Belediye Başkan Adayı Hasan Baltacı: 'Sağlık Birimini Kuracağız'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Belediye Başkan Adayı Hasan Baltacı, şehrin en temel problemlerinden olan sağlık sorununa el atacaklarını açıkladı.

Doktorlar ve sağlık çalışanları ile bir toplantı gerçekleştiren Hasan Baltacı, Kastamonu Belediyesi bünyesinde Sağlık Birimi kuracaklarını, hasta nakil aracı, genel sağlık tarama ekibi ve belediye derman evleri projelerini hayata geçireceklerini söyledi. Birinci basamak sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak ve arttırmak istediklerini vurgulayan CHP Belediye Başkan Adayı Hasan Baltacı, “Halk sağlığı ve kadın sağlığı alanlarında hizmet veren merkezleri yaygınlaştıracak, bu merkezlerde verilen danışmanlık ve test hizmetlerini genişleteceğiz. Sağlığı bir bütün olarak değerlendirecek; çevre, toplum ve hayvan sağlığı için bütüncül politikalar üreteceğiz” dedi.

‘Belediye Sağlık Birimi Kuracağız’

31 Mart’tan sonra ilk iş olarak Kastamonu Belediyesi Sağlık Birimi kuracaklarının altını çizen Baltacı:  “Kastamonu Belediyesi’nin bütçe imkânları doğrultusunda belediye sınırları içinde sağlık hizmeti sunmasını, uygun görülen evlerde bakıma muhtaç kişilere evde sağlık, bakım, temizlik, eğitim ve rehabilitasyon hizmeti vermesini hedefliyoruz. Kastamonu Belediyesi bünyesinde Sağlık Birimini kuracağız. Bu birimimize bağlı olarak hasta nakil ambulansı hizmeti vereceğiz. Genel sağlık tarama ekibi oluşturup vatandaşımızın sağlık sorunlarının çözümüne katkı sunacağız. Kastamonulu hemşehrilerimiz sağlık sorunlarının çözümünde Kastamonu Belediyemizin imkânlarından yararlanabilecek, kendisini çaresiz, yalnız hissetmeyecek. Sağlık kuruluşlarına nakli konusunda belediyemizden yardım alabilecek” dedi. 

Hasta Nakil Aracı

Kastamonu Belediyesi bünyesine tam donanımlı hasta nakil aracı katacaklarını vurgulayan Hasan Baltacı: “Kastamonu Belediyesi’nin şehrin sağlık alanında yaşadığı sorunlara alternatif sunması gerektiğine inanıyor, hastası sedyede sevk için ambulans beklemek zorunda kalan vatandaşlarımıza Kastamonu Belediyesi’nin yardım elini uzatılabilmesini, 112 hizmetlerine destek sağlamayı hedefliyoruz. Kastamonu Belediyesi Sağlık Birimi bünyesinde tam donanımlı hastan nakil aracı dâhil edeceğiz. Hastalarımızın ikametlerinden sağlık kurumlarına ve sağlık kurumlarından yine ikametlerine nakil işlemlerini ambulanslarımızla, sağlık çalışanı refakatinde gerçekleştireceğiz. Normal araçla hastaneye gidemeyecek bir hasta, evinden hastaneye, hastaneden de evine hasta nakil aracı ile ulaşabilecek. Acil il dışına sevki gereken, il dışında tedavisi tamamlandığında Kastamonu’ya dönmesi gereken hastamız belediyemiz ambulans hizmetinden yararlanabilecek” ifadelerini kullandı. 

Genel Sağlık Tarama Ekibi

Kastamonu Belediyesi Sağlık Birimi bünyesinde uzman hekim be sağlık personeli istihdam edeceklerini dile getiren CHP Belediye Başkan Adayı Hasan Baltacı: “Toplum sağlığını korumayı, salgın hastalıkları önlemek için koruyucu ve önleyici çalışmalar yapmayı, belediye personeli ve vatandaşlarımıza birinci basamak poliklinik hizmeti vermeyi ayrıca hastalara enjeksiyon, tansiyon ölçümü ve pansuman gibi hizmetleri sunmayı hedefliyoruz. Kastamonu Belediyesi Sağlık Birimi bünyesinde uzman hekim ve sağlık personeli istihdam edeceğiz. Uluslararası kalite yönetim standartlarına uygun sağlık ekipman ve donanımlarıyla tüm Kastamonulu vatandaşlarımıza hizmet sunacağız. Kamuya ait sağlık kuruluşlarındaki yoğunluk azalacak, teşhis ve tedavi hizmetine ulaşmakta vatandaşlarımıza zaman kazandırılacak. Hemşehrilerimiz pratik, hızlı ve erişilebilir yeni alternatif bir sağlık hizmeti noktasına sahip olacak” şeklinde açıklamada bulundu. 

Belediye Derman Evi

“Ankara ve İstanbul’da Kastamonu Belediyesi’ne ait derman evleri olacak” diyen Baltacı; “İleri seviye sağlık kuruluşunda tedavi alması gereken hastalarımızın refakatçilerinin araçlarında gecelemek zorunda kalmalarının önüne geçmeyi hedefliyoruz. Kastamonu Belediyesi olarak başkent Ankara’da ve İstanbul’da modern, otel konforunda ve güvenli Kastamonu Konukevlerini hizmete açacağız. Hastalarımızın ve refakatçilerinin yanı başında olacağız. Tedavi görmek için Ankara ve İstanbul’a gitmek zorunda kalan hastalarımız ve refakatçileri barınma konusunda problem yaşamayacak, maddi ve manevi olarak zorlanmayacak” ifadelerini kullandı. 

‘Bu Sorun 20 Yılı Aşkın Süredir Çözülmüyor, Çözülemiyor’

Hasan Baltacı son olarak; “Sağlık hizmeti erişilebilir olduğunda sağlık hizmeti olduğunu bugüne kadar dile getirdik. Hep bunu savunduk. Kastamonuluların, Karabük’te, Ankara’da, İstanbul’da derdine derman aramak zorunda kalmaması gerektiğini hep dile getirdik. Biz Kastamonuluların Karabük’te, Samsun’da Ankara’da, İstanbul’da aldığı sağlık hizmetine kendi şehrinde de ulaşabilmesi gerektiğini vurgu yaptık, bunun mücadelesini verdik. Bunun içinde mücadele etmeye devam edeceğiz. Ama bir gerçek var ki bu sorun 20 yılı aşkın süredir çözülmüyor, çözülemiyor. Sağlık hizmeti alabilmek için Ankara’ya İstanbul’a gitmek zorunda kalan hemşerilerimizin yaşadıkları mağduriyeti, omuzlamak zorunda kaldıkları yükün ağırlığını biliyoruz. Bu yükü Kastamonu Belediyesi olarak hafifletmek istiyoruz. Özellikle hasta ve hasta yakınlarımızın Ankara ve İstanbul’da ki konaklama sorunlarına çare olabilmek için her iki büyükşehirlerimizde de Kastamonu Belediyesi Derman Evleri’ni açacağız. Yine Kastamonu Belediyesi Sağlık Birimi kuracağız. Bünyesinde doktor ve hemşireler bulunacak olan birimimiz sayesinde vatandaşlarımıza teşhis, tedavi ve rehabilitasyonun bir arada bulunduğu birinci basamak sağlık hizmeti vereceğiz. Yine Sağlık Birimi bünyesine Hasta Nakil Ambulansı dahil ederek, sedye ile sağlık kuruluşlarına ulaşması gereken hemşerilerimizin nakillerini gerçekleştirecek, aynı zaman Kastamonu 112 Acil hizmetlerine destek sağlayacağız” dedi. 

Bakmadan Geçme