KÜ'nün Kanser Tedavisi Araştırmasına Destek

Kastamonu Üniversitesi'nin Hedefe Yönelik Kanser Tedavisi Alanları Araştırmasına TÜBİTAK 1002-A çerçevesinde destek sağlandı.

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Dilşad Özerkan yürütücülüğünde, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İshak Afşin Kariper ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferdane Danışman Kalındemirtaş'ın araştırmacı olarak yer aldığı, "Nanorobot Öncüsü Kurkumin Yüklü Jelatin Nanopartiküllerin İnsan Kolon Kanseri ve Endotel Hücre Ko-Kültür Modeli Oluşturarak İnvazyon/Migrasyon ve Proliferasyon Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesi" başlıklı proje, TÜBİTAK 1002-A Hızlı Destek Modülü çerçevesi tarafından desteklenmeye layık görüldü.

Gelecekteki klinik etkileri büyük olan araştırma yöntemleri, mevcut kanser tedavilerini destekleyen ve kanser tedavisinde sinerjik bir etki oluşturabilen biyomedikal mikro/nanorobotların geliştirilmesini içerecek.

Bu araştırma, jelatin bazlı nanorobotların kurkumin yüklenmesini ve IR ışınlarının uygulanmasıyla jelatinin belirli bir sıcaklığa ulaşarak kurkuminin kolon kanseri ve endotel hücreleriyle oluşturulan ko-kültür modelinde hedef bölgeye salınmasını sağlayacak. Ayrıca, kolon kanserinin gerilemesini morfolojik olarak değerlendirmek için proliferasyon-invazyon ve migrasyon deneyleri yapılacak, apoptozis tespiti ve mitokondriyal disfonksiyon mekanizmasının anlaşılması için immünfloresan boyamalar kullanılacak.

Proje sonuçlarının, hedefe yönelik kanser tedavisi alanlarında önemli katkılar yapması bekleniyor. Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, bu projede ve çalışmada yer alan akademisyenleri tebrik ederek, destekleri için Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerine şükranlarını sundu. Ayrıca Rektör Topal, proje çalışmalarında kurumlarını teşvik eden yaklaşımlarından dolayı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a da teşekkür etti.

Rektör Topal, Kastamonu Üniversitesi olarak proje yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Dilşad Özerkan ve projede yer alan araştırmacıları tebrik ederek, çalışmalarında başarılarının devamını diledi.

Bakmadan Geçme