'Sanat Buluşmaları-4' Etkinliğinde Mevlana'nın İzleri

Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen 'Sanat Buluşmaları-4' etkinliği kapsamında İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Hikmet Serdar Mutlu 'Toprakla Ateşin Semasında Mevlana' konulu söyleşide öğrenciler ve sanatseverler ile buluştu.

Sanat buluşmaları-4 etkinliği çerçevesinde Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphane Cemil Meriç Salonu’nda gerçekleştirilen “Toprakla Ateşin Semasında Mevlâna” isimli söyleşide Doç. Mutlu, Mevlana’nın günümüzde önem kazanan kişisel gelişim konusundaki deneyim ve çözüm önerilerini zengin anlam dili ile asırlar öncesinden insanlığa sunduğunu ifade etti.

Batının Rumi olarak bildiği Mevlana’nın Rembrandt, F. Smith Fraust Zanaro gibi sanatçılara ilham kaynağı olduğunu belirten Doç. Mutlu,  İbrahim Çallı, Hüsamettin Çelebi gibi sanatçıların da Mevlana’yı örnek aldığını söyledi.

Mevlâna eserlerinde Kuran hadis ve tasavvufla beslenen düşüncelerini yerli yabancı insanların ilgisini çekecek kadar tazelikte anlatarak Türk-İslam kültürünün dünyaya tanıttığını söyleyen Doç. Mutlu, Mevlana’nın insanların dünyalarının zenginleşmesine, bilgilerin uygulanmasına ve düşüncelerini günümüz bilimine uyarlanmasına olanak taşıyan bir ileri görüşlü model kişilik özellikleri taşıdığını ifade etti. Doç. Mutlu yaptığı seramik çalışmalarında kişisel ve toplumsal gelişim sürecini Mevlana’nın öğretilerinin renklerle harmanlayarak sanatseverlere sunduğunu dile getirdi.

Sanat Buluşmaları-4 etkinliği çerçevesinde gerçekleştirilen söyleşide konuşan Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Erol Yıldır, 2023-2024 akademik yılında değerli sanatçılar ile öğrencileri bir araya getirmekten ve etkinliklere gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sanat buluşmaları etkinliklerinin sanata ve sanata ilham olan doğanın canlandığı bahar aylarında da devam edeceğini ifade etti. Ayrıca Prof. Yıldır, “Sanat Buluşmaları-4 kapsamında bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimizle ve bizimle Doç. Hikmet Serdar Mutlu’ya teşekkür ederiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Bakmadan Geçme