CHP PM Üyesi Hikmet Erbilgin: 'Çözüm Önerilerini Sunan Bir Partiyiz'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Hikmet Erbilgin, TV 366'da İrfan Salcı'nın hazırlayıp sunduğu 'Gündem Özel' programının konuğu oldu.

Hikmet Erbilgin’in programda yaptığı açıklamada; “Hikaye Kastamonu’yu sevmekle başlıyor. Kastamonu için bazı hayalleri gerçekleştirme gayretine girdiğinizde omuz omuza çalışacağınız arkadaşlara ihtiyacınız var. Kamuoyunda daha çok İlke Başkanımız, Hasan vekilimiz ve ben konuşuyorum. Ama geride de hakikaten bizlerle beraber omuz omuza mücadele eden, gayret eden yol arkadaşlarımız var. İl yönetimimiz, ilçe yönetimimiz, ilçe başkanlarımız, gençlik kollarımız, kadın kollarımız gibi birbirine inanmış, Kastamonu’ya inanmış Kastamonu’ya hakikatli bir hizmeti kendisini rehber edinmiş bir ekip bunu başarıyor. İkincisi siyasette ‘ben ne olacağım?’ kaygısı çoktur. Biz bunu Kastamonu’da hiç yaşamadık. Ben ne olacağımdan önce ‘Kastamonu ne olacak?’, ‘Türkiye ne olacak?’ kaygısı yaşayan arkadaşlarımın omuz omuza vermesiyle bunu başarıyoruz. Kastamonu’nun hem parti siyasetimizde genel merkezde temsil edilmesini hem de Türkiye siyasetinde temsil edilmesini önemsiyoruz. Çünkü Kastamonu kadim şehir, bunu hak eden bir şehir. Bunun içinde dayanışma içeresinde yardımlaşma içeresinde, vefa içerisinde çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘Çözüm Önerilerini Sunan Bir Partiyiz’

Çözüm önerileri sunan bir parti olduklarını söyleyen Erbilgin; “Bizim için kurultay tartışması Kasım ayının başında sonuçlandı. Hem Türkiye’deki kurultay delegelerimizin iradesiyle hem Kastamonu tutumuyla sonuçlandı. Ancak şunu ifade etmeliyim ki; biz 14 Mayıs yada 28 Mayıs seçimlerinde Türkiye için partimizin genel başkanının yanında, onun arkasında, onun rehberliğinde yol yürüme disiplini içerisinde olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Bu bütün partilerde böyledir. Ancak bizim değişim talebimizi herkes kasım ayına dair hatırlıyor. Biz önceki kurultayda da partinin yapısal sorunlarının aşılabilmesi adına bir değişimin zaruri olduğunu ifade etmiştik. Dolayısıyla bizim tercihimiz ‘Kemal bey mi? olsun Özgür bey mi?’ olsundan öte Türkiye’de iktidar öyküsünü oluşturacak yeni kadroların tesis edilmesi için bir yola çıkıştı. Bu artık bizim için sonuçlanmış bir soru. Türkiye ve Kastamonu’nun önünde önemli sorunları var. Bu sorunlara dair çözüm üretme gayreti içerisinde olan çözüm önerilerini sunan bir partiyiz” dedi. 

‘Seçmenlerimize Memnuniyet Anketleri Yaptık’

Açıklamalarına devam eden Erbilgin; “Bütün Türkiye’de doğru adayları toplumun önüne çıkarmak gibi bir arzu Sayın genel başkanımızda da MYK’mızda da parti meclisimizde de var. Türkiye mevcut belediye başkanlarımız için, seçmenlerimize memnuniyet anketleri yaptık. Halkımıza ‘Mevcut belediye başkanımızın hizmetlerinden memnun musunuz?’ sorusunu yönelttik. Bunların dışında, henüz bizim yönetmediğimiz, yönetmeyi arzu ettiğimiz yerlerde ‘kimi aday görmek istiyorsunuz?’ sorusunu seçmenlere yönelttik. Yetmedi Sayın Genel Başkanımızın görevlendirmesiyle heyetler illere gitti. Farklı parti meclis üyelerinden oluşan heyetler aday adaylarımızla yüz yüze görüşmeler yaptık. Bizim onları tanıma ve dinleme fırsatımız oldu. Hem de yeni döneme dair aday adaylarımızın bir fikir edinme fırsatı oldu. Buralardan alınan veriler parti genel merkezimizde harmanlanarak en doğru adayı belirleme arzusuyla sistem işliyor” şeklinde konuştu. 

‘İttifak Yerine Gelen İş Birliklerini Önemseyen Bir Yerdeyiz’

DEM Partisi’ne değinen Erbilgin; “Bizim gibi illerde DEM Partisi üzerinden gelen sorular aslında Cumhuriyet Halk Partisi üzerinde bir kuşku oluşturmaya yönelik sorulardır. Sayın genel başkanımız kamuoyuna bununla ilgili defalarca açıklama yaptı. Bizim için artık ittifak kelimesi eksildi, zayıfladı. İttifak yerine gelen iş birliklerini önemseyen bir yerdeyiz. Her ilin kendi özelliklerine göre bütün siyasi partileri kapsayacak şekilde yerel iş birliklerini konuşuyoruz. Ancak tepe ittifakına cevap verme hakkı bende değil. Sayın genel başkanımız bununla ilgili zaman zaman kamuoyuna yansıyan görüşmeler yapılıyor. Tüm Türkiye 86 milyon bizim yurttaşımızdır, bu ülkenin ferdidir.  Bütün seçmen gruplarını önemsediğimizi bilmenizi isterim. Bütün yurttaşlarımızın derdine derman olacak bir belediyecilik anlayışını ortaya koyma arzumuzdan geri adım atmayacağız” diye konuştu. 

'Parti Meclisi Onay Verirse Hasan Baltacı’nın İsmi İlan Edilecektir’

CHP’nin Kastamonu’da ne yapmak istediğini bilen bir parti olduğunu söyleyen Erbilgin; “Cumhuriyet Halk Partisi 2018 yılından bu yana kendi sistemini kurmuş, hedeflerini ortaya koymuş Kastamonu’da ne yapmak istediğini bilen buna yönelik de planı yapan bir partidir. Girdiğimiz seçimlerde bizim planı, programı, hazırlığı olan bir ekip olduğumuzu sanırım Kastamonu anlamıştır. Önümüzde de kıymetli gördüğümüz yerel seçimlerde partimizin il başkanlığı düzeyinde plan ve stratejisi var. Şu ana kadar 12 ilçemizde adaylarımızı kamuoyuyla paylaştık. 12 adayımızın 3 tanesi kadındır. Şerife Bacıların kentinde kadınlarımızın hak ettiği temsiliyeti sağlamak için ciddi bir gayretimiz var. Herkeste Kastamonu Belediyesi için adayımıza dair beklenti var. Aslında Kastamonu halkı adayımızın kim olduğunu biliyor. Ancak 2014 ve 2019 yılları arasında sayın Tahsin Babaş’ın belediye başkanlığı döneminde yaşadığı derin hayal kırıklığı hem de Kastamonu ittifakına dönüşmüş olan 2019-2024 orada yaşanan derin hayal kırıklığı nedeniyle ‘Cumhuriyet Halk Partisi kimi aday çıkaracak?’ sorusunu ile çok fazla muhatabız. Onun ötesinde Sayın il başkanımız öncelikle bütün üyelerimizi ziyaretleri vasıtasıyla hepsiyle görüşüp ‘Kimi aday görmek istiyorsun?’ sorusunu yöneltti. Neredeyse üyelerimizin tamamı ittifak halinde Sayın Hasan Baltacı‘yı aday görmek istediklerini çok net bir biçimde ifade ettiler. Aslında adayı biz belirlemiyoruz, Kastamonu’da millet belirliyor. Kastamonu’da ki seçmenlerimizin Hasan Baltacı’yı aday olarak görmek istediklerini genel merkezimize ilettik. Cuma günü 18.00’da parti meclisimiz toplanacak ve orada Baltacı’nın Kastamonu Belediye Başkan adayı olma önerisi görüşülecek. Bizim açımızdan fotoğraf net. Ama partimizin kültürü gereği parti meclisine bizler ilettik. Parti meclisi Sayın Hasan Baltacı’nın Kastamonu belediye başkan adayı olması yönünde onay verirse ismi ilan edilecektir” şeklinde konuştu. 

‘Hayal Kırıklığına Yol Açan Adaylarımız Var’

Açıklamaların devamında Erbilgin; “Kastamonu’da son on yılında Kastamonu’nun beklentilerini karşılayamayan hayal kırıklığına yol açan adaylarımız var. Bir tarafta 2014-2019 yılının belediye başkanı Sayın Tahsin Babaş adaylaştırıldı. Bence bu adaylıktan Sayın Halil Uluay’da mutlu değil. Halil Uluay, ‘Aday bulamadım, daha iyisi yok’ diye eş dost çevresinde ifade ettiğini biliyoruz. Kamuoyundan ise aldığımız geri bildirimler; ‘lütfen bizleri pudracılara, hizmet noktasında bizleri mahrum bırakan yandaşlarını besleyen anlayışa teslim etmeyin’ diyorlar. Milliyetçi Hareket Partisi ise henüz birinci dönemi olan Sayın Vidinlioğlu’nu aday göstermeyerek seçmene; ‘2019-2024 yılları arasında doğru bir belediyecilik yapmadık. Sayın Vidinlioğlu’nun yönettiği belediyenin doğru işler yaptığını düşünmüyoruz’ demiş oldu” dedi.

‘Yurttaşların Yanında Yer Alabilecek Bir Kişiye İhtiyaç Var’

Yerel seçim üzerinden sözlerine devam eden Erbilgin; “Sayın Doğan Ünlü, Küre belediye başkan adayını ilan ederken ‘Küre’yi uçuracağız’ demişti. Aradan beş yıl geçti şu an gidelim Küre’ye bakalım uçmuş mu? Yoksa yerinde mi sayıyor? Bunu yurttaşlarımızın hafızasına not edelim. Diğer taraftan Sayın Tahsin Babaş 2014 yılında aday olduğunda belediyenin karşısındaki kafede; ‘İktidar gelince Kastamonu uçacak’ diye bir hikaye anlatılmıştır. Peki 2014’ten 2019’a bizim hafızalarımızda ne kaldı? Şehrin bütün düzenini bozan rant odaklı binalar, pudra şekeri, adam kayırmacılık kaldı. Toplum bunu okuduğu için 2019 yılında zaten AKP‘yi cezalandırmıştı. Türkiye ekonomisinin en güçlü olduğu, para akışının çok hızlı olduğu bir dönemde Kastamonu için belediyecilik adına hafızalarımızda sadece hayal kırıklığı kaldı. Kastamonu’da belediyecilikten anlayan, belediye ile ilgili vizyonu olan, aynı zamanda da topluma önderlik edebilecek, tercihlerinde rantın değil yurttaşların yanında yer alabilecek bir kişiye ihtiyaç var.  Eğer Hasan Baltacı parti meclisimizin onayından geçerse, kendisi zaten harita mühendisi ailesi de çok uzun yıllardır Kastamonu’da bütün belediyelere hizmet veren belediyecilikle içli dışlı olan bir ailedir. Aile Sayın Ali Köse zamanında Kuzeykent’te 18. madde uygulamasına katkı sunmuş hizmet vermiş. Bu şehirde kentleşmenin planlarına katkı sunmuş bir aile. Hasan Bey aynı zamanda topluma önderlik etmiş toplumun sesini bütün Türkiye duyurmaya çalışan Meclis’te yüksek sesle hakikati ifade etmeye çalışan bir tutum içerisinde. Bizim yolumuz açık biz kendini millete emanet etmiş, milletle kalbi atan bir yerdeyiz. Zaten aday olduğunda Hasan Baltacı’nın belediyeyi kazanacağını AKP’de görüyor, Tahsin Babaş’ta görüyor, Tahsin Babaş’ın yakın çevresindekiler de görüyor. O nedenle ‘Hasan Baltacı seçilse de durmayacak, Ankara’ya gidecek’ gibi siyasetin doğasına aykırı bir propagandadan medet umuyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Kastamonu Neye İhtiyacı Var Tespit Ettik’

Erbilgin son olarak; “Kastamonu’nun neye ihtiyacı var, ne önermemiz gerekir diye Sayın Hasan Baltacı, Sayın İl Başkanımız İlke Karabacak, bizlerle de görüşerek istişare içerisinde hummalı bir çalışma yürütüyorlar. Kastamonu neye ihtiyacı var tespit ettik. Bunların hazırlıkları yürüyor. Bir projeyi açıklamayı kendime hak görmem, o adayın hakkıdır. Ama biz biliyoruz ki Kastamonu’nun ulaşıma dair köprü sorunları var. Kastamonu’da bütün ulusal medyada bir belediye başkanı vesilesiyle pudra şekerinin konuşulmasından yorulduk. Kastamonu’da yolsuzluk hikayelerinden yorulduk. Kastamonu’ya karşı aslında tarihi bir sorumluluğumuz var, bunu hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Bakmadan Geçme