Kastamonu Türküleri, Atatürk Kültür Merkezi'nde Yankılandı

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi'nin organizasyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde AKM'de 'Türkülerle Bir Kastamonu Masalı' adlı konser programı gerçekleştirildi.

Kastamonu Türküleri, Atatürk Kültür Merkezi'nde Yankılandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu ve çevresinin doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak bölgenin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi’nin organizasyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde AKM’de “Türkülerle Bir Kastamonu Masalı” adlı konser programı gerçekleştirildi.

Kastamonu Türküleri, Atatürk Kültür Merkezi'nde YankılandıDMKİ üyesi, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Dr. Süleyman Şenel'in proje koordinatörlüğünde hazırlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu eşliğinde gerçekleşen konserde, tamamen Kastamonu'ya dönük bir özel repertuvar seçkisi ile İstanbullu sanatseverler bölgenin halk müziği ve oyunları ile tanıştı.

Kastamonu Türküleri, Atatürk Kültür Merkezi'nde YankılandıBu özel konser programında Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün farklı sanat topluluklarına mensup sanatçılar, TRT'nin solist sanatçıları, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı sanatçıları, İstanbul ve Kastamonu'dan yerel halk sanatçıları ve oyun ekipleri de sahnede yerlerini alarak çok katmanlı ve renkli bir kültür gecesine imza attılar.

‘Kastamonu'ya Özgü İhtişamlı Davul Oyunları İzlediler’

Büyük bir kısmı ilk defa seslendirilen türküler arasında Kastamonu'nun merkezi seymen müziği karakterindeki türkü ve oyun havaları, tekke müziği örnekleri, gemici türküleri ile kemane havaları, ağıtlar ve tarihi türkülerin yanı sıra, gelin-kaynana atışmaları, tarihi oturak türküleri de mevcuttu.  İzleyiciler, Kastamonu Belediyesi “Sepetçioğlu Erkek Oyun Ekibi”, İnebolu Belediyesi “Heyamola (Kule) Oyun Ekibi” ve Davulcu Karayılan'ın oğlu Yılmaz Dağlıoğlu önderliğindeki davul-zurna ekibinden Kastamonu'ya özgü ihtişamlı davul oyunları izlediler.

DMKİ Dönem Başkanı Zeynep Esen, sivil toplum, kamu ve özel sektör iş birliği ile Kastamonu’yu yerel değerleri üzerinde yükselterek evrensel bir noktaya götürecek çok paydaşlı, stratejik ve etkisi büyük sosyo-kültürel projeler yapmaya devam edeceklerini belirtti. 

Özel Haber

Bakmadan Geçme