Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Karabacak'tan, Ekmekci'ye Sert Eleştiri
Haber Merkezi
Haber MerkeziEditör
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Karabacak'tan, Ekmekci'ye Sert Eleştiri

CHP Kastamonu İl Başkanı Dilek İlke Karabacak, AK Parti Kastamonu Milletvekili Fatma Serap Ekmekci'nin TBMM'de bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmaya değinerek, eleştirilerde bulundu.

CHP İl Başkanı Dilek İlke Karabacak, Milletvekili Ekmekci’nin konuşmasına değinerek; “Kastamonu Milletvekilimiz sayın Fatma Serap Ekmekci'nin 2024 yılı bütçe görüşmelerinde meclis kürsüsünde yapmış olduğu konuşmayı büyük bir şaşkınlıkla takip ettik. İçine bolca hamaset ve lidere bağlılığın sığdırıldığı 5 dakikalık konuşmaya; memleketin kadınlarının, çocuklarının, yaşlılarının sığmadığını üzülerek gördük. Eğer 5 dakika boyunca halkın çocukları konuşulacak olsaydı, makyajlı TÜİK verilerine göre dahi iki çocuğumuzdan birinin yeterli beslenemediğini, Avrupa ülkeleri içinde çocuk yoksulluğunun en fazla olduğu iki ülkeden biri olduğumuzu, her 4 çocuğumuzdan üçünün kansızlıkla mücadele ettiğini, son bir yılda çocuk işçi sayısının yüzde 20 arttığını söylemesi gerekecekti. Eğer 5 dakika boyunca kadınlar konuşulacak olsaydı; kadınların nitelikli ve ücretsiz kreşlere ulaşamadığı için iş hayatından nasıl koptuklarını, çalışma hayatında yer alan kadınların, en iyi ihtimalle asgari ücrete mahkum edildiğini, kayıt dışı ve güvencesiz çalışma oranlarının kadınlarda daha yüksek olduğunu ve bu sebeple pek çoğunun asgari ücret dahi alamadığını, yoksullukla beraber erkek şiddetinin de her gün arttığını söylemesi, sadece bu yıl katledilen 376 kadının da adını anması gerekecekti. Eğer 5 dakika boyunca emeklilerimiz, yaşlılarımız konuşulacak olsaydı. Açlık sınırının yarısı altında olan, 7 bin 500 liraya yaşamaya zorladığını, emekli maaşı yetmediği için çalışmak zorunda kalan ve 5 bin lira ikramiyeyi bile çok gördüğünüz büyüklerimizin yaşam koşullarını anlatması ve 79 yaşında çalışmak zorunda kalıp, bir apartmanın çatısında geçen hafta can veren Hacı Bayram Kaymak'ın adını anması gerekecekti” ifadelerini kullandı.

‘Kastamonu'nun Sokaklarında Dolaşmadığınızı Gösterir'

Eleştirilerine devam eden Karabacak; “Sayın vekil, milletin kürsüsünden milletin değil; liderinin gözlerinin içine bakarak konuşmayı tercih ettiği için, tüm bunları söylemesi de mümkün olmadı. Sadece bu yıl, Kastamonu'da sosyal yardımlara muhtaç bıraktığınız yaklaşık 13 bin aileyi görmeden, milletin kürsüsünde yedi düvele en büyük kozumuz 'aile yapımız' demek. Kastamonu'nun sokaklarında dolaşmadığınızı gösterir. Kastamonu sokaklarında dolaşmış olsaydı sayın vekil, yakınlarını sevk yollarında kaybeden, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde muayene randevusu alamayan, yoğun bakımda yatak bulamayan, MR için iki hafta, ultrason için 2 ay sıra bekleyen Kastamonulu yurttaşlarımızın sesini işitmiş, milletin sesine milletin kürsüsünde kayıtsız kalmamış olabilirdi. Kastamonu sokaklarında dolaşmış olsaydı, kirasından doğalgazına, temel gıda maddelerinden akaryakıta, iğneden ipliğe yapılan zamların altında ezilen vatandaş ve esnafımızın sesini işitmiş, milletin sesine milletin kürsüsüne kayıtsız kalamamış olabilirdi. Kastamonu Milletvekilimiz sayın Fatma Serap Ekmekci'nin konuşmasına sığdıramadığı tüm bunları size 5 dakikadan kısa bir sürede anlatmaya çalıştım” şeklinde konuştu. 

Yeni Videolar