• Haberler
  • Eğitim
  • EBA'da 'Zenginleştirilmiş Kitap' Çalışmaları Yapılıyor

EBA'da 'Zenginleştirilmiş Kitap' Çalışmaları Yapılıyor

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürlüğünce, dijital teknolojinin kitaplara kattığı bir yenilik olan zenginleştirilmiş kitap çalışmaları, tüm dersleri kapsayacak şekilde hayata geçiriliyor.   

MEB YEĞİTEK Genel Müdürlüğü’nce mevcut ders kitaplarının Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile uyumlu etkileşimli tahtalarda ve kişisel cihazlarda kullanılabilir, kolay üretilen ve güncellenebilir olarak öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulması için çalışmalar devam ediyor. Buna göre ilköğretim 1 ve 8’inci sınıflarda okutulan zorunlu 15 farklı dersten 56 adet zenginleştirilmiş kitap, EBA'da yayımlandı. Kitaplar, etkileşimli tahtalar ile uyumlu olarak öğretmen ve öğrencilerin istifadesine sunuldu. 

Bu kapsamda EBA'ya giriş yapan öğretmen ve öğrenciler, zenginleştirilmiş kitaplara kolayca erişim sağlayabiliyor. Ayrıca kitaplar; kazanımlarla uyumlu video, ses, görsel, soru, sınav gibi değişik türde içerikler barındırıyor. Aynı zamanda öğretmenler tarafından geri bildirim sağlanabilmesi için doğrudan bir mesaj alanı da yer alıyor. Ders kitaplarının sınıf içi ve dışında dijital eğitsel içerikler ile bütünleşmiş ve kolay kullanılabilir şekilde sunulması için başlatılan bu çalışma, dijital teknolojinin eğitimdeki rolünü daha da güçlendirerek ders kitaplarının kullanım deneyimini herkes için zenginleştirecek. 

Zenginleştirilmiş kitap çalışmaları yıl boyunca devam edecek. 
 

Bakmadan Geçme