CHP'den Asansör Açıklaması

CHP Kastamonu İl Eğitim Sekreteri Akın Dıramalı, Aydın-Efeler Güzelhisar KYK Kız Öğrenci Yurdu'nda yaşanan asansör kazasına değinerek açıklamalarda bulundu.

Kastamonu'da bulunan yurtlardaki asansörlerde de sıkıntılar olduğunu belirten Dıramalı; “Aydın-Efeler Güzelhisar KYK Kız Öğrenci Yurdu’ndaki asansör faciasında Zeren Ertaş kızımız hayatını kaybetmiş 15 öğrencimiz yaralanmıştı. Henüz hayatının baharında olan kızımız, sorumluluklarının bilincinde olmayan; görev bilincini hiçe sayan birkaç görevli yüzünden yaşamını yitirmiştir. Yürekleri parçalayan, cinayetten hiçbir farkı olmayan bu vahim olaydan sonra öğreniyoruz ki ilimiz Kastamonu’nun da içinde olduğu birçok öğrenci yurdunda bu tarz vakalar meydana gelmiş ve gelmeye de devam ediyor. 28 Ekim Cumartesi günü Kastamonu’da bir kız öğrenci yurdunda asansörün 2 kat aşağıya kayması öğrencileri büyük ölçüde etkilemiş, bir faciadan daha kıl payı dönülmüştür. Öğrenciler yaptıkları açıklamada; sorumlu kişi ve kurumlara defalarca şikayetlerini bildirmelerine rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını, alınsa da geçici çözümler bulunduğunu dile getirmişlerdir. Gereken ilgiyi göremeyen gençler, seslerini duyurmak için sosyal medya aracılığıyla tepkilerini göstermişler, yurtlarından çıkarak durumu protesto etmişlerdir” dedi.

“GENÇLERİMİZ KENDİLERİNİ YURTLARDA GÜVENDE HİSSETMEMEKTEDİR”

Gençler için uygun koşulların oluşturulması gerektiğini söyleyen Dıramalı; “Anne-babaların gönül rahatlığıyla çocuklarını teslim etmeleri gerektiği bu yurtlarda bireysel ya da kurumsal dönüşü olmayan bu ölümcül ihmaller yüzünden Kredi Yurtlar Kurumuna olan güven ciddi manada zedelenmiştir. Ne ebeveynler çocuklarını ne de gençlerimiz kendilerini yurtlarda güvende hissetmemektedir. Bu güveni devlet sağlayamıyorsa, anne-baba çocuğunu gönül rahatlığıyla devletin ellerine bırakamıyorsa devletin gençlerimize biraz daha kulak vermesi gerekmez mi? Gençlerimizin güvenliğinin sağlanması, hak ettikleri yaşam koşullarının oluşturulması için daha fazla kayıp mı verilmeli?  Biz millet olarak böyle bir sorumsuzluk yüzünden bir gencimizin bırakın hayatını kaybetmesini, en küçük zarar görmesini bile kabul etmiyoruz. Böyle üzücü bir olayın bir daha yaşanmamasını, gençlerimize gereken değerin verilmesini ve onlar için en uygun koşulların oluşturulmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme