Başkent'te Kastamonu Günleri Başladı

Ankara Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi'nde, Kastamonu Dernekler Federasyonu (KASDERFED) tarafından 18'incisi düzenlenen Başkent'te Kastamonu Günleri yoğun bir katılım ile başladı.

Başkent’te Kastamonu Günleri’nin açılış törenine; Ankara Valisi Vasip Şahin, Kastamonu Valisi Meftun Dallı, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Halil Uluay, Fatma Serap Ekmekci, Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, AK Parti İl Kastamonu Başkanı Doğan Ünlü, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri, oda temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Bugün burada olmaktan çok mutluyum. Bu tarz o kadar çok önemli ki yılın birkaç gününde de olsa bir araya gelerek bizlere hasbihâl etme imkânı sağlıyor. Kastamonu nedir diye değişik platformlarda, değişik ortamlarda sürekli soruyorlar. Ben soranlara Kastamonu Türkiye’nin kendisidir diyorum. Anadolu’nun mayasıdır diyorum. Türkmen kaidesi bir vilayettir diyorum. Kastamonu’yu birkaç dakika içerisinde anlatmak mümkün değil. Kastamonu Selçuklu Devleti’nin 2 uç beyinden bir tanesidir. Saray mutfağının tanzim edildiği yerdir. Osmanlıya sancakbeyliği yapmış büyük bir vilayettir. Kurtuluş Savaşı döneminde de İstiklalin başlangıç noktası olmuştur. İnebolu’dan kahraman mağmacılar, Şerife Bacı ve kahraman Türk kadını, genciyle, yaşlısıyla, o cephaneyi dağları ve tepeleri aşarak cepheye ulaştırmışlardır. Hiç işgal görmediği halde nüfusa oranla en fazla şehidi veren ildir. Büyük Gazi bu yüzden Gözüm Sakarya’da, Kulağım İnebolu’da demiştir” dedi.

‘Üzerimize Düşen Sorumluluklardan Kaçmamız Beklenemez’

Konuşmasına devam eden Başkan Vidinlioğlu; “Vatan kolay vatan olmadı. Benden önce Filistin ile ilgili bir konuşma olunca ben de affınıza sığınarak böyle bir girizgah yapmak istedim. Bazen şu sesler çıkıyor. Bizim Suriye’de ne işimiz var. Bizim Irak’ta ne işimiz var. Şimdi o ses biraz daha fazla yankılanıyor. Bu sefer ve bizim Filistin’de ne işimiz var deniyor. Ben de diyorum ki kimin ne kadar işi varsa onlardan kat be kat fazla orada bizim işimiz var. Tarihi sorumluluklarımız var. Üzerimize düşen sorumluluklardan kaçmamız beklenemez. Edirne’den kapı dışarı çıktığımız gün siz isteseniz de istemeseniz de, kabul etseniz de etmeseniz de siz hem Türk hem de Müslümansınız. Ben bunu kabul etmiyorum diyemezsiniz. Tarihi sorumluluklarımızı iyi bilmemiz gerekiyor. Onu bilmeyenler Suriye’de, Irak’ta ve Filistin’de ne işimiz var diye sorarlar. Onlara verilecek cevap da budur. Bizim sınırlarımız Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları ile kalmış olabilir ama gönül coğrafyamıza da hiç kimse karışamaz. Manevi coğrafyamız bizim nerede bir evliya mezarı var, nerede bir Türk mezarı var, nerede bir ecdat mezarı var oradan başlar. Bunun da önüne kimse geçemez. İnsanlık can çekişirken, vahşet diz boyu olmuşken, kan gövdeyi götürürken hiç mi görmezsiniz? Tarihi sorumluluklarınızı sırtlanmanız gerekiyor. Türk ne kadar güçlüyse Dünya’da o kadar huzur vardır, Türk ne kadar güçlüyse Dünya’da o kadar barış vardır. Büyük Gazi’nin de sözünü yanlış anlıyorlar. Gazi Yurtta Sulh Cihanda Sulh derken etliye sütlüye karışmama anlamında değildir o. Yurtta Sulh Cihanda Sulh’un anlamı bunu ben sağlarım demektir. Bu yüzden birlik ve beraberliğin en fazla olması gerektiği dönemdeyiz. Ben imanım gibi biliyorum. Önümüzdeki yüzyıl Türk yüzyılı olacak. Bundan zerre kadar şüphem yok. Biz yeter ki kendimizi bilelim. İdrak ettiğimizde farkında olalım ki zaten kimse bizim önümüzde duramaz. Ben inanıyorum ki gün be gün güçlenen Türkiye bütün bunları sağlayacak kudrette olacaktır. Allah birliğimizi daim etsin. Memleketimiz, ülkemiz ilelebet var olsun” ifadelerini kullandı.

‘Kastamonu'muz İle Onur Ve Övünç Duymak İçin Çok Sebebimiz Var’

AK Parti Milletvekili Serap Ekmekci, Başkent’te Kastamonu Günleri ile ilgili olarak; “Başkent'te Kastamonu Günleri, Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi'nde başladı. Kastamonu'muzun kültürel tüm değerlerinin sunulmaya gayret gösterildiği etkinliğe tüm Ankaralı vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Kastamonu misafirperverliği ile bekliyoruz. 18'incisi düzenlenen Başkent'te Kastamonu Günleri'nde, ilimizin yekûn güzelliklerini sunmak için seferber olunmuş durumda... Kastamonu'nun her alanda öne çıkan kadın emeği de tüm ihtişamı ile ziyaretçileri karşılıyor. Kastamonu'muz ile onur ve övünç duymak için çok sebebimiz var” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Protokol konuşmaların ardından stantlar gezilerek, davetlilere yöresel ürünlerimiz tanıtıldı. 

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme