Eğitim Neferlerinin Günü Kutlandı

Kastamonu'da, eğitimin neferleri olan öğretmenler için 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu’nda devam etti.

Burada, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin’in mesajı okundu. Tekin, mesajında; “Türkiye yüzyılının şafağında, kendini yeni neslin inşasına adamış, ufukta görünen aydınlığı ellerinde büyüten siz değerli çalışma arkadaşlarım, Öğretmenler Günü’nüzü kutluyorum. Değerlerimize bağlı kalarak evrensel düşünen, çağı yakalayan dürüst ve çalışkan nesil, yani güzel vatanımızın geleceği sizlere emanettir. Bu emanet sizleri dik tutan, gururla taşıdığınız bir meşale olarak ellerinizde durmaktadır.  Biliyorum ki eğitim öğretimin en ağır mesuliyeti sizlerde. Biz, bu mukaddes görevin ortaya çıkardığı ihtiyaçlarınızın farkındayız. İmkanları sizlerin hizmetine sunmak bizim mesuliyetimiz. En iyi şartlarda, güvenlik içinde görevinizi ifa etmeniz için elimizden geleni yapmakta kararlıyız. Zihninizin, gönlünüzün ferah ve aydınlık kalması adına mesleki itibarınızı korumak ve yüceltmek, maddi imkanlarınızı iyileştirmek ve teknolojik gelişmeleri sizlere sunmak için çalışmalarımızı istikrarlı biçimde sürdürdüğümüzü bilmenizi isterim. Bu milletin evlatları için attığınız her adım, söylediğiniz her güzel söz, yürüttüğünüz her proje, geliştirdiğiniz her sağlam fikir, hülasa tüm fedakârlıklarınız için şahsım ve milletim adına sizlere teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Başöğretmen’imiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve görevleri başında şehit düşen aziz öğretmenlerimizi saygıyla yâd ediyorum. Emekli öğretmenlerimize sağlık, görevi başındaki öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında yazacağınız başarı hikayesinin yolunu açmayı, bu vatana borcum biliyorum” ifadelerini kullandı.

‘Gençlerimizi Türkiye Yüzyılını Gerçekleştirecek Gençler Olarak Yetiştireceğiz’

Eğitim Neferlerinin Günü Kutlandıİl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, yaptığı konuşmada, programa katılanları selamlayarak; “Millet mekteplerinin açıldığı, Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e başöğretmen unvanının verildiği bu anlamlı gün olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nüzü tebrik ediyorum. Bütün medeniyetlere baktığımız zaman kutsiyet atfedilen en önemli mesleklerden birisi de öğretmenlik mesleğidir. Tabii ki öğretmenlik mesleği bazen kelimelerle, bazen cümlelerle de tanımlara gelmiştir. Bazen öğretmen dediğimizde öğretmen annedir, babadır, sevgidir, aşktır, candır canandır, dosttur, arkadaştır, öğretmen dündür, bugündür, yarındır. Öğretmen, geleceğimizin teminatı istiklal ve istikbalimizin teminatı kıymetli gençlerimizi sabırla özenle, fedakarlıkla geleceğe hazırlayandır. Yine dünyanın tüm renklerini bir tuvalde birleştirip en önemli ressamı yapanın adıdır öğretmen. Aziz vatan için hainlere karşı çelik süper olmuş, mübarek kanını aziz vatan topraklarına akıtmış, Şehit Burak Kapucuoğlu, Ömer Halisdemir, Fethi Sekin’i yetiştirendir. Yine ülkesinin her bir köşesinde ‘Bütün öğrenciler zihni fikri hür olsun, eğitimden mahrum kalmasın’ diyerek onların zihinlerine, gönüllerine koşan Şehit Aybüke Yalçınları yetiştirenin adıdır öğretmen. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i gençlere, gençleri de biz öğretmenlere emanet etmiştir. Bizler de medeniyetimizden aldığımız ilhamla gençlerimizi eleştiren, sorgulayan, ilgi, yetenek ve yeterliliklerinin farkına varmış ve Türkiye yüzyılını gerçekleştirecek gençler olarak yetiştireceğiz. Yine Türkiye yüzyılı vizyonuyla bizlerin ve sizlerin ellerinde şekillenen öğrencilerimize çok büyük kıymetlerimizi, değerlerimize emanet edeceğiz. Yine en şerefli, en değerli tüm insanlığın sığınağı olan binlerce yıllık medeniyetimizi, bayrağımızı, milletimizi emanet edeceğiz. Yine bu bizim elimizde şekillenen gençlerimizi sadece 785 bin metrekarelik vatan topraklarımızı değil, gönül coğrafyamızdaki insanlara da emanet edeceğiz. Azerbaycan’ı, Bosna’yı, Kudüs’ü bu gençlerimize emanet edeceğiz ve bizlerin elinde şekillenen bu emanetler de inşallah bu gençlerimiz sahip çıkacaklar ve bundan kimsenin de şüphesi olmayacaktır. Yine bu gençlerimiz, tüm dünyaya ay yıldızlı bayrağımızı taşıyacak ve kıyamete kadar da bu bayrağımızı dalgalandırmaya devam edeceklerdir. Derdi vatan, sevdası millet olan kıymetli öğretmenlerimizin tekrardan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyorum. Bu vesileyle binlerce vatan evladı yetiştiren ve emekliye geçmiş olan kıymetli öğretmenlerimizin de öğretmenler gününü tebrik ediyorum, bundan sonraki yaşamlarında sağlık, mutluluk ve huzur diliyorum” diye konuştu.

‘Sizin Yaptığınız Meslek İnsanın Hayatına Dokunuyor’ 

Eğitim Neferlerinin Günü KutlandıVali Yardımcısı Aydın Ergün, yaptığı konuşmada, tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayarak; “Kaymakam olarak 33 yıl boyunca görev yaptığım her yerde her öğretmenler gününde öğretmenlik mesleğinin bir nesil üzerinde ne kadar etkili olduğunu bizzat yaşamış bir hemşeriniz olarak benim hayatıma öğretmenim olumlu bir şekilde dokundu. Laf olsun diye söylemiyorum gerçekten eğer o ilkokul öğretmenim olmamış olsaydı Ankara’da siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitiremezdim ve bugün karşınızda olamazdım. O öğretmenimin dokunuşuyla bugün ben buradayken daha sonra görev yapan başka bir öğretmenimiz ise mezun ettiği çocuklar (Aralarında kardeşim de vardı) ilkokulu bitirdiklerinde okuma yazma bilmiyorlardı. O yüzden sizin yaptığınız meslek gerçekten insanın hayatına dokunan, bazı düşünürlerin ifade ettiği gibi ‘Tanrı mesleği’ diye de ifade edilen bir mesleğin mensuplarısınız ama bu kadar önemli bir mesleği icra eden değerli öğretmenlerin de idealist olması, yaptığı hataların, yaptığı yanlış dokunuşların bir neslin geleceğini kararttığının bilincinde olması gerekiyor. Kastamonu’da bu bilinçte hareket eden öğretmenlerimizle birlikte çalıştığımız inancıyla hepinize çok teşekkür ediyorum. Öğretmenler gününüzü tekrardan kutluyorum” dedi.

‘Kastamonu Eğitim Öğretim Tarihinde En Önde Gelen İllerden’

Kastamonu'nun eğitim öğretim tarihinde Türkiye’nin en önde gelen illerinden biri olduğunu dile getiren Ergün; “Kastamonu’da kimler yetişmiş? Arif Nihat Asya’lar, Hüsnü Açık Sözler, Behçet Necatigil, Orhan Şaik Gökyay, Rıfat Ilgaz buralarda yetişmiş ve ülkemize, milletimize değerli hizmetler sunmuşlar. Eğitim öğretim tarihinde müstesna bir yeri olan Kastamonu’muzda Sayın Vali’mizin liderliğinde, sayın vekillerimiz, Sayın Belediye Başkanı’mız, eğitim yöneticilerimiz, siz değerli öğretmenlerimiz, kamu kuruluşlarımızla hülasa bir bütün olarak Kastamonu olarak Türkiye yüzyılında ilimizi layık olduğu yere getirmek için çabalama gayreti içerisindeyiz. Bu konuda eğitim yöneticileri başta olmak üzere öğretmenlerimize güveniyor, hepsine saygı sunuyorum. Bu duygu ve düşünceler ile başta Türkiye Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aramızdan ayrılan görevleri başında şehit düşen bütün öğretmenlerimizi tekrardan rahmet ve minnetle alınıyor, ülkemize uzun yıllar hizmet etmiş emekli öğretmenlerimize saygı sunuyor, ellerinden öpüyor, halen görevi başında olan siz değerli öğretmenlerimizin de 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

Şarkılar Seslendirildi, Öğretmenlere Şeref Belgesi Verildi

Eğitim Neferlerinin Günü KutlandıKonuşmaların ardından öğrenciler şiirler okuyup şarkılar seslendirdi. Daha sonra mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi, emekli öğretmenlere de hizmet şeref belgesi verildi. Düzenlenen programa Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, kurum müdürleri, STK başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Bakmadan Geçme