Bursa, Kastamonu Günleri'ne hazırlanıyor

Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen 10'uncu Bursa Kastamonu Günleri 11-15 Ekim tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

10’uncu kez düzenlenecek olan Bursa Kastamonu Günleri resmi açılışını ise 13 Ekim günü saat 15.00’da gerçekleştirecek.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan etkinlikle ilgili olarak Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu Kurucu Genel Başkanı İsmail Tiftik; “Kalbimiz önce insanlık ve vatanımız, sonrada doğduğumuz ve doyduğumuz kentler olan Kastamonu ve Bursa'ya fayda sağlamak için atıyor. Kentlerimiz arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gücümüzü artıracak ve bizleri daha da bütünleştirecek düşüncesiyle yola çıktık. Biz Bursa'da Kastamonu'yu layıkıyla temsil edebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bursa'da yaşarken içimizde yaşattığımız Kastamonu kadar, Kastamonu kent protokolü, kent dinamikleri ve sesimizi duyurmamızı sağlayan basın mensuplarının desteği bize güç vermiştir. 15 yıl önce göreve geldiğimizde kendimize 3 büyük hedef belirlemiştik” dedi.

GERÇEKLEŞEN HEDEFLER

Belirledikleri hedeflere değinerek açıklamalarına devam eden Tiftik; “Bursa Kastamonu Konağı; Nilüfer Belediyesi’nin öncülüğünde 170 dönüm arazi tahsisli, Türkiye'deki 81 il, Balkanlar, Kafkaslarında içinde yer alacağı yöresel konakların yapıldığı uluslararası turizm projesi olan Anadolu Arastası hemşehri dernekleri yerleşkesinde Kastamonu olarak yerimizi alarak Bursa'da Kastamonu Konağı’nın yapılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılması sağlanmıştır. Ayrıca bu büyük projede şahsımın Karadeniz dernekleri birlik başkanlığı, Anadolu Arastası yönetim kurulu üyeliği ve Müdürlüğüne seçilmiş olmam da Kastamonu adına gurur vesilesi olmuştur. Bursa'da Kastamonu Tanıtım Günleri; Bursa Kastamonu Konağı’nı yapabilmek ve Kastamonu'nun Ticari potansiyeli, tarihi, turizmi, kültürü, halk oyunları, el sanatları, yöresel gıdaların! tanıtabilmek amacıyla 2012, 2013, 2014, 2015 2016, 2017, 2018, 2019, 2022 yıllarında 9 yıl Bursa Kastamonu günleri düzenlenmiştir. 9 yılın sonunda etkinliğimizde stant açan Kastamonu'daki otelcilerimizin yaptığı tanıtım sonucunda yaz aylarında Bursa'dan Kastamonu'ya turistik ziyaretler başlamış, yine Bursa'da yapılan tanıtımlar sonucunda Tosya pirinci, Taşköprü sarımsağı, Azdavay Balı, İhsangazi ve Seydiler Siyez Bulguru, Kastamonu Pastırması ve Çekme Helvasının Bursa'da satışı sağlanmış ve Bursa'da bu ürünlerle ilgili bayilikler oluşturularak Kastamonu ekonomisine katma değer sağlanmıştır. Üniversitemizin yaptığı tanıtımlar neticesinde Kastamonu Üniversitesi artık Bursa'da tercih edilen bir üniversite olmuş, Ticaret ve Sanayi Odamızın tanıtımları neticesinde de ticari işbirliğini artırma görüşmeleri hız kazanmıştır. Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu; göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Bursa'nın 17 ilçesinde teşkilatlanma çalışmalarını başlatarak her ilçede bir temsilci seçilmiş ve yine 17 ilçede gece, iftar, toplantı yapılarak federasyon olabilmek için 5 yıl boyunca alt yapı hazırlanmış, 23 Kasım 2014 tarihi itibariyle Bursa Kastamonulular Derneği, Bursa Gemlik Kastamonulular Derneği, Bursa Yıldırım Kastamonulular Derneği, Bursa Nilüfer Kastamonulular Derneği, Bursa Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği’nden oluşan Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu kurularak hemşerilerirnizin tek çatı altında toplanarak birlik beraberlik sağlanmış, Bursa'da kent protokolü ve kent dinamikleri arasında saygın yerini almış güçlü bir sivil toplum örgütü haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“BİZ YÖNETİCİLER GELİP GEÇİCİYİZ”

Tiftik son olarak; “Biz yöneticiler gelip geçiciyiz. Hiçbir makam ve mevki kalıcı değildir. Gerçekleştirdiğimiz 3 büyük hedefimizi gelecek nesillere miras olarak bırakıyoruz ve inanıyoruz ki gelecek nesiller bu bayrağı çok daha yükseklere taşıyacaktır ve Kastamonu'yu hak ettiği fakat gecikmiş marka kent haline getirecektir. 11-12-13-14-15 Ekim 2023 tarihleri arasında Merinos AKKM Osmangazi Bursa adresinde düzenleyeceğimiz 10’uncu Bursa Kastamonu günlerine katılımınızdan onur duyarız. Çalışmalarımızda bizlere duyduğunuz güven ve verdiğimiz destek için teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme