İHH Arama Kurtarma'ya Yeni Başkan

İnsani Yardım Derneği (İHH) Arama Kurtarma Başkanı Serdar Topaç'tan görevi devralan, Ahmet Hüseyinoğlu bayrağı daha ileriye taşımak için mücadele vereceğini belirterek, açıklamalarda bulundu.

İnsani Yardım Derneği (İHH) Arama Kurtarma Birimi’ni 3 sene önce Serdar Topaç ile birlikte kuran Hüseyinoğlu gerek Malatya’da gerekse de sel afetlerinde Arama Kurtarma Birimi’nde gönüllü olarak görev aldı. Serdar Topaç’tan görevi devralan Hüseyinoğlu, İHH Arama Kurtarma Birimi’nin yeni başkanı oldu.

Arama Kurtarma Birimi’nin kurucu başkanlarından olan Hüseyinoğlu, yaptığı açıklamada; “Bundan üç yıl önce önceki Arama Kurtarma Başkanı’mız Serdar Topaç ile beraber bu İHH Arama Kurtarma ekibini kurduk. Özellikle Bozkurt selinde bir eksikliğimiz olduğunu düşündük ve ‘Kastamonu’nun kendi vatandaşları neden arama kurtarmada görev almasın?’ diyerek eğitimlerimizi alıp bu birimi İHH Başkanı Kadir Horuz Başkanı’mız eşliğinde kurduk. Şu anda eğitim verir seviyeye geldik. Şu anda Kastamonu’nun gençlerinden ekip oluşturduk. Sağ olsunlar bize riayet ettiler ve bizimle beraber birçok faaliyete çıktılar” dedi.

‘Başarılı Olduğumuza İnanıyoruz’

Arama Kurtarma birimini oluşturduktan sonra birçok afette görev aldıklarını anlatan Hüseyinoğlu; “Cide ve Bozkurt seli, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ise Malatya’da görev aldık. Kayıp aramalarında bulunduk ve başarılı da olduğumuza inanıyoruz. Bizim hedefimiz daha çok gence ulaşmak ve daha çok genci bilinçlendirmek. Buradaki maksadımız da sadece arama kurtarma değil, insanlar kendi başlarına herhangi bir olayla karşılaştığı zaman bilinçli müdahale edebilsin diye çalışma yürütüyoruz. Bunun için su altı arama kurtarma, dağda arama kurtarma ve kentsel arama kurtarma konusunda ekibimiz var. Manevi duygularla çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye de devam edeceğiz. Daha çok gence hitap edebilirsek daha güzel işler yapacağımıza inanıyoruz. Üç hafta önce bu görevi devraldım. Bundan sonra da bu bayrağı ben taşıyacağım inşallah ve benden sonra gelecek bir arkadaşıma bunu devredeceğim” diye konuştu.

‘Projeler Yapıp Envanterimizi Güçlendireceğiz’

Arama kurtarma çalışmalarında başarılı olunması için alınan eğitimlerin öneminden bahseden Hüseyinoğlu; “Öncelikle özverili olacaksınız. Kendinize güveneceksiniz ve eğitimleri dikkatli bir şekilde dinleyeceksiniz. Çünkü basit gördüğünüz bir düğüm hayat kurtarır. Eğer yanlış bir düğüm atıldıysa o kurtaracağınız hayatı alır. Bu ciddiyetle hareket edilmesi gerekiyor. Bunun için de eğitmene koşulsuz riayet edilmesi lazım. İlerleyen tarihlerde sempozyumlar, konferanslar düzenleyerek bilinçli bir toplum oluşturma açısından çalışma yürüteceğiz. Daha iyi bir eğitim için, daha iyi bir malzeme lazım. Teknik bir şekilde çalışılması gerekiyor. Basit bir aletin ne kadar büyük işler yaptığını sıklıkla görüyoruz. Bu konularda eksiklerimiz olabiliyor. Bunlar için de zaten projelerimizi yapıp nasip olursa onları da envanterimize katacağız inşallah” dedi.

‘Bir İnsanın Yaşamını Kurtarma Tarif Edilemez Bir Duygu’

Birçok kişinin arama kurtarma gönüllüsü olmak istediğini dile getiren Hüseyinoğlu; “Bu konuda riayet ve istikrar esas. Mesela arama kurtarmanın olmazsa olmazlarıdır düğümler ama düğümler nankördür. Eğer sen bunu tekrar etmezsen, eğitimlere gelmezsen bu düğümleri unutursun. Gönüllü gelecek arkadaşlarımıza da bunu söylüyorum, burada istikrarı sağlayacaksan devam edelim yoksa senin yerine bir başka genci yetiştirelim ki devlete millete yararlı olsun. Yaptığımız iş önemli ve hazzı yüksek. Bir insanın yaşamına dokunma, yaşamını kurtarma tarif edilemez bir duygu” şeklinde konuştu.

Ahmet Hüseyinoğlu Kimdir?

Ahmet Hüseyinoğlu 1977 doğumlu, 4 çocuk babası ve Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde hasta kabul personeli olarak çalışıyor. İHH’da Arama Kurtarma Birimi kurucusu olup 3 senedir gönüllü olarak hizmet vermekte.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme