• Haberler
  • Genel
  • Kastamonu Valiliği Fırtınanın Bilançosunu Açıkladı

Kastamonu Valiliği Fırtınanın Bilançosunu Açıkladı

Kastamonu Valiliği tarafından, il genelinde gün boyunca etkili olan fırtına ile ilgili yapılan açıklamada, elektrik kesintisi yaşanan 222 köye yeniden elektrik verildiği belirtildi.

Kastamonu'da yaşanan fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Gün boyunca il genelini etkisi altına alan fırtınanın bilançosu ile ilgili Kastamonu Valiliği'nden yapılan açıklamada, can kaybının, sel ve su baskınlarının yaşanmadığı belirtildi. Fırtınanın yer yer saatte 100 kilometre hızla etkili olduğunun belirtildiği açıklamada, sadece 4 çatı uçması ihbarının alındığı ifade edildi. Elektrik kesintisinin yaşandığı 230 köyde ekiplerin teyakkuza geçerek arızaların giderildiği ve elektrik verilemeyen 8 köyde de çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ülkemizin büyük kısmını etkisi altına alan fırtına ve rüzgar, ilimizde Cumartesi ve bugün etkili olmuştur. 'Turuncu' kod uyarısı yapılan ilimizde özellikle sahil kesimlerinde kuvvetli fırtına (70-90 kilometre/saat) ve yer yer tam fırtına (100 kilometre/saat ve üzeri) hadisesi yaşanmıştır. Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan 127 numaralı uyarı gereği Valiliğimiz koordinesinde tüm TAMP Afet Çalışma grupları 24 saat esaslı olarak teyakkuz durumuna geçirilmiştir. Pazar günü sabah saatlerinden itibaren batı ve kuzeybatıdan esen kuvvetli rüzgar ve fırtına özellikle sahil ilçelerimizde etkili olmuştur. Fırtına sonucu herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır. 112 Acil Çağrı Merkezinden bugün Merkez ilçesinde İsmail Bey Mahallesi'nde 1, Cide ilçesi Koçlar Köyünde 1, Çatalzeytin ilçesi Kızılcakaya köyünde 2 olmak üzere toplam 4 çatı uçması ihbarı alınmıştır. İlgili köylerde hasar ve zarar tespit çalışması yarın yapılacaktır. Kar yağışı, heyelan, fırtına, ağaç devrilmesi ve benzeri nedenlerle kapalı köy yolumuz ve karayolumuz bulunmamaktadır. Lokal olarak zaman zaman etkili olan yağışlardan dolayı herhangi bir sel, su bakını ve taşkın hadisesi yaşanmamıştır. Fırtınanın etkisiyle sabah saatlerinde toplam 230 köyde elektrik kesintisi yaşanmış olup, çalışmalar sonucunda bu arizalar giderilmiştir. Saat 21.00 itibariyle Daday ilçesine bağlı 3 köyde, Taşköprü ilçesinde 5 köyde enerji kesintisi bulunmaktadır. Arızaların giderilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir. İl genelinde telefon ve internet kesintisi olan köy ve mahalle sayımız 20'dir. Arızaların giderilmesi çalışması sürdürülmektedir. Meteoroloji İl Müdürlüğünce yapılan 129 numaralı uyarı gereği söz konusu fırtına ve rüzgarın ilimiz kıyı kesimlerinde yarın da etkisini sürdüreceği değerlendirilmektedir."

Bakmadan Geçme