Bakan Göktaş: 'Kadınların Teknolojiye Erişimlerini Sağlayabilmemiz Lazım'

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kadın istihdamının artması için kadınların teknolojiye erişimlerinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Bakan Göktaş: 'Kadınların Teknolojiye Erişimlerini Sağlayabilmemiz Lazım'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Kadınların STEM alanlarındaki (Science, Technology, Engineering, Mathematics) varlığı yenilikçilik ve üreticilik, fırsat eşitliği, işgücünde çeşitlilik gibi birçok başlıkta çok yönlü bir öneme sahiptir. Kız çocuklarının STEM alanlarındaki varlığına dair farkındalığını artırmak, kadın rol modellerinin görünürlüğünü vurgulamak gerekmektedir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin uzay programında yapılacak deneylerin bazılarının sorumlularının kadın bilim insanları olduğunu söyleyen Göktaş, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk insanlı uzay misyonuyla, Astronot Alper Gezeravcı uzaya giden ilk Türk olarak tarihe geçti. Alper Gezeravcı, uzayda 13 önemli deney gerçekleştirecek. Bu deneylerden dördünün sorumlusu bilim kadınlarımız. (Prof Dr. Emel Emregül, Prof. Dr. Didem Özçimen, Tuğçe Celayir, Birsen Geçer). Hepimizin şahitlik ettiği üzere Türkiye Yüzyılı tarihe geçecek adımlar attığımız bu yüzyıl, öyle adımlar attığımız bir yüzyıl olarak anılacak. Bu adımların her birinde kadınların çalışkanlığı ve alın teri var. Tarihe adımızı yazdıracak birçok projede kadınlar en öndeler. İnşallah bu adımları daha da ileriye taşıyacağız” diye konuştu.

‘Türkiye'nin Gelişmesinde Kadınlar Her Zaman Hayati Bir Unsur Olmuştur’

Bakan Göktaş, “Bugün inovasyon alanında çığır açacağına inandığımız bir proje vesilesiyle bir aradayız. Teknolojide Kadın Derneği tarafından geliştirilen, “Teknolojinin Lider 100leri” projesi çağın gereklerini dikkate alan değerli bir girişim. STEM alanlarında (Science, Technology, Engineering, Mathematics) yetişmiş insan gücü artık stratejik bir güç olarak değerlendiriliyor. Bu alanda bütüncül bakış açıları ve toplumsal sorunlara karşı duyarlılıklarıyla özellikle kadınların varlığı çok önemli. Çünkü biliyoruz ki, Türkiye'nin gelişmesinde ve ilerlemesinde kadınların rolü her zaman hayati bir unsur olmuştur. Cumhuriyetimizin kuruluşunda da, yüz yıl boyunca attığımız önemli adımlarda da kadınların varlığı hep belirleyici oldu. Dijital çağda da kadınların gücüne inanıyor, onlara yol açmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

‘Kadınların Teknolojiye Erişimlerini Sağlayabilmemiz Lazım’

Bakan Göktaş, “Yapay zeka, veri bilimi, siber güvenlik gibi çağın olmazsa olmazı alanlarda eğitim görecek ve bu alanlarda öncülük edecek isimleri yetiştirecek projeler ülkemiz için çok değerli, kıymetli. “Dijital Vatan” dediğimiz veri güvenliğimiz bu projeler sayesinde yetişecek siber güvenlik uzmanı kadınlara emanet olacak. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında kadınların eğitime, sağlığa, diplomasiye ve iş dünyasına katılımları, ülkemizin yükselen dinamiklerinden biri haline geldi. Yapılan çalışmalar 2030 yılında pek çok işin kaybolacağını, yerlerine teknoloji temelli yeni istihdam kapılarının açılacağını gösteriyor. İşte bu yeni iş alanlarında kadın istihdamını arttırabilmemiz için kadınların teknolojiye erişimlerini de sağlayabilmemiz lazım” ifadelerini kullandı. 

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme