Matematik Felsefesi Konferansı Düzenlendi

Kastamonu Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe ve Bilim Tarihi Topluluğu tarafından Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı 'Nesne ile Yargı Arasında: İslam Felsefe - Bilim Tarihinde Matematik Felsefesi' isimli konferans, Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphane Sezai Karakoç Salonu'nda gerçekleşti.

Konferansa, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Atalan ve Prof. Dr. Ömer Küçük, akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler katıldı. Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, konuşmasında matematik felsefesini ele alarak, matematiğin ürettiği bilgiyi ve dayandığı yöntemi tanımladı. Bu yöntemin üzerine oturduğu dilin sentaksıyla semantiğini, yapı anlamının matematiksel bilginin değer bildiğiyle diğer bilgilerin analizini yapan bir disiplin olarak öne çıkardı.

Bilimlerin gerçekliğin insana kendini sunuşu ile yetinmediğini söyleyen Prof. Dr. Fazlıoğlu, o gerçekliğin kendini niye öyle sunduğunu araştırdığını söyledi. İnsanın gerçeklik kürelerinin matematiksel, dini, ahlaki, fiziksel fark etmeden kendisine sunulanla yetinmediğini söyleyen Prof. Dr. Fazlıoğlu daha fazlasını araştırarak pek çok bilim dalının böyle ortaya çıktığını ifade etti. Bunu bir benzetme ile açıklayan Prof. Dr. Fazlıoğlu, gerçeklik küresinin bilgisayar ekranıyla sunulmadığını bilim felsefesinin ekrana verilen görüntü ile birlikte yazılımını da merak ettiğini söyledi. Klasik geleneklerden güçlü mantık bilgisine sahip olan kültürlerin hâkim olduğunu söyleyen Prof. Dr. Fazlıoğlu, Antik Roma’da Bizans’ta ve Osmanlı’da mantık bilgisinin egemen olduğunun altını çizdi.

‘Üçgenleri Nerede İnşa Ediyoruz?’

Bir bilimsel teoriyi ve gerçekliği anlamlı kılmak için matematik nesnenin ihtiyaç duyulması onların ontolojik statüsünü belirlediğini söyleyen Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, matematik felsefesinin yaşam ile arasındaki bağlantıyı açıklayarak, "Üçgenleri nerede inşa ediyoruz? Zihnimiz mi inşa ediyor? Bunları şimdi zihnimiz inşa ediyorsa fiziksel gerçekliği nasıl onlarla yakalıyoruz? Hadi yakaladık diyelim, bunun ne anlamı var? O zaman gerçeklik demek bizim zihnimizden biraz bağımlı değil mi matematik?" diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Prof. Dr. Fazlıoğlu, matematik felsefesi ve yaşam arasındaki bağlantıyı daha da derinlemesine ele alarak, matematiğin insan zihninin ürünü olduğunu ve bu bağlamda insanın gerçeklikle kurduğu ilişkiyi de şekillendirdiğini belirtti. Matematiğin evrensel bir dil olduğunu ve insanların bu dil aracılığıyla gerçekliği anlama çabasında bulunduğunu vurguladı. Konuşmasının devamında, Prof. Dr. Fazlıoğlu, İslam düşünce geleneğinde matematik felsefesinin önemine ve gelişimine değindi. İslam, dünyasında matematik ve felsefe geleneğinin nasıl birbirini etkilediğini ve bu etkileşimin bilim tarihinde nasıl bir yol açtığını açıkladı. İslam düşünce geleneğinde matematik felsefesinin, bilimsel ve felsefi düşünceyi derinlemesine etkileyen önemli bir bileşen olduğunu vurguladı.

Etkinlik, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Yılmaz’ın günün anısına Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’na hediye takdimi ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Zehra Pattabanoğlu’nun plaket takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi. 

Özel Haber

Bakmadan Geçme