Eski Bakan Murat Başesgioğlu: 'Kastamonu'nun tarihini gün yüzüne çıkarmalıyız'

Eski Bakan Murat Başesgioğlu, Kastamonu Konfedarasyonu (KAS-KON) Genel Merkezi'ni ziyaret etti.

Murat Başesgioğlu KAS-KON Genel Merkez’ini ziyaret ederek KAS-KON Gençlik Kolları ile sohbet ederek istişarelerde bulunup tecrübelerini aktardı.

KAS-KON Genel merkezi ziyaretine KAS-KON Genel Başkanı Mehmet Alver ve yönetim kurulu üyeleri, İlçe Federasyon Başkanları, KAS-KON Gençlik Kolları Başkanı Sercan Okur ve yönetim kurulu, KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, önceki dönem Bozkurt Belediye Başkanı Bozkurt Ekeş, Cide Belediyesi AK Parti Meclis üyesi Güner Durası, Kas-Der-Fed Genel Başkan Vekili Recep Çetinkaya, Güren Dernekler Federasyonu Başkanı Mevlüt Çelik, KAS-DER Genel Merkez Danışma kurulu üyesi Muhittin Tığlı, Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Kastamonu Üniversitesi Rektör adayı Prof. Dr. Zehra Tan, iş dünyası ve siyaset dünyasından çok sayıda davetli katılım sağladı.

“AYRIMIZ GAYRIMIZ YOK”

Samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını KAS-KON Genel Başkanı Mehmet Alver, kısa konuşma yaparak toplantıya iştirak eden katılımcı konuklara teşekkür ederek; “İstanbul’da iki güzide dernek olarak KAS-KON ve KAS-DER olarak birlikteyiz, birlikte yol yürüyoruz. Öncelikle bunun bilinmesini isterim ayrımız gayrımız yok. Birlikte çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ KORUYACAĞIZ”

KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen’de kısa bir konuşma yaparak katılımcılara ve ev sahipliğini yapan KAS-KON Genel Başkanı Mehmet Alver’e teşekkür etti. Başkan Şen; “Burada belirtmek isterim ki kutsallaştırılacak olan şey derneklerin ismi değil, Kastamonuluların kendileridir. Bu açıdan da birlik beraberlik içeresinde Kastamonu meselesini daha yukarılara taşımaya çalışacağız. Sayın Bakanımızın da katkılarıyla da İstanbul’da KAS-DER ve KAS-KON olmak üzere 10 ilimizde kurulu faaliyetlerde bulunan Kastamonu dernekleri ile bir araya geldik. Bu birlik ve beraberliğimizi koruyacağız. Deprem öncesinde yaptığımız toplantıyı Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde Kastamonu Platformu olarak yaptık. Aldığımız kararla çeşitli Komisyonlar kurma kararı almıştık. Bu komisyonları il dernek başkanlarımızla birlikte oluşturacağız. O yolda daha emin adımlarla yürümeye çalışacağız. Birlikte Kastamonu meselesini çok daha yukarı taşıyacağız. Kastamonu meselesi ne KAS-DER’in ne de KAS-KON’un meselesi hepimizin meselesi. Birlik beraberlik sağlayamadığımız sürece hiç bir yere varma ya sansımız yok. Her yerde her platformda söylüyoruz. Bu birliktelik ile aşamayacağımız hiç bir engel yoktur” ifadelerini kullandı.

“BAŞARI İLE HİZMETLER YAPILDIĞINI GÖZLEMLİYORUZ”

Taşköprü Belediye başkanı Abdullah Çatal ise; “Sıladan gurbete gelen özellikle İstanbul’a yüzde 80 yolcusunu biz taşıdık. Kastamonu’dan ulaşım alanında yaptığımız meslek olarak bunu yakinen bilen bir kardeşinizim. 1970 yıllarda hemşehrilerim iş aş için gurbette getirdiğimizde nereye gideceğini kime sığınacağını bilmiyordu. O zaman böyle örgütlü dernekler yok idi ama biliyor ki gördü ki küçük köy dernekleri bile gelen hemşehrisine sahip çıkıp kol kanat gerip yardımcı olduğunu yakinen biliyoruz. O dönemleri daha dün gibi hatırlıyoruz ve unutmuyoruz. Bu dernekleri kuran ve emeği geçenleri tebrik ediyorum. Bu gönüllülük esası ile yapılan bir sivil toplum hizmeti ve son dönemlerde de oldukça başarı ile hizmetler yapıldığını gözlemliyoruz. İş olsun, ev olsun temin edene kadar ya da kendini ayakta tutana kadar sahiplenme duygusuna sahip dernekler var. Ufak bir köy derneği bile İstanbul’a ilk gelen ya da Ankara’ya gelen hemşehrilerine sahip çıkıyor. Kastamonuların başarısı büyük olacaktır. Bu dönemde bunu başaramadık ama önümüzdeki dönemde bu güzide topluluklar ile bunu başarılacağına inanıyorum” diye konuştu.

“BİZ İMPARATORLUĞUN DOĞUMUNA ŞAHİTLİK ETMİŞİZ”

Eski Bakan Murat Başesgioğlu da katılımcıları selamlayarak; “Kastamonu’nun tarihini gün yüzüne çıkarmalıyız. Yeni genç kuşağımıza bu tarihimizi devir ederek emanet etmeliyiz. Biz imparatorluğun doğumuna şahitlik etmişiz. Tarihi derinlikleri olan bir coğrafyanın çocuklarıyız, tarihi şuurumuzu gün yüzüne çıkarmak adına çalışmalar yapmalıyız. Kutsal değerlerimiz zayi olmamış, imparatorluğun doğuşuna şahitlik edip yol vermişiz. İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimiz olarak nüfus yoğunluğu avantajını bir türlü Kastamonu lehine çeviremedik. Bir yerde hata var ama onu aşacağız inşallah. Konfederasyon kurulmasının ana hedefi de budur. Benim şahsi ve siyasette bir beklentim yok. Ben Kastamonu deyince günlerce yol giden memleketine sevdalı birisiyim. Geçmişteki yapılan bu hataları geleceğe taşımamalıyız. Aynı hayatlardan uzak olmak adına gençlerimize çok büyük işler düşüyor. Onları farklı siyaset alanlarına kanalize ederek siyasette söz sahibi olmalarına ön ayak olarak yardımcı olmalıyız, olmaya da gayret edeceğiz. Bunun için bu toplantıları yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz gençlerimizden umutluyuz” dedi.

“KASTAMONU GENÇLİĞİNDEN UMUTLUYUZ”

Kırsal kalkınma alanlarına yönelmesi gerektiğine de vurgu yapan Başesgioğlu; “Kırsal kalkınma projelerinde yer almalıyız. Bunun içinde ilimizde köylerimizde yeni yerleşim alanları bularak, yeni projeler yeni yerleşim yerleri projelerini hayata geçirerek göçün geriye tersi noktasında cazibeli hale getirmeliyiz. Bunun için her şeyi devletten beklemeden devlet millet işbirliği için el ele hareket noktasında sivil topum olarak görevler üstlenmeliyiz. Yıllar önce yoğun göç yaşamış ilimizin bu tip projelere ihtiyacı var. Geçtiğimiz aylarda Abana’da, Çatalzeytin’de, Bozkurt’ta yaşanan sel felaketinde hemşehrilerimiz sel yatağına yapılan evlerini, hayatlarını kaybettiler. Acıları içimizde tap taze. Bu acıların yaşanmaması için farklı alanlar bulmak adına çalışmalara ön ayak olmalıyız ki geriye dönüş için cazip hale getirmeliyiz. Göçen nüfusun geri dönmesi için projeler hazırlamalıyız. Bunun için gençlik bu projelerin takipçisi olmalı. Bu konuda sizlere güvenimiz tam ve umutluyuz. Onun içindir ki; yıllar önce baba topraklarını terk eden dedeleriniz, babalarınız amcalarınızın aile büyüklerinizin baba topraklarına geri dönüsü için kırsal kalkınma projelerinin hayata geçirilmesi ile mümkün olacaktır." ifadelerini kullandı.

Başesgioğlu;"Kastamonu gençliğinden umutluyuz, sizlerden umutluyuz. Gençlik olarak Ankara’da, İstanbul’da, Bursa’da sempozyumlar yapmalıyız. Ayrıca özelikle derneklerimizin çatısı altındaki faaliyetlerde, yönetimlerinde kadınlarımız mutlaka ve mutlaka yer almalıdırlar. Kadınımızın olmadığı yerde başarının olması çok zor. Bunun için derneklerde artık yüzde 50 kadın dernek yönetimlerinde yer almasını için gayret göstermeliyiz. Gerekirse dernek tüzüğü tadilatları yapmalıyız. Yeni kurulan Kastamonu platformu siyaset üstü Kastamonu menfaati için kurulmuş gönüllük esasına dayalı çalışacak ve faaliyet gösterecek bir platformdur. Bunun içinde önümüzdeki dönemde kadınlarımıza yönelik ses getirecek önemli aktivitelerde bulunacağız” şeklinde konuştu.

“BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ”

Kastamonu’yu sevdiğini vurgulayan Başesgioğlu; “Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için projeler hazırlayarak bölge insanımızın kalkınması için destekler sunacağız. Geçtiğimiz aylarda köyde yangın oldu. Komşusuna yardımcı olacak köyde nüfus kalmadığından insanımız hayatlarını kaybediyor. Evler bomboş artık. Bunun üzerine kafa yorup önemli çalışmalara destek vererek köylerimizin eski cıvıl cıvıl haline kavuşmasına destekler verecek projeleri hayata geçirmek için devlet teşviklerinden vatandaşlarımın yararlanmasına ön ayak olacağız. Ben insanımı memleketimi seviyorum. Tek gayem bölgemizin kalkınması için nelere katkı sunabiliriz. Kastamonu Platformunun ana kuruluş gayesi ve amacı budur bunu da bir kez daha belirtmek isterim biz birlikte güçlüyüz” dedi.

“BÜYÜKLERİMİZİN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARTMAYACAĞIZ”

KAS-KON Gençlik Kolu Başkanı Sercan Okur da toplantıda söz aldı. Başkan Okur faaliyetleri ile bilgiler aktararak kendilerine destek olan KAS-KON Genel Başkanı Mehmet Alver ve yönetim kuruluna desteklerinden dolayı teşekkür etti. Faaliyet ve yeni projeleri hakkında faaliyet raporu sunan Başkan Sercan Okur özelikle Kastamonu kültür turlarına önem verdiklerini belirti. Sercan Okur; “İstanbul’dan Kastamonu kültür gezilerinde Kastamonulu olmayan genç kardeşlerimizi Kastamonu’ya götürerek Kastamonu kültürünü ve gastronomisinin tanıtımına katkı sunuyoruz. Merkezle iyi şekilde entegre olarak sık sık faaliyetlerde bulunarak ilişkilerimizi sıcak tutuyoruz. Ülkemizde yaşanan deprem felaketinde bizde KAS-KON gençliği olarak yönetim kurulumuz olarak deprem bölgesindeki genç kardeşlerimizin acılarına ortak olduk ve bir aya yakın bölgede iaşe yardım desteği, yemek dağıtım faaliyetinde bulunarak acılarına ortak olduk. Çadırlar ziyaret edilerek minik kardeşlerimize deprem travmalarını unutturmak için oyun etkinlikleri düzenleyerek, tiyatro etkinliklerinde bulunarak yanlarında olduk olmaya da devam edeceğiz. KAS-KON Gençliği olarak bize güvenin biz bize güvenen siz değerli büyüklerimizin güvenini boşa çıkartmayacağız. Sizlerden aldığımız güven, destekle her platformda Kastamonu gençliğinin temsilcileri olarak iş, spor, siyaset alanlarında ilimizi gururla temsil etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kulandı.

Toplantı sonrasında Bakan Murat Başesgioğlu, KAS-KON Gençlik Kolu Yönetim Kurulu ile birlikte günün anısına toplu fotoğraf çektirdi.
 

Bakmadan Geçme