Selçuklu Anadolu'sunda İlim ve Ulema Sempozyumu başladı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) İlahiyat Fakültesi ve İLKSAM işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Selçuklu Anadolu'sunda ilim ve Ulema Sempozyumu başladı.

Selçuklu Anadolu'sunda İlim ve Ulema Sempozyumu başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) İlahiyat Fakültesi ve İLKSAM işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Selçuklu Anadolu’sunda ilim ve Ulema Sempozyumu başladı.

İlahiyat Fakültesinde gerçekleştirilen sempozyumun açılış törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Müftüsü Aşır Durgun, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyfullah Kara, İLKSAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ömer Sami Uzuner, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte Doç. Dr. Mehmet Şahin Akıncı ve Dr. Metin Gündoğdu, musiki dinletisi gerçekleştirdi. Dinletinin ardından İLKSAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ömer Sami Uzuner, sempozyumun amacı ve önemine yönelik bir açılış konuşması yaptı.

Açılışta konuşan ZBEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Anadolu’nun tarih boyunca önemli medeniyetlerin beşiği olduğunu, bilim ve kültürle yoğrulmuş bir coğrafya olma özelliğini taşıdığını ifade etti. Sempozyumun Selçuklu dönemi Anadolu’sunun ilim ve ulema geleneğini anlamak adına önemli bir adım olduğunu dile getiren Prof. Dr. Bakkal, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Açılış konuşmasının ardından, Prof. Dr. Seyfullah Kara “Selçuklu Anadolu’sunda İlim ve Pozitif Bilimler: Tarihî Bir Perspektif” başlıklı açılış konferansını verdi.

Toplamda 12 oturumda sözlü bildirilerin yer alacağı çevrimiçi sempozyum, 25 Kasım Cumartesi sona erecek.

Bakmadan Geçme