• Haberler
  • Genel
  • Vali Meftun Dallı: 'Olmayan Bir Şeyi Kimseye Veremezsiniz'

Vali Meftun Dallı: 'Olmayan Bir Şeyi Kimseye Veremezsiniz'

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği 3'üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı Şerife Bacı Öğretmenevi Salonu'nda yapıldı. Seçime tek aday olarak giren Muammer Yapıcıoğlu tekrar seçilerek güven tazeledi.

Divan Başkanlığını Ahmet Şirin, Katip Üyeliklerini de Engin Kethüdaoğlu ve Sezgin Durmuş’un yaptığı genel kurula, Vali Meftun Dallı, AK Parti İl Başkanı Hasan Yağcıoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Doğan Ünlü, Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Öztürk, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Kastamonu Muhtarlar Derneği Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Okunan Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Denetim Kurulu Faaliyet raporu oy birliğiyle kabul edildi.Vali Meftun Dallı: 'Olmayan Bir Şeyi Kimseye Veremezsiniz'

Açılış konuşması yapan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu; “2015 yılında kurulan Kastamonu Muhtarlar Derneği Kemikleşerek, güçlenerek bugünlere geldi. Sizlerin desteğiyle geldi. Özgür iradenizle çalışmayı takdir etmeniz doğrultusunda bu noktalara geldi. Bizler de sizlere mahcup olmama adına 7/24 emrinizde olduğumuzu siyasetimizle devletimizle bir bütün olarak yanınızda olacağımızın bilinmesini arz ediyor. Bu süreçlerde güzel günler yaşadık, üzüntülü günler yaşadık. Ben de bir acı yaşadım. Benim muhtarlarım beni yalnız bırakmadı. 2 tane yönetim kurulu üyesi muhtarımı bu görev süresinde Hüseyin Karakethüda ve Ali Çavdaroğlu'nu birini kalp krizinden, birini amansız hastalıktan kaybettik. İkisinin de cami hayırları vardı, ilk namazlarını o camide kıldık. Yaptığımız işler kutsal. Kastamonu, kadim bir şehir, muhtarlık tarihinde de ilklerin şehri ve muhtarlığın 199. yılındayız Osmanlı döneminden bu tarafa. Bundan dolayı Kastamonu'da muhtar olarak görev yapmak. Bu şerefe layık olmak Herkese de nasip olmuyor. Bundan dolayı ben sizleri canı gönülden kutluyorum Tebrik ediyorum. Devletin ve milletin Temsilcisi söz sahibi. Her zaman yanında olan Siz muhtarlarıma çalışmalarında üstün başarılar diliyorum. Bu dönem Türkiye'de muhtarlığa çok büyük bir katılım vardı, talep vardı. Neden vardı? Sayın Cumhurbaşkanımız, dünya lideri, ‘muhtar benim temsilcimdir, muhtarı üzeni ben üzerim’ dedi. Muhtarlığın sosyal aktivitelerinden tutun, özlük haklarına varana kadar çok geniş yenilikler getirdi. Bundan dolayı ben Sayın Cumhurbaşkanıma da, nezdinizle, ekibine de çok teşekkür ediyorum. İlimizde Sayın Valilerimiz de her dönem olduğu gibi bu dönemde çok uyum içerisindeyiz ”ifadelerini kullandı.Vali Meftun Dallı: 'Olmayan Bir Şeyi Kimseye Veremezsiniz'Vali Meftun Dallı: 'Olmayan Bir Şeyi Kimseye Veremezsiniz'

‘1227 Muhtarımızın da Selamlarını İletmek Suretiyle Ödenek İstedik’

Yapıcıoğlu kurulda bulunanlara Cumhurbaşkanı ziyaretinde yaptığı konuşmalar hakkında; “Her Valimizde yaptığımız gezi, toplantı Buna benzer çalışmalarda da İnanın siz muhtarlarımız üzerinde çok hassaslar Çok yakınlar Köy ve bölgeler biliyorsunuz yatırım programlar ölçüler doğrusunda gidiyor En son 52 muhtarımla Ankara'da Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaretimizde Kastamonu ile ilgili Sel'de Depremde Bir fiil devletimizin yanında olduğumuzu belirterek Bundan dolayı Kastamonu'muzda 11 bin kilometre yol ağı 3800 mahalle ve köy olduğunu 1227 muhtarımızın da selamlarını iletmek suretiyle ödenek istedik.  Cezalandırmayın bizi dedik Kastamonu yol ağı açısından çok geniş bir il Sayın Cumhurbaşkanım dedik Kendileri de hoş karşıladılar. Bir tane muhtarımız malumunuz görev başında vefat etmişti, öldürülmüştü. O muhtarımızın çocuklarına da muhtarımıza da şehitlik mertebesini talep ettik. Biz her birimiz yarın ne yaşayacağımızı bilmiyoruz. Biz dernek olarak eğer muhtarlarımızın yanında olamazsak ki o dernek  o muhtarımız bizim üyemiz bile değildi ama netice itibariyle seçilmiş bir muhtarımızdı. Aynı olay Taşköprü'de de yaşandı. İnşallah bundan sonra bunlar yaşanmaz. Bundan dolayı sizlere sükunete Her olayda devletin kolluk kuvveti olarak değil de devletin kolluk kuvvetlerinin bir neferi olarak görmenizi istiyorum. Geçen gibi toplantıda ya işte ağacı kesin şunu edin bunu yapmayalım. Yani onları bir fiil uyaralım kararımızı alalım kararsız hareket etmeyelim. Bunlar çok önemli değerli muhtarlarım her birinize çalışmalarınıza başarılar diliyorum Muhtarlar Derneği olarak siyasetimizle, devletimizle ve siz kadın muhtarlarımızla iç içe olduğumuzu buradan bir kere daha beyan ediyorum. Genel kurulumuzun ilimize, ülkemize, Kastamonu'nun 1227 muhtarına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Teşekkür ediyorum, ayaklarınıza sağlık” dedi.

‘Devlet Geldi mi Mahallemizde Muhtarını Görecek’

Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Öztürk ise; “Biz her ne kadar Ankara'da Muhtarlar Konfederasyonu 2011 yılında kurduğumuzdan beri bütün muhtar sorunlarını bizzat birinci elden Sayın Cumhurbaşkanımıza özellikle de İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya geldikten sonra çok daha fazla katkı sunarak her toplantılarına bizi dinleyerek sorunlarımızı not alarak Cumhurbaşkanımıza anlatmıştır. Biz arkadaşlar tabii herkesin bir siyasi görüşü vardır ona karışmıyoruz ama kesinlikle Sayın Cumhurbaşkanımız bizi yerden alıp masanın üstüne koyup onuru etmiştir. Her yönden sosyal güvence yönünden, silah yönünden, maddi asgari ücret bağlanması  konusunda çok da tepkileri çektiği halde bizi üst seviyeye çıkarmıştır. Biz bu çalışmalarda özellikle yüzde 51 devletiz. Tabii ki vatandaşın temsilcisiyiz. Tabii ki vatandaşı temsil edeceğiz. Devlet geldi mi mahallemizde muhtarını görecek, halkı görecek ama önce devletimiz yansıtacak. Bu bahsettiği sorunlardan zaman zaman 2019 toplantısında Sayın İçişleri Bakanımız söylediği bir söz vardı. Yeni seçilen muhtarımızdan sizden ricam dedi. Bunu söyleyen Türkiye Cumhurbaşkanı. Kamuya karşı saygılı olmaları. Kime karşı? Kaymakamına, polisine, jandarmasına, bu kamu kuruluşuna saygılı olsunlar. Bizim yeni seçilen arkadaşlarımızdan hasreden burada talebim” dedi. 

‘Bizler de Sizlere Sonuna Kadar Destek Vermeye Devam Edeceğiz’

İl Genel Meclisi Başkanı Doğan Ünlü de; “Kastamonu Muhtarlar Derneğimizin 3’ncü genel kurulunu bugün yapıyoruz.  Bu toplantıda yeni seçilen muhtarlarımız da var, seçilen devam eden muhtarlarımız da var. Aynı zamanda yeni seçilen muhtarlarımız genç muhtarlarımız var. Bayan hanımefendi seçilmiş muhtarımız var. Hepsini kutluyoruz. Bu muhtarlarımızın önümüzdeki dönemde sağlıklı, hayırlı bir hizmet dönemi nasip etsin diyorum. Tabii Muammer başkanımızla muhtarlarımızla her zaman beraberiz. Onlarla birlikteyiz. Birlikte yol yürüyoruz. Tek hedefimiz var. Siz değerli muhtarlarımızın da sorumluluklarının bilincinde olarak bulunduğunuz yerlerde hizmet etme gayretinde bulunuyorsunuz. Bizler de sizlere bu konuda sonuna kadar destek veriyoruz. Vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Bütün Bu İşler Bir Bütçe Meselesidir’

Genel Kurulda muhtarları tebrik ederek sözlerine başlayan Vali Meftun Dallı; “Bugün Muhtarlar Derneklerimizden birinin genel kurulunu yapıyoruz. Bugün gelen kurula katıldık, sizleri görmenin mutluluğunu hep birlikte burada yaşayalım istedik. Öncelikle genel kurulunuzun hayırlı olmasını diliyorum. Hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyorum. Yeniden seçilen bütün muhtarlarımıza, bir kere daha seçilen bütün muhtarlarımıza tebriklerimi buradan arz ediyorum. Hepsine, ailelerine, köylerine, mahallelerine hayırlı uğurlu olsun bu seçim. İnşallah şimdiye kadar olduğu gibi bu dönemde de sevgili hemşerilerimizle devlet arasında, devletle sevgili hemşerilerimiz arasında çok güzel köprü vazifesi görmeye devam edecekler. İl Genel Meclisi Üyelerime de geçen söyledim. Şimdi muhtar olmadan önce normal vatandaşken masanın bir tarafındasınız. Hep oradan bakıyorsunuz böyle. İhtiyacınız varsa en başta muhtardan başlayarak sonra Doğan Bey'e doğru işi evrilterek bize ilgili herkese gidip ne yapıyorsunuz? Bizim şu ihtiyacımız var diyorsunuz, haklısınız. Yani göreviniz o zaten. Ama şimdi seçildiniz. Muhtar oldunuz artık. Devletimizin elbette vatandaşımıza hizmet sunmak için ayırdığı bütçeleri, verdiği imkanları, araçları, gereçleri en optimum yani en etkin, en yararlı, en kullanışlı şekilde onların hizmetine sunmak hepimizin görevi. Ama dediğim gibi bütün bu işler bir bütçe meselesidir. Dolayısıyla olmayan bir şeyi kimseye veremezsiniz. Yok, yoktur biliyorsunuz. O noktada da işin bu tarafına da hep birlikte bakarak eldeki imkânlarımızı önümüzdeki dönemde hep birlikte inşallah kıymetli hemşehrilerimizin, değerli vatandaşlarımızın hizmetine sunmanın çabası, gayreti içerisinde olacağız. Bu noktada Cenab-ı Hak yar ve yardımcımız olsun. İnşallah yüzümüzün akıyla bu dönemde hep beraber sizler bizler artık bizim ne kadar şeyimiz var onu Cenab-ı Hak bilir tabi ama kullanmaya devam ederek bu süreci güzel bir şekilde geçirmemizi temenni ediyorum. Tekrar o noktada Allah yar ve yardımcımız olsun diyorum. Tekrar sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. İnşallah çıkacak sonuçlar. Derneğinize ve ilimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kastamonu Muhtarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Yapıcıoğlu’nun Yönetim Kurulu Asil Üyeliğine, Hüseyin Karabacakoğlu, Nadir Bağçacıoğlu, Şükrü Maden, Seyfettin Türkmenoğlu, Muzaffer Kabul,  Seda Böcüoğlu, Hasan Kalenderoğlu, Mehmet Uzunoğlu, Atilla Yamakoğlu, İsmail Kedioğlu, Muhittin Reçberoğlu, Ahmet Yiyit, Nihat Akmanoğlu ve Mustafa Tüfekcioğlu seçildi.Kastamonu Muhtarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Yapıcıoğlu’nun Yönetim Kurulu Asil Üyeliğine, Hüseyin Karabacakoğlu, Nadir Bağçacıoğlu, Şükrü Maden, Seyfettin Türkmenoğlu, Muzaffer Kabul,  Seda Böcüoğlu, Hasan Kalenderoğlu, Mehmet Uzunoğlu, Atilla Yamakoğlu, İsmail Kedioğlu, Muhittin Reçberoğlu, Ahmet Yiyit, Nihat Akmanoğlu ve Mustafa Tüfekcioğlu seçildi.Denetim Kurulu Asil Üyeliğine, Halil İbrahim Arıcı, Muhsin Yaşar, Yaşar Bayraktaoğlu ve Üst Kurul Delegeliğine de, Muammer Yapıcıoğlu, Hüseyin Karabacakoğlu, Nadir Bağçacıoğlu, Şükrü maden ve Seyfettin Türkmenoğlu seçildi.

Özel Haber

Bakmadan Geçme