• Haberler
  • Ekonomi
  • Taşköprü Sarımsağı Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

Taşköprü Sarımsağı Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde, Taşköprü sarımsağı tarla günü etkinliği gerçekleştirildi.

Vali Meftun Dallı ile AK Parti Milletvekilleri Halil Uluay ve Fatma Serap Ekmekci, Taşköprü ilçesinde sarımsak tarlasında çiftçileri ziyaret etti, kadınlarla hasat yaptı. Dallı, sarımsağın Kastamonu'nun en kıymetli, tescilli ürünlerinden biri olduğunu söyledi. Kastamonu'nun çok kaliteli sarımsağa sahip olduğunu vurgulayan Dallı, "Dünyanın en iyi sarımsağı olduğunu ben demiyorum, gurmeler söylüyor. Lüks otellerde en çok aranan ve insanların en çok sevdiği sarımsak" dedi.Taşköprü Sarımsağı Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

‘Dekarda 800 ile Bin 200 Kilo Civarında Ürün Alınıyor’

Türkiye'de 120 bin dekar alanda sarımsak üretildiğini, bunun 27 bin dekarının Kastamonu'da, 23 bin dekarının da Taşköprü'de olduğunu anlatan Dallı, "Dekarda 800 ile bin 200 kilo civarında ürün alınıyor. Soğuk hava deposu eksik. Taşköprülü hemşehrilerimiz ve birliğimiz vasıtasıyla Tarım ve Orman Bakanlığımızın desteğiyle soğuk hava deposu yapılırsa sarımsak, daha uzun süre satışa sunulabilir” diye konuştu.Taşköprü Sarımsağı Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

‘Baştan Sona Kadın Emeği’

Ekmekci ise kadınların sarımsakta büyük emeği olduğuna işaret ederek, "Beyaz altınlar gün yüzüne çıkıyor. Burada unutulmaması gereken en önemli şey, bu işin dikiminden hasadına kadar baştan sona kadın emeği. Bunun için kendilerine teşekkür etmek istiyorum" ifadesini kullandı.

Uluay da Taşköprü sarımsağının diş renginin pembemsi olduğuna dikkati çekerek, "Sarımsağı açtığımızda çıkan sıvı, dünyada tespit edilmiş en iyi antioksidandır. Vatandaşlarımıza manavlardan sarımsak alırken bu özellikleri aramalarını tavsiye ediyorum" dedi.

‘Doğal Koşullarda 10 Ay Muhafaza Edilir’

Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu ise Taşköprü sarımsağının mart ayında dikilip temmuz ayında hasat edildiğini dile getirerek; "Doğal koşullarda 10 ay muhafaza edilir. Raf ömrü en uzun olan sarımsaktır. Mayıs ve haziran ayında piyasada Taşköprü sarımsağı bulunmaz. Bu yıl yine bereketli bir hasat bekliyoruz. Bizim sarımsağımız, kalitesi ile ön plana çıkıyor. Bu sene 25 bin ton civarında sarımsak beklentimiz var. Şu anda en iyisi 120-130 lira civarında, en küçüğü de 40 lira civarında gözüküyor ama bu fiyat değişebilir” ifadelerini kullandı.   

Bakmadan Geçme