• Haberler
  • Spor
  • TFF ve Üniversitelerden Hakem İş Birliği: Kastamonu Üniversitesi Yok!

TFF ve Üniversitelerden Hakem İş Birliği: Kastamonu Üniversitesi Yok!

Türkiye Futbol Federasyonu ile üniversiteler arasında, iş birliği protokolleri imzalandı.

Türkiye Futbol Federasyonu ile üniversiteler arasında, faaliyete başladığı ilk günden itibaren ülke genelinde nitelikli hakem ve hakem eğitimcilerinin yetiştirmesi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Hakem Akademisi tarafından uygulanan eğitim sisteminin geliştirilmesi ve eğitimlerin daha fazla insana ulaştırılması amacıyla iş birliği protokolleri imzalandı.

Listede Kastamonu Üniversitesi bulunmazken, TFF ile işbirliği yapacak üniversiteler şu şekilde: Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi. 

İş birliği protokolünün imzasında Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'ndeki Orhan Saka Konferans Salonu'nda düzenlenen imza töreninde TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile üniversitelerin rektör, rektör yardımcıları ve dekanları yer aldı.

‘Hakem Akademisi Güncel Bir Eğitim Anlayışı ile Kuruldu’

Törende bir konuşma yapan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi; "Türk futbolunda yine bir ilki sizinle paylaşmak için bir araya geldik. Hakem Akademisi ve Hakem Akademisi'nin üniversiteler ile iş birliği, Türk futboluna hayırlı uğurlu olsun. Günümüzde eğitim anlayışı gelişti ve değişti. Eski usul, eğitimcinin anlattığı, öğrencinin dinlediği eğitim anlayışı artık geride kaldı. FIFA ve UEFA da artık yetişkin eğitimi prensiplerini baz alan, öğrencinin merkezde olduğu uygulamalı eğitim anlayışını benimsedi. Hakem Akademisi de bu değişime uygun olarak güncel bir eğitim anlayışı ile kuruldu. Teknolojinin tüm imkanlarından yararlanan, hakemliği kural bilgisi ve pozisyon yorumlanmasının ötesine taşıyan interaktif bir eğitim anlayışı ile çalışmalarına başladı. Hakemlerin sahada liderlik becerilerine sahip olması gerektiğinden, yönetim modülleri, atletik performanslarının üst seviyede olması için atletik performansı arttıran eğitimler de güncel olarak Hakem Akademisi'nde veriliyor” ifadelerini kullandı.

‘Bu İş Birliği Sayesinde Daha Nitelikli Hakem Yetiştirme İmkanına Kavuşacağız’

Protokoller kapsamında üniversitelerin Hakem Akademisi'ne sağlayacağı olanaklara değinen Başkan Büyükekşi, "Günümüzde dünyada hakem sayısında ciddi düşüş var. Yeni nesiller hakem olmak istemiyor. Hakemliği özendirecek çalışmalarla Hakem Akademisi, 'Aday Hakem Kursları' açarak kısa sürede hakem adaylarını hakemlik kariyerlerine başlattı. Hakem Akademisi kapsamında 'Hakem Koçluğu Projesi' ile Süper Lig hakemleri, hakem koçları ile maçlar sonrasında birebir çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Yönettikleri maçları hakem koçları ile değerlendiriyorlar. Bu sayede, maçlardaki performanslarını hem kendileri değerlendiriyor hem de hakem koçlarından tavsiyeler alıyorlar. Diğer taraftan, Hakem Akademisi'nde kurulan psikoteknik laboratuvarda hakemlerin yetenek, yetkinlik ve kişilik özelliklerini ölçme ve değerlendirme imkânı bulunuyor. Elde edilen bilimsel veriler terfilerde belirleyici olacak. Hakem Akademisi, hakem eğitimi, hakemlerin terfi sınavları, gözlemci, hakem koçu, hakem eğitimcisi, paydaşların eğitimi ve terfi sistemi gibi katmanlardan oluşuyor. Bugün de burada Hakem Akademisi ile üniversitelerimizin spor bilimleri fakültelerinin iş birliği protokolünü imzalıyoruz. Bu protokol kapsamında üniversitelerin içinde 'Futbol Hakemliği Sertifika Programı' açılacak. Böylelikle daha nitelikli hakem yetiştirme imkânına kavuşacağız. Üniversitelerimizin spor bilimleri fakültelerinin tesislerinden yararlanabileceğiz. Üniversitelerimizin akademik personelinin bu konu ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmasına imkan tanıyacağız. Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakülteleri ile başlattığımız bu iş birliği yeni üniversitelerimizin katılımı ile devam edecek” şeklinde konuştu.

‘Sabırla, Çok Çalışarak Yatırımlar Yapıyoruz’

TFF tarafından Türk futbolunun gelişimi amaçlanarak hayata geçirilen projelere dikkat çeken Başkan Büyükekşi, "Futbol akademilerinde futbolcu yetiştirmek için, Hakem Akademisi'nde hakem yetiştirmek için ektiğimiz tohumların fidanlara, o fidanların da Türkiye'yi dünyada başarıyla temsil eden yeni futbolculara ve hakemlere dönüşmesi için çalışıyoruz. Kalıcı ve sürdürülebilir başarılar için sabırla çok çalışarak ülkemizin büyük insan gücünü daha nitelikli yetiştirerek iyi vatandaş, iyi insan, iyi sporcu, iyi antrenör, iyi hakem olmaları için yatırımlar yapıyoruz. Bu kapsamda kurduğumuz Hakem Akademisi ve Hakem Akademisi'nin üniversiteler ile iş birliğinin hayata geçmesinde katkısı olan üniversitelerimize, Hakem Akademisi profesyonellerimize, yönetim kurulu üyelerimize ve TFF profesyonellerimize teşekkür ederim” diyerek sözlerini noktaladı.

Bakmadan Geçme