Atatürk'ün Kastamonu'ya gelişi coşkuyla anılıyor

Atatürk'ün Kastamonu'ya Gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın 98'inci Yıldönümü kutlamaları Seydiler, Küre ve İnebolu'da düzenlenen özel kutlama programları ile devam etti.

Atatürk’ün 23 Ağustos 1925 tarihinde Kastamonu ziyareti sırasında “Bu serpuşun adına şapka denir” sözüyle tarihe geçen, Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 98’inci Yıldönümü kutlamaları Seydiler, Küre ve İnebolu’da düzenlenen özel kutlama programları ile devam etti.

PROTOKOLDEN YOĞUN KATILIM

Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 98’inci yıldönümü kutlamaları çerçevesinde İnebolu’da gerçekleştirilen kutlamalara Kastamonu Valisi Meftun Dallı, AK Parti Milletvekilleri Halil Uluay ve Fatma Serap Ekmekci, İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Kastamonu il ve ilçe kurum ve daire amirleriyle, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ATATÜRK'ÜN 'TARİHİ ŞAPKA NUTKU' OKUNDU

İnebolu Türk Ocağı binasının önünde düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programın devamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 27 Ağustos 1925 tarihinde İnebolu'da verdiği Tarihi Şapka Nutku okundu.

Kastamonu Valisi Meftun Dallı'nın konuşması sonrasında İnebolu Belediyesi Heyamola Ekibi gösterisiyle program sona erdi.

KASTAMONU VALİSİ MEFTUN DALLI'NIN KONUŞMASI

Programda konuşma yapan Kastamonu Valisi Meftun Dallı şunları söyledi: "Kastamonumuz, İnebolumuz Çanakkale ve İstiklâl savaşlarında ortaya koyduğu bu vatan ve millet aşkını o zor zamanlarda olduğu gibi bugün de yüreğinde taşımaktadır ve daima taşımaya ve Türkiye Cumhuriyeti’nin, bu aziz vatan coğrafyasındaki en sağlam ayaklarından biri olmaya devam edecektir. Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nı başlatmak üzere Kastamonu’ya gelişinin 98’inci yıldönümünü kutlarken, başta kendileri olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’mızın bütün kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, sevgili Kastamonulu hemşehrilerime en içten sevgi ve saygılarımı, sağlık, huzur ve başarı dileklerimi arz ediyorum."

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme