Dr. Hüseyin Sarıkaya 14 Mart Tıp Bayramı'nı Kutladı

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle açıklamalarda bulunarak, 'Canımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanları da toplumda gerekli saygıyı ve hürmeti hak eden meslek grubudur' dedi.

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ’14 Mart Tıp Bayramı’ çerçevesinde açıklamalarda bulundu. İlk kutlama, 14 Mart 1919’da işgal altındaki İstanbul’da gerçekleştiğini ve tıbbiye öğrencisi Hikmet Boran’ın katıldığı savaşı belirten Dr. Sarıkaya, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanıp ve onlara devrin ünlü doktorları da destek verdiğini böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başladığını söyledi. Toplumda saygı ve hürmet görmeyi hak eden meslek olduğunu kaydeden Dr. Sarıkaya, “En değerlimiz olan sağlığımızı canımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanları da toplumda gerekli saygıyı ve hürmeti hak eden meslek grubudur” dedi.

Sağlık ordusunun bir neferi olmaktan her zaman gurur duyduğunu söyleyen Dr. Sarıkaya, “14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 14 Mart 1919 tarihinde işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermiştir. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır" dedi.

Sağlık çalışanlarının görevlerini büyük fedakarlıkla yaptığını kaydeden Sarıkaya, "Tıp, insan yaşamına duyulan sevginin, anlayışın, merhametin, adanmışlığın ve fedakarlığın sembolü olmuş bir meslektir. Bu fedakar meslek grubu vatanımızın savunması dahil konusu insan olan tüm alanlarda ön saflarda yerini almıştır. İnsan varlıkların en değerlisi ve üretilen her hizmetin odak noktasıdır. Sağlıklı olmayan bir insan üretemez sağlık dışında üretilen bir hizmet den fayda göremez çünkü sağlık, yaşamanın, mutluluk ve huzurun vazgeçilmez bir unsurudur. En değerlimiz olan sağlığımızı, canımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanları da toplumda gerekli saygıyı ve hürmeti hak eden meslek grubudur. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturunca bir canı kurtarmayı, bütün insanlığı kurtarmakla eşdeğer sayan anlayışın sahipleri olan gece gündüz insanlarımızın sağlığı için bu kutsal mesleği icra eden başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum. Sağlık Ordusunun bir neferi olmaktan her zaman onur ve gurur duyuyorum” diye konuştu.

Bakmadan Geçme