CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin: 'Fahiş zamları doğru bulmuyoruz'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanlığında basın toplantısı düzenlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Kastamonu İl Başkanlığında düzenlendiği basın toplantısında Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’na 100 milyon lira kredi kullanma yetkisi verilmesi ve toplu taşımaya uygulanan zamma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erbilgin, son yapılan Belediye Meclis Toplantısı’nı işaret ederek; “Milleti temsil etmek için seçilenler, milleti zora sokacak kararlara imza attılar. 5’incisi olduğunu tahmin ettiğimiz Kastamonu Belediyesi Sayın Rahmi Galip Vidinlioğlu aracılığıyla yeniden borçlanma talep etti. Bu rakam 100 milyon lira. Kaldı ki öncesinde bizlerin kamuoyuyla paylaşmaya çalıştığımız, çoğu zaman sesimizi duyurduğumuz, arsa satışları söz konusuydu. Bu şehrin imkanlarını paraya tahvil eden, ranta tabi eden anlayışla arsalarımız satılmıştı. Buna rağmen Sayın Rahmi Galip Vidinlioğlu, çeşitli gerekçelerle borçlanma talebini yineledi. İlginç bir durum ortaya çıktı. Bu borçlanma talebi komisyona sevkinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin temsilcilerinin de oy birliği var. Yani meclise komisyonun oy birliğiyle gidildi. Komisyonda Milliyetçi Hareket Partisi’nin temsilcileriyle Adalet ve Kalkınma Partisi’nin temsilcileri var. Bu borçlanma talebi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ve bizlerin ret verdiği oylarla kabul edildi. Ancak bu AKP açısından bir ‘zübük’ siyasetidir.  AKP, toplumu, milletimizi kandırmaya, aldatmaya devam ediyor. Perde arkasında rantın ortağı olanlar, perde arkasında çıkar siyaseti yürütenler, yerel seçimler kapımıza dayanmışken, yeniden milleti aldatmak üzere mecliste vetoyu verdiler. Bunun bu yönüyle bilinmesini isteriz” diye konuştu.

“VİDİNLİOĞLU TÜM YETKİSİNİ RANTLA BULUŞTURMAK ÜZERE KULLANDI”

CHP’nin borçlanma meselesine karşı nasıl baktığını aktaran Erbilgin; “Artık bu vakitten sonra meclisten çıkacak her karar aslında yaklaşmakta olan yerel seçimlerin bir yatırımıdır. Sayın Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi temsilcileri artık seçim bütçesi oluşturma gayreti içerisine girmiştir. Bu şehirde belediyenin yeterince borcu var, bu şehirde arzu edilen ve topluma söz verilen yatırımların neredeyse tamamı gerçekleşmemiş ve bir borçlanma talebiyle karşı karşıyayız. Bu bereketli topraklarda beceriksiz bir belediye başkanıyla karşı karşıyayız. Millet bu fotoğrafın farkında ve tez zamanda gereğini yapacaktır diye düşünüyoruz. Bu borçlanma talebini doğru bulmuyoruz. Belediye kaynaklarının doğru bir biçimde yönetilmesi ve milletimizin hizmetle buluşması gerekiyor. Çünkü Sayın Rahmi Galip Vidinlioğlu, tüm yetkisini dünden bugüne kendi yandaşlarını rantla buluşturmak üzere bu yetkiyi kullandı” dedi. 

“FAHİŞ ZAMLARI DOĞRU BULMUYORUZ”

Erbilgin, ulaşıma getirilen zamlara ilişkin ise; “Belediye Meclisi’mizde 5 buçuk olan öğrenci ulaşım ücretleri 9 liraya bu yüzde 67 zam demek, 7 buçuk lira olan sivil ulaşım ücretleri de 14 liraya bu da yüzde 87 artış demek yükseltildi. Komisyonları da dahil ettiğimizde eğer kredi kartı kullanırsak öğrenci biletlerinin 10 lira, sivil biletlerinin 15 lira olduğunu biliyoruz. Sadece bir anne çocuğuyla beraber ulaşım hizmeti almaya kalkıştığında bir gidiş geliş 50 lira. Aylık bin 500 liraya tekabül ediyor. Bu alın teriyle geçinenler için, bu şehrin insanları için, toplu taşıma kullanmak zorunda kalanlar için önemli bir rakam. Elbette ulaşım sektöründe yer alan, ter döken dolmuşçularımızın mevcut iktidarın ekonomik uygulamaları nedeniyle bir mağduriyeti söz konusu. Akaryakıta elbette zam geldi. Hemen hemen Türkiye’deki bütün kalemlere fahiş fiyatlarda zam geldi. Elbette Türkiye’nin birçok yerinde belediyeler, ulaşım hizmetlerini güncellemeye çalışıyor. Ancak bu yerel iktidar, merkezi iktidara karşı tek bir eleştiri yöneltmemişken, bu zamlara karşı tek bir cümle söylememişken, onların küçük ortağıyken, böylesi fahiş zamları da doğru bulmadığımızı belirtmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“ULAŞIMDA ÇOK HAKİKATLİ BİR REFORMA İHTİYAÇ VAR”

Önümüzdeki hafta okulların açılacağını hatırlatan Erbilgin; “Yine bu bereketli toprakların beceriksiz başkanı Sayın Rahmi Galip Vidinlioğlu, Türkiye’deki ulaşım örneklerinden eğer bir rantın parçası değilse bihaber. Hemen dibimizde yine Milliyetçi Hareket Partisi’nin yönettiği Karabük’ten bile bihaber. Sayın Meclis Üyemizin defaten dile getirdiği mesafeye göre ücret dahilini dünyadan bihaber olduğu için farkında değil. Birincisi Kastamonu’da ulaşım sektöründen evine ekmek götüren otobüs şoförlerimizin de içinde olduğu bir sistemle ulaşımda çok hakikatli bir reforma yeniden yapılanmaya ihtiyaç var. Dolayısıyla ulaşımla ilgili eleştirilerimizde ‘Aman şu yanlış anlar, aman bu yanlış anlar’ yerine Kastamonuluların çıkarını önceleyen bir tutumu ele almaya devam edeceğiz. Bu zamları meşru ve doğru bulmuyoruz. Belediye eğer ulaşım sektöründeki esnafımızın mağdur olduğunu düşünüyorsa, öğrencilerimizin ulaşımıyla ilgili sübvanse yoluna gidebilir. Yine vatandaşlarımızın ulaşım noktasında durakların güncellenmesine ihtiyaç var. Ulaşım araçlarının çeşitlenmesine ihtiyaç var. Yine ulaşımın bir tarafında kamunun yani belediyenin olduğu bir modele ihtiyaç var. Kastamonu sadece özel halk otobüslerine mahkum edilemez. Ancak sorumluluk gereği de özel halk otobüslerini mağdur edecek tutuma da imza atamaz. Onların da içinde olduğu bir çözüm zaruridir. Özellikle ulaşım araçlarından evine ekmek götürenlerin de çıkarlarını koruyan, onların da içinde olduğu bir çözüm zaruridir. Acilen bu çözümün hayata geçirilmesi gerekiyor. Biz ulaşımı temel hak olarak görüyoruz. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Dolayısıyla ulaşımın bir köşesinde ana aktör olarak belediye acilen rol almalıdır” dedi.

“MHP BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ MİLLETE KARŞI SORUMLULUĞUNU UNUTTULAR”

Kastamonu'nun her geçen gün daha da geliştiğini belirten Erbilgin; “Kastamonu 10 yıl önceki Kastamonu değil. Nüfusuyla, sosyal yapısıyla, yeni yerleşim yerleriyle artık karşımızda bambaşka bir Kastamonu var. Öyleyse ulaşımın da buna göre ele alınması gerekiyor. Vidinlioğlu bu zamlar ilk geldiğinde, bütün Kastamonu’nun ortak iradesine müracaat edeceğini söylemişti. Ancak kimseye müracaat ettiği yok. Kendisi kararını veriyor, belediye meclis üyelerine söylüyor ‘Bu böyle olacak’ diye, Belediye Meclis üyeleri içeride ne kadar yakınsalar bile o meclise geldiklerinde, arsa satışlarında da bu böyle oldu, ulaşım zamlarında da böyle oldu, Milliyetçi Hareket Partisi’nin Belediye Meclis Üyeleri millete karşı sorumluluğunu unuttular. Yan yanayken ‘Evet burada bir yanlış yapıyoruz’ deniliyor ama oy hakkı geldiğinde o uygulamanın altına imza atarak halka oynuyorlar” şeklinde konuştu. 

“İYİ PARTİ BELEDİYE BAŞKANI’NIN KAYIĞINA BİNMİŞ GÖZÜKMEKTEDİR”

İYİ Parti’nin tavrını eleştiren Erbilgin; “Bizi asıl şaşkınlığa uğratan İYİ Parti’nin tavrıdır. İYİ Parti üzülerek görüyoruz ki Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Başkanı’nın kayığına binmiş gözükmektedir. Belediye Meclis Üyelerinin verdiği oy, bu anlama geliyor. Topluma karşı muhalefet sorumluluğu olanların, hele hele milletin cebinden çıkan bütçeye evet oyu vermesini İYİ Parti Belediye Meclis üyeleri de olsa kabul edilebilir bulmuyoruz. Dolayısıyla İYİ Parti’nin değerli İl Başkanı Faruk Başkanı’mın bu meseleyle ilgili kamuoyuna bir açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir süre sonra Adalet ve Kalkınma Partisi’nden, İYİ Partisi’nden, Milliyetçi Hareket Partisi’nden Cumhuriyet Halk Partisi’nden hepimiz bu toplumun önünde yeniden tartıya çıkacağız” diye konuştu.  

“AK PARTİ, MHP’YE KARŞI HİLEYE BAŞVURMUŞTUR”

Erbilgin son olarak; “Biz milletimizin yanındayız. Biz milletimizin çıkarlarını savunmaya devam edeceğiz. Bu şehirdeki bir avuç rantçının önce ‘zincirli ağabey, Kebeci Ağabey’ deyip onları bu sözleri yutanlar gibi değil dimdik milletin yanında olacağız. Kuzeykent’ten Hisarardı’na, İsfendiyarbey Mahallesi’nden Candaroğulları’na, Mehmet Akif Mahallesi’nden Honsalar’a kadar bu şehirde ekmek yiyen, ter döken herkesin yanında olacağız. Buradan ilk sözümüz olsun. Yapacağımız ilk iş bu şehrin ulaşımını sağlıklı, bilim adamlarıyla, ulaşım sektöründe nefes alıp vermiş insanlarla yeniden ele almaktır. Ulaşımın kaliteli, ucuz olması gerekiyor. Ulaşımın adı üzerinde ulaşılabilir olması gerekiyor. Çocuklarımız için yaşlılarımız için yeni ve doğru durak tarifelerine gerek var. Bunları el birliğiyle yapacağız. Bu zamları doğru bulmuyoruz. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, karakolda doğru söyler mahkemede şaşar misali, komisyondaki ve Meclis’teki tavrını iki yüzlü, çıkarcı ve fırsatçı olarak buluyoruz. İktidar ortağına karşı hile yaptığını umarım Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçmenleri ve yöneticileri farkındadır. Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi’ne karşı hileye başvurmuştur. Bunun da bilinmesini istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme