İLİTAM Öğrencileri Kudüs İçin Toplandı

Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) öğrencileri, Kudüs ve Filistin'e destek vermek amacıyla bir araya geldi.

Etkinlik, Hüsamettin Akyüz'ün Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Mustafa Şanlı'nın duası ile başladı. Ardından Mehmet Yılmaz, etkileyici bir konuşma yaparak Filistinli kardeşlerimizin acılarının dinmesi ve Kudüs'ün barışa kavuşması için yürekten dua etti. Etkinliğe, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atalan ile birlikte İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Ali Albayrak ve Çiğdem Gülmez’in yanı sıra İlahiyat Fakültesi Öğretim Elemanları katıldı.

‘Kudüs, Bir Sembol Ve İmtihan’

Mehmet Yılmaz, konuşmasında Kudüs'ün önemine dikkat çekerek, "Kudüs sadece bir şehir değildir. Kudüs, bir semboldür, bir imtihandır, Kudüs kıbledir. İlk kıblemizi koruyamazsak, son kıblemizin geleceğine güvenle bakamayız. Bizler elimizden geldiği kadar Kudüs için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz" dedi. 

Yılmaz, Kudüs'ün İslam dünyası için taşıdığı derin anlamı vurguladı. Yılmaz, 7 Ekim'den bu yana İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı saldırılarda kadın, çocuk ve bebek demeden birçok Filistinliyi katlettiğini belirtti. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Filistin Temsilcisi Dr. Rik Peeperkorn'un açıklamalarına yer vererek, "Hayatımda çocukların da aralarında olduğu hiç bu kadar çok ampute vakasına şahit olmadım" sözleriyle Gazze'deki durumun vahametini gözler önüne serdi.

Filistin Davası İnsanlığın Davası

Yılmaz, Filistin davasının sadece Arapların veya Müslümanların değil, kalbinde insanlık ve merhamet taşıyan herkesin davası olduğunu belirtti. "Sokaklardaki hayvanlara dahi aç kalmasın diye yemek bırakan bir insanlığın bu davaya sessiz kalması beklenemez. Biz karınca misali Hz. İbrahim'in ateşine su taşıyacağız ki safımız belli olsun" diyerek, insanlık adına Filistin'e destek çağrısında bulundu.
Günlük hayata tepki vermeden devam etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Yılmaz, farklı dini inançlara sahip ülkelerin bile Filistin davasına sessiz kalmadığını hatırlattı. "Yarın huzuru mahşerde 'Yarabbi elimden bunlar geldi, zulme susmadım, haykırdım, Siyonistlere destek olmadım' diyebilmek için burada siz ilim talebeleri kardeşlerimizle toplandık" ifadeleriyle, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Yürekten Dualar Ve Filistin'e Destek

Her namazdan sonra Filistinli kardeşlerimiz için dua etmenin önemine değinen Yılmaz, "Yarabbi kardeşlerimizin acısını bana yüreğimde hissettir ki içtenlikle sana dua edebileyim diyorsak gönlümüz rahat olsun. Biz bu davaya elimizden geldiğince sahip çıkmışız demektir" ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Konuşmasını, "Rabbim bizleri Filistinli kardeşlerimizle beraber 'Yâ eyyetuhâ-nnefsu-lmutme-inne(tu) İrci’î ilâ rabbiki râdiyeten merdiyye(ten) Fedḣulî fî ‘ibâdî Vedḣulî cennetî' hitabına nail etsin. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim. Allaha emanet olun inşallah" sözleriyle bitiren Mehmet Yılmaz, katılımcılara duygusal anlar yaşattı. 
 

Bakmadan Geçme