İl Sağlık Müdürlüğü: 'Her Bağış Yeni Bir Hayattır'

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Organ ve Doku Bağışı Haftası dolasıyla bilgilendirmeler yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşları organ ve doku bağışında bulunmaya davet etti.

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Organ ve Doku Bağışı hakkında yapılan bilgilendirmede; “Ülkemizde, her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında, organ bağışı sayısını artırmak ve halkımızda organ bağışı bilincini geliştirmek amacıyla ‘Organ ve Doku Bağış Haftası’ etkinlikleri yapılmaktadır. Organ yetmezliğine bağlı olarak, nakil bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ancak, organ bağışı oranları bu artışı karşılayacak seviyelerde değildir. Bu nedenle de tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan vatandaşlarımız maalesef sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmektedir. Bu nedenle, organ yetmezliği yaşayan hastalarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması, Bakanlığımızın ana hedefleri arasındadır. Ülkemizde hala binlerce kişi nakil beklemektedir. 60 binden fazla kronik böbrek yetmezliği hastası, diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Ancak kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar ise bu imkâna sahip değildirler ve uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedirler” denildi.

‘Organ Bağışı Hayat Kurtarır’

Çok sayıda insanın organ nakli için sırada beklediğini belirten Müdürlük; “Bir gün bu sırada bizler de olabiliriz. Müdürlük olarak hedefimiz koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesinin yanında, organ bekleyen mevcut hastalarımıza yaşam şansı sunabilecek organ teminini yüksek seviyelere çıkarmaktır. 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanuna göre; 18 yaşını dolduran ve akli dengesi yerinde olan kişiler yaşamlarını yitirdikten sonra kullanılmak üzere, organ ve dokularını bağışlamak istediklerinde, kendilerine en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak organ bağışında bulunabilirler. Bu kapsamda, yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere, tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Her bağış yeni bir hayattır, organ bağışı hayat kurtarır. Gelin siz de hayat kurtarın” ifadelerini kullandı. 

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Organ ve Doku Bağışı Haftası kapsamında, Organ ve Doku Bağışı etkinlikleri düzenlendi. Etkinlikler kapsamında; Kastamonu E Tipi Açık ve Kapalı Cezaevi Farkındalık Eğitimi, Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Farkındalık Eğitimi, Kastamonu TEMA Koleji Farkındalık Eğitimi, KastaMall AVM Stant Açılması, Pervaneoğlu Ali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Farkındalık Eğitimi ve Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu Doku Farkındalık Eğitimi düzenlendi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme