Engelsiz Yaşam Merkezi Açıldı

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu'nun talimatlarıyla belediye tarafından projelendirilen Kastamonu Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi düzenlenen törenle hizmete alındı.

Yaklaşık 6 milyon TL yatırım tutarı olan projeye Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı iç tefrişat ve atölyelerin kurulumu için 1 milyon 80 bin lira destek sağladı. Proje kapsamında 665 m2 kapalı alana inşa edilen Kastamonu Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nin bina, çevre düzenlemesi ve tüm yapım işlerinin 4 milyon 542 bin liralık kısmı belediye bütçesi ile yapılırken, merkezin iç tefrişat işleri, 2022 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında KUZKA tarafından karşılandı.

Engelsiz Yaşam Merkezi AçıldıEngelsiz Yaşam Merkezi’nin açılış töreninde konuşan Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Huriye Boyraz; “Kastamonu’nun yıllarca mücadele verdikten sonra kavuştuğu Engelsiz Yaşam Merkezi bizi çok çok mutlu etti. Özel bireylere hizmetin nasip meselesi olduğunu biz Galip başkanımla gördük. Çok mücadelemiz var. Mücadelemize herkes şahit oldu. En büyük ihtiyaçtı. Kastamonu’daki özel bireylerimize Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde emanet etmekten bizler yorulmuştuk. Ben dernek başkanı olarak çaresiz kalmaktan yorulmuştum. Bu bizim en mutlu olduğumuz gün. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri Sunuldu’ 

Engelsiz Yaşam Merkezi AçıldıKUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Kastamonu için büyük bir ihtiyaç olduğunu belirterek; “Bu ihtiyacı karşılamak üzere ve ilimize Engelsiz Yaşam Merkezi kazandırmak üzere, Kastamonu Belediyemizin başvuru sahibi olduğu projemizi 2022 yılında Sosyal Gelişimi Destekleme Programı’na sunduk. Bu program kapsamında da başarılı olarak değerlendirildi ve destek almaya da hak kazandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bu Sosyal Gelişimi Destekleme Kurumlarının amaçlarından bir tanesi de toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyo-ekonomik hayata daha aktif katılımlarını sağlamaktır. Bu kapsamda engelli bireylerimiz için Resim Uygulama Atölyesi, Spor Uygulama Atölyesi, Müzik Atölyesi ve El Sanatları Atölyesi’ni kurmayı hedeflemişti. Bina ve diğer yapım işlemlerimiz tamamen Kastamonu Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Proje kapsamında bu merkezinin atölyelerinin oluşturulması, tefrişat işleri, diğer makine ekipmanları karşılandı. Yine proje kapsamında engelli bireylerimizin aileleri içinde eğitim ve farkındalık seminerleri düzenlendi. Psikolojik danışmanlık hizmetleri sunuldu” ifadelerini kullandı. 

‘Size Kalıcı Bir Yer Benim Boynumun Borcu Olsun’

Engelsiz Yaşam Merkezi AçıldıBelediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Engelsiz Yaşam Merkezi’ni hizmete açmaktan dolayı sevinçli olduğunu belirterek; “En büyük engel elbette sevgisizlik ama empati yapın, çünkü bunu yaşayan bilir. Onun için bu projeye start verdik, hız verdik. Çok çaba sarf ettik. Günün şartlarında 5 buçuk milyondan biraz fazla maliyeti vardı. Binayı belediyemiz yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve KUZKA iç tefrişatında elini taşın altına koydu. Ailelerin yüzündeki sevinci görmek, çocukların gülen yüzünü görmek her şeyin çok ötesinde. Birçok projeyi hayata geçirdik, Aralarında maddi olarak yüksek olan projelerde vardı ama benim manevi olarak çok haz aldığım proje bu oldu. Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği’mizin bir kalıcı yere ihtiyaçları var. Benimde sözüm olsun. Eğer göreve devam edersem, size kalıcı bir yer benim boynumun borcu olsun. 10 yaş ve üzeri eğitime uygun engelli bireylerin yararlanacağı merkezde hafta içi her gün sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki grupta periyodik şekilde spor, el sanatları, ritim, müzik ve resim kursları düzenlenecek. Merkezde kayıtlı 25 öğrenci mevcut olup, 12 öğretmen ve 8 idari personel ile hizmet verilmektedir. Çünkü bugün gerçekten özel bir gün” şeklinde konuştu.

Başkan Vidinlioğlu konuşmasının sonunda Kuzeykent Mahallesi Ek İtfaiye Binası’nı önümüzdeki haftaya açılışa hazır hale getirmeyi planladıklarını belirtti. 

‘Sizlerden Çok Özür Diliyorum’

Engelsiz Yaşam Merkezi AçıldıMHP MYK Üyesi Yüksel Aydın ise; “Böyle bir merkezin açılışında bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade edemem. Çünkü bu sizlere bir lütuf değil, az önce Huriye hanım konuyu ifade ederken hakikaten, Kastamonu’da siyaset yapan bir insan olarak tabiri caizse kendimden utandım. Evlatlarınızı Çankırı’ya mecbur bıraktığınız için sizlerden çok özür diliyorum. Çünkü bu acıyı bu evlat hissini anlamak her birbirimizi mutlaka yüreğinde vardır. Bu geç kalınmış bir projedir.  Bu sizlere lütuf değildi, tekrar ifade ediyorum ama bugüne nasip olması da ayrıca anlam ifade ediyor. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

‘Empati Yapmamız Lazım’

Engelsiz Yaşam Merkezi AçıldıVali Meftun Dallı projede emeği geçenlere teşekkür ederek; “Söz konusu engellilik olunca engelli bireylerimizi, vatandaşlarımızı, kardeşlerimizi böyle ayrı bir yerde konumlandırmak son derece yanlış bir şey. Her birimiz başımıza gelecek herhangi bir kazadan Allah korusun hastalıktan dolayı aynı konuma her an gelmekle yüz yüzeyiz. Yani bu olaya böyle bakmamız lazım. Böyle empati yapmamız lazım. Tabii devletimiz biliyorsunuz bu konuya çok büyük bir önem veriyor ve son 25-30 yıl içerisinde özellikle bu konuda çok büyük adımlar atıldı. Erişilebilirlik diye bir kavram var. Bu noktada geldiğimiz mesafe kat ettiğimiz yol hakikaten takdire şayandır ama gidilecek daha çok yolumuz var. Bunu da görmemiz lazım. Burada yönetici pozisyonunda olan epey bir arkadaşımız var. Birlikte mesai yaptığımız onlardan ricam şu; bu konuda empati hiçbir şekilde elden bırakmadan her birimizin hizmet verdiğimiz binalarımızı, kurum kuruluşlarımızın mekanlarını bir an önce sağlam olan vatandaşlarımız nasıl kullanabiliyor ise engelli vatandaşlarımızın da aynı rahatlıkla kullanmasını sağlamak için her birinizin elinden geleni yapmasını özellikle istirham ediyorum. Burada da herhalde varılacak hedef bu olmalı. Yani sağlam bir vatandaşımız nasıl hizmet alabiliyorsa, nasıl rahatlıkla oraya ulaşabiliyor ise engelli kardeşimiz de aynı rahatlıkla bu hizmeti alabildiği gün ‘Bu noktada artık tamam yapacak bir şeyimiz kalmamıştır’ diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Engelsiz Yaşam Merkezi AçıldıKonuşmaların ardından protokol tarafından kurdele kesimi gerçekleştirildi. Sonrasında protokol tarafından Engelsiz Yaşam Merkezi gezildi.

Bakmadan Geçme