Pınarbaşı'ndaki festival sona erdi

Pınarbaşı'nda düzenlenen Türkiye 6'ncı Kanyon ve Doğa Sporları Festivali'nin kapanış programı gerçekleştirildi.

Programa, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Vali Vekili Ahmet Coşkun, AK Parti Milletvekilleri Halil Uluay ve Fatma Serap Ekmekci, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, festivali Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılımıyla sonlandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek; “Yaklaşık dört buçuk yıldır görev yapıyoruz. Yapmış olduğumuz işleri çok hızlı bir şekilde sıkmadan arz etmek istiyorum. Şehir içinde peyzaj ve aydınlatma çalışmalarıyla başladık. Belediye düğün salonumuzu, restore ettik. Muhtarlara yer temini, 70 bin metrekare kilit parke taş çalışması, yaklaşık 25 kilometre satıh kaplama asfalt, şehir, şebeke suyu hattına ilave, Horma Kanyonu otoparkına halkın kullanabileceği kemeriyeler, lavanta bahçesi yapıp, ilk lavanta hasadının gerçekleştirilmesi, 50 akademisyen ile turizm çalıştayı, turizm bürosunun inşası… Tanıtım amaçlı yarışmalar, fuarlara katılım, üst düzey ziyaretlerde bulunma, bakanlık düzeyinde ve çok sayıda ziyaretçileri kabul etme, coğrafi işaretli kara çorbanın tanıtımı, Safranbolu ile turizm iş birliği, belediyemize ait Kanyon tesislerinin restore ettirilmesi, kanyon geçişleri, hoş geldin bebek projesini eşimin önderliğinde doğan bütün çocukların evlerine onların mutluluğunu paylaşmaya gitmek, iftar programlarını düzenlemek, sağlık personelimizi, öğretmenlerimizi, kadınlarımızı yalnız bırakmamak, çocuklarımıza, gençlerimize yüzme kursları olarak halı saha turnuvaları, araç parkurumuza; kepçe, kamyon, cenaze aracı, pikap zabıta aracı, kamyonet çöp kamyonu, minibüs gibi 11 araç katmak, Horma yürüyüş yolunun tamamlanmasını sağlamak. Ilıca yolunun asfaltının tamamlanması, Kerte Seyir Terası’na sathi kaplama, Horma Kanyonu yolunun asfaltını yapımı, Horma mesire alanı projesinin hayata geçirilmesi, Horma Kanyonu Parkı’nın asfaltını yapmak, yeni otopark inşasını yapmak, kapalı spor salonu tesisi, sentetik çim sahanın yapımı, Pınarbaşı çevre yolu inşaatını yakın sürede açmak şekliyle tamamlamak ve yakında at çiftliği projemizi tamamlayacağız. Yürüyüş ve bisiklet yoluyla ilgili de ödeneği gelmek üzere ve hayal projemizi, Rabbim bize nasip etsin diyorum. Cam zeminli yürüyüş köprüsünü, o enlik projelerin altında imzası olan Sayın Cumhurbaşkanımız arz ettiğinizde olur ve onayını aldığımızda o köprüyü yaptığımızda işte o zaman bu Kastamonu turizminin amiral gemisi dediğimiz Pınarbaşı’nı dünya tanıyacak, dünyaya tanıtacağız” diye konuştu.

“TÜRKİYE YÜZYILINDA KASTAMONU’MUZUN HER YERİ YEPYENİ UFUKLARA YELKEN AÇACAK”

AK Parti Milletvekili Fatma Serap Ekmekci, programa katılanları selamlayarak; “Anlatılması kelimelere dökülmesi, tarif edilmesi öyle zor bir güzellik içinde ki Pınarbaşı, ruha ilham, gönüllere hoş seda, anlayana hikmetiyle cennetten bir parça... Kanyonu, şelalesi, mağarası, renklerin her tonunu, bünyesinde barındıran doğası, tertemiz ve en önemlisi bu tüm bu farklılığın getirdiği kültürü ve kadim tarihiyle dillere dönüşen bir yöre Pınarbaşı. Pınarbaşı’nın özellikle son yıllarda turizm, kültür, spor, bilim dünyasının ilgisi üzerine toplamayı başardı. Pınarbaşı’mızın nesilden nesile emanet coğrafyasını tüm bileşenleriyle birlikte korumayı sürdüreceğiz. Çünkü bu muhteşem doğa aynı zamanda bir kültür mirası. Diğer yandan da koruma kültürü rehberliğinde Pınarbaşı’mızı doğa turizmiyle sporla kültür severlerle buluşturacağız. Turizm yatırımlarının tabana yayılmasını, yeteneği ve isteği olan her yerel girişimcimizin turizmden gelirinden pay almasını sağlayacağız. Turizm sayesinde büyüyecek Pınarbaşı ekonomisinden kadınlarımız başta olmak üzere her vatandaşımız hak ettiği payı alacak. Turizmden anladığımız ve kabul ettiğimiz bu.  Turizm haricinde de ilçemizin ulaşım, sağlık, eğitim, başta olmak üzere tüm altyapı ihtiyaçlarını gidermek için Sayın Bakanımızın öncülüğünde elinizden geleni yapacağız. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı, Kastamonu için büyük bir şans. İlimizin lokomotif sektörleri olan tarım, hayvancılık ve orman sektörleri tüm ülkemizde olacağı gibi Sayın Bakanımız sayesinde ilimizde de büyük bir ivme sağlayacak. Biz sayın bakanımızın öncülüğünde Kastamonu’muzun her alandaki kalkınma ve gelişme düzeyine destansı bir ivmeyle taçlandıracağız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye yüzyılında Kastamonu’muzun her ilçesi, köyü, mahallesi, yepyeni ufuklara yelken açacak. Çünkü rüzgarımız ardımıza aldık, yelkenlerimizi açtık. İnancımız ve irademiz tam. Birlikte başaracağız” dedi.

“CİDE’YE İNSANLAR RAHAT GİDECEK”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, etkinliğe geçen yıl da katıldığını anımsatarak; “Bu festivalin öncelikle kurumsal bir hale gelmesinden son derece memnunuz. Çünkü bizim memleketimizin, Kastamonu’nun özelde de Pınarbaşı’nın bu tür kurumsal etkinliklere ihtiyacı var. Çünkü sadece burada gençlerin kendisini bulması değil aynı zamanda Kastamonu dışındaki hemşehrilerimizin, gençlerimizin bir araya gelip kaynaştıkları, aynı zamanda da bundan sonra dönemde ünü memleketin de dışına çıkmaya aday bu festivalin gerçekleşmesini ve kurumsal hale gelmesini sağlayan, emeği geçen kimler varsa teşekkür ederim. Elbette bizim Pınarbaşı’mızın kanyonları var, çayları, mağaraları var. Aklınıza ne gelirse doğal güzellikleri var. Bu güzelliğin, bu zenginliğin mutlaka ama mutlaka bir farkında olmanın olmamız gerekir ve bunu memleketin lehine, Pınarbaşı’nın lehine kullanmamız gerekir. Bizim bakanlığımızın Doğa Koruma ve Milli Parklar diye bir Genel Müdürlüğü var. Şu anda Genel Müdürü arkadaşım da burada. Pınarbaşı’nın özellikle turizmiyle alakalı diğer insanların buraya gelip buranın ekonomisine katkıda bulunacak ne özeli ne güzelliği varsa onları öne çıkarmakla alakalı çalışmalar yapar. Önemli olan bütün bu çalışmaları açığa çıkarırken sizin bir yerden bir yere ulaşmanız, yollarınız, oraya olan ulaşım imkanlarınız. Cide’yle Pınarbaşı arasında biliyorsunuz 120 kilometrelik bir dağ yolu vardı. Yine bizim bakanlığımızın bir diğer Genel Müdürlüğü olan Orman Genel Müdürlüğü’nün Kastamonu Bölge Müdürlüğü bu yolu 60 kilometreye yani yarı yarıya indirerek o ulaşımın gerçekleşmesini sağladı. Bu ne demek? Artık Cide’den buraya insanlar rahat gelecek. Buradan Cide’ye insanlar rahat gidecek. Aynı zamanda yine Bakanlığımızın Devlet Su İşleri var. O da göletler su alakalı sorunları çözmekle alakalı çalışmalar ve en önemlisi de biliyorsunuz bizim memleketimiz taşkınlara açık, çok yağış aldığı zaman hakikaten zarar verici bir boyutta oluyor. Onları da engellemek için dere ıslahlarına kadar yapması gereken ne varsa bunları yapan çok önemli, çok büyük de bir kuruluşudur. Orman Genel Müdürlüğü’nün, Devlet Su İşleri’nin, Doğa Koruma’nın ya da diğer bakanlığımızın birimlerinin her zaman için bütün Türkiye’de olduğu gibi Kastamonu’da da Pınarbaşı’nda da bizim milletimizin halk yanında olduğu ve bundan sonra da olacağı bir gerçek. Kış olur, greyderlerle yollar açılır, yangın olur oraya koştururlar” ifadelerini kullandı.

“ORMAN KÖYLÜLERİMİZ YAKACAK ODUN İÇİN ÖDEMİŞ OLDUKLARI PARANIN ÜÇTE BİRİNİ ÖDEYECEK”

İlimiz ve Türkiye’ye müjde vermek istediğini dile getiren Bakan Yumaklı; “Orman köylülerimiz 5 Ekim’den itibaren yakacak odun için ödemiş oldukları paranın sadece üçte birini ödeyecek. Yani daha önce 3 lira ödüyorsanız 5 Ekim’den itibaren sadece 1 lira ödeyeceksiniz. Bu birincisi. İkincisi ev yapımı için, samanlık yapımı için, ahır yapımı için artık ne niçin kullanacaksanız burada da ağaç tahsisatını gene aynı şekilde üçte bir daha ucuza alacaksınız. Ayrıca ormanda çalışan köylülerimizin, arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin yapmış oldukları işlerden alacakları paranın 100 bin lira olduğunu düşünelim. Eğer kendi kişisel sigortasını ödüyorsa 5 bin lira Orman Genel Müdürlüğü verecek. 105 bin lira ödeyecek ki sen git sigortanı öde diye. 200 bin liraysa 10 bin lira verecek. Yani her 100 liraya 5 lira da Orman Genel Müdürlüğü sigortasını yaptırması için o kardeşlerimize vermiş olacak” diye konuştu.

“ELEKTRİK TESİSATLARININ GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR”

Pınarbaşı’nın Uzla köyünde 9 Ağustos’ta çıkan, 7 evin kullanılamaz hale geldiği yangına da değinen Yumaklı; “Çok geçmiş olsun. Can kaybının olmaması bizim için en önemli teselli. İnşallah bundan sonra da bu tür olayları olmaz. Özellikle elektrik tesisatlarıyla alakalı gözden geçirmelerin yapılmasını da bu arada söylemiş olalım” dedi.

“ATALARINIZIN, BABALARINIZIN TOPRAKLARINA SAHİP ÇIKIN”

Türkiye yüzyılını inşa etmekte kararlı olduklarını anlatan Yumaklı; “Ne demek Türkiye yüzyılı? Bu zamana kadar hiç kimsenin yıkamadığı bu Türkiye Cumhuriyeti’ni dünyada şimdiden çok daha ileri seviyede söz sahibi olan bir haline getirmek ama bunun için gençlere kadınlarımıza ihtiyacımız var. Buradan festivalle alakalı etkinliği tamamlayarak ayrılacak olan kardeşlerime bir çağrıda bulunmak istiyorum. Eğer bu memleketin evladıysanız, Pınarbaşılıysanız, Kastamonu’nun herhangi bir ilçesindensiniz. Buraları sadece etkinliklere gelmek için kullanmayın. Atalarınızın, babalarınızın topraklarına sahip çıkın. Çünkü hakikaten bunlara sahip olmayanların bizlere nasıl gıptayla baktıklarını her zaman için gördüm. O yüzden umut, gelecek sizde. Burada iş yapmak isteyen genç kardeşlerim, hanım kardeşlerim bizim il müdürlüğümüz, ilçe müdürlüğümüz, tarım il müdürlüğü, ilçe müdürlüğünden devletin size ne gibi desteklerinin olduğunu mutlaka öğrenin. Çok büyük imkanlar var, yani şehirde memleketin havasını tabii ki bulmak mümkün değil. Ama aynı zamanda buradaki şartların şehirden çok daha aşağı kalmayacağınız yaptığımız işlerden gelir elde etmenize imkan veren bir sürü iş var. Bu konuda bütün arkadaşlarım burada, onların görevi bunları size anlatmak. Bunu ihmal etmeyin. Bu son derece önemli. Bir konuyu da sizlere hatırlatmak isterim. Bizler tefrikayı ve ayrımcılığı aramıza sokmadan geleceğimizi hep birlikte inşa edeceğiz. Biraz önce kardeşimizin söylediği gibi eksikler olabilir. Bunların tamamlanması için biz buradayız. Devlet erkanı burada. Belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız, devletin bütün varlığı, gücü burada. Onun için her zaman şunu mutlaka hepinizin aklında tutmasını istiyorum. Ben bu memleketin, bu toprakların evladı olarak sizin hizmetinizdeyim. Sizden gelecek her türlü eleştiri, bilgi, talep başımın üstündedir. Her zaman için bana buradaki kardeşlerimden, arkadaşlarımdan iletebilirsiniz. Biraz önce ayrımcılığı ve tefrikayı aramıza sokmayacağız derken kardeşliği öne çıkarmak istedim. Bu memlekette yaşayan herkes bizim başımızın üstündedir. Biz bu memlekette yaşayan herkese hizmetle mükellefiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, yol arkadaşları, kader arkadaşları olarak geceli gündüzlü size hizmet etmek için varız. İnşallah elimiz gelenin çok daha ötesinde, çok daha fevkinde çalışmalar yapacağız. Bu zamana kadar nasıl olduysa bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz ve Türkiye için, büyük Türkiye için, Türkiye yüz yılı için emek vereceğiz inşallah. Benim burada sizlere karşı bu hitabımı bilmiyorum sizin için önemi ya da hissiyatı nedir ama hakikaten benim rüyalarıma girdi buraya gelmek, sizlerle beraber olmak. Allah hepinizden razı olsun. Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Hiç unutmayın bu memleket ancak sizlerin, bizlerin omuz omuza vermesiyle yükselecek inşallah” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar tarafından Bakan Yumaklı’ya plaket verildi.

Etkinlikte halk oyunları ekipleri gösteri sundu, şarkıcı Öykü Gürman da sahne alarak Pınarbaşılılara unutulmaz bir gece yaşattı.
 

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme