• Haberler
  • Genel
  • Sosyal Güvenlik Haftası Kutlamaları Başladı

Sosyal Güvenlik Haftası Kutlamaları Başladı

13-19 Mayıs SGK haftası kapsamında Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı önüne çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinliğe Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Emin Şahin, Türk Büro-Sen Şube Başkanı Satılmış Kahveci ve kurum çalışanları katıldı. Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında, SGK İl Müdürü Emin Şahin ve heyeti Vali Meftun Dallı’yı makamında ziyaret etti, günün anısına da hediye verdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Emin Şahin; “Sosyal Güvenlik Kurumu, 2005 Sosyal Güvenlik Reformu ile beraber 16 Mayıs 2006 yılında kuruldu. Bu şekilde daha önceden bir ayrımcılık varken herkes istediği hastaneye ve eczaneye gitmeye başladı. Biz her 16 Mayıs’ta bunu Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutluyoruz. Çünkü ülkemizde değil dünyada en ucuza sağlığı sunan bir sosyal güvenliğe sahibiz. Bir GSS adı altında 600 TL’ye tüm sağlık giderlerini karşılayan bir sosyal güvenliğe sahibiz. Sosyal güvenlik, bireylerin hastalık, yaşlılık, işsizlik ve kaza gibi risklere karşı koruyan ve yaşam standartlarının korunmasını sağlayan bir sistemdir. SGK tarafından yürütülen sosyal güvenlik sistemi, sağlık sigortası, emeklilik sigortası, işsizlik sigortası ve kaza sigortası gibi çeşitli dalları kapsamaktadır. Sosyal Güvenlik Haftası, toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için önemli bir fırsattır. Bu hafta kapsamında düzenlenen çeşitli etkinlikler ile vatandaşlara sosyal güvenlik sisteminin işleyişi, hak ve yükümlülükleri hakkında bilgi verilmektedir ”dedi.Sosyal Güvenlik Haftası Kutlamaları BaşladıSosyal Güvenlik Haftası Kutlamaları Başladı

‘Genel Sağlık Sigortası Sistemimiz Sayesinde Tüm Dünyaya Örnek Oldu’

Hafta kapsamında düzenlenecek olan etkinlikler hakkında konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Emin Şahin; “SGK tarafından Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. Bu etkinlikler arasında; SGK'nın il ve merkez müdürlüklerinde kurulacak bilgilendirme stantlarında vatandaşlara sosyal güvenlik sistemi hakkında bilgi verilecektir. Sosyal güvenlik sisteminin farklı dalları ile ilgili seminerler ve konferanslar düzenlenecektir. Sosyal güvenlik sistemi ile ilgili basın-yayın çalışmaları yapılarak toplumda farkındalık yaratılacaktır. Sosyal medya platformları üzerinden sosyal güvenlik sistemi ile ilgili bilgiler paylaşılacaktır. Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu. 2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600,08 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Sigortalı Çalışmaya Destek Konusunda Farkındalık Yaratmak İstiyoruz’

Vatandaşlara çağrıda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Emin Şahin; “Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Hafta kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. SGK çalışanlarımızın da gayretiyle çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır. SGK, tüm vatandaşları Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında düzenlenecek etkinliklere katılmaya ve sosyal güvenlik sistemi hakkında bilgi edinmeye davet etmektedir. Sosyal Güvenlik Hakkında Bilgi Edinebileceğiniz Kaynaklar,  SGK web sitesi: https://www.sgk.gov.tr/, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ‘ALO 170 ’, Sosyal güvenlik il ve merkez müdürlükleri, SGK sosyal medya hesapları Sosyal Güvenlik Hepimizin Hakkıdır. Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutlar, tüm vatandaşlara sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileriz” dedi.

Özel Haber

Bakmadan Geçme