuldu. Saatler 09.05’i gösterdiğinde hayat durdu. Tüm vatandaşlar bulundukları yerde saygı duruşuna geçerek İstiklal Marşı söyledi. Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu’nda devam eden programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kastamonu Fen Lisesi Müdürü Metin Arabacı yaptı.

‘Atamız Refah Toplumu Olmayı Hedef Göstermiştir’

Arabacı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, aramızdan ayrılışının 85’inci yılı olduğunu belirterek; “Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıklarını ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından 10 Kasımların önemi büyüktür. Mustafa Kemal Atatürk şöyle diyordu; ‘İki Mustafa Kemal vardır, Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal’i ‘ben’ kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her kösesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ideal için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!’ Mustafa Kemal Atatürk, Türk devletinin ulaşması gerektiği aşamayı, 20’inci yüzyılın başlarında şaşmaz bir sezgiyle görerek ‘Hayatta en gerçek yol göstericinin bilim ve teknoloji olduğunu tespit etmiştir.’ Gerçek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiş, uygarlığın biliminden, teknolojisinden yararlanarak, bunları özümseyerek çağdaş uygarlık düzeyine çıkmayı, bu düzeyi de aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymuştur. Atamız bu amacı daha somut olarak ‘Büyük davamız, en medeni, en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektir’ şeklinde ifade etmiş ve refah toplumu olmayı hedef göstermiştir. ‘Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak’ hedefi çağın akışına yön verme düşüncesinin bir göstergesidir. Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi, Büyük Atatürk’ün ebedi istirahatgahında huzur içinde yatması bakımından da önemlidir. Atatürk’ün ölümsüzlüğe uğurlandığı günün yıldönümünde hepimize düşen en büyük görev; ‘Atatürk’ü ve en büyük eseri Cumhuriyet’i anlamak, Cumhuriyet in değerlerini her koşulda korumak, Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşımaktır’ Bu düşüncelerle Büyük Atatürk’ü vefatının 85’inci yıl dönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun” diye konuştu.

Konuşmanın ardından şiirler okundu, Kastamonu Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Saat Kaç” adlı müzikli drama gösterisi sunuldu. Gösteri ilgiyle izlendi.

Programa Vali Meftun Dallı, AK Parti Milletvekili Halil Uluay, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bakmadan Geçme