KÜ'de Çanakkale Zaferi Kutlandı

Kastamonu Üniversitesi'nde (KÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 109'uncu yıldönümü münasebetiyle Merkez Kütüphane Sezai Karakoç Salonu'nda 'Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı' gerçekleştirildi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü yıldönümü nedeniyle düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken panelin moderatörlüğünü Doç. Dr. Kıldıroğlu yaptı. Doç. Dr. Mehmet Kıldıroğlu yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşlarının deniz ve kara muharebeleri olarak ayrıldığını Deniz Savaşları’nın Türk ordusunun galibiyeti ile sonuçlandığını ifade etti. Doç. Dr. Kıldıroğlu deniz Savaşlarında elde edilen başarının bir dönüm noktası olduğunu ve bu başarının içeride ve yurtdışında etkisinin çok olduğunu dile getirdi.

'Çanakkale’de Kastamonulu Şehitler'

Kıldıroğlu’nun açılış konuşmasından sonra söz alan Prof. Dr. Ercan Çelebi “Çanakkale’de Kastamonulu Şehitler” isimli bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Çelebi, Çanakkale Savaşlarında on binlerce askerin şehit olduğunu dile getirerek, bu şehitlerin kayıtları incelendiğinde en fazla şehit veren iller arasında Kastamonu’nun da yer aldığını ifade etti. Kayıtlarda Kastamonu’nun tarihte ayrı bir önemi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çelebi, Kastamonu’dan savaşa katılan askerlerin büyük çoğunluğunun hiç dönmediğini altını çizdi.

Anma programında söz alan Doç. Dr. Tuba Dalar “Edebiyatımızda Çanakkale Savaşları” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Doç. Dr. Dalar geçmişten günümüze Çanakkale Savaşlarını konu alan pek çok eserin yayınladığını dile getirerek, bu eserlerde sadece savaş koşullarının yer almadığını aynı zamanda Türklerin insanı değerlerini de anlatıldığını belirtti. Çanakkale ruhunu anlatan eserlerin Çanakkale ruhunun diri tutulması, tarih bilincinin oluşmasında bu eserlerin büyük önem taşıdığının altını çizdi.  

Program, katılımcılara teşekkür belgeleri taktim edilmesi ve hatıra fotoğrafın çekilmesi ile son buldu. 

Özel Haber

Bakmadan Geçme