Ziraat Odası Başkanı Butur: 'Umarım Bütün Çiftçiler Yararlanır'

Cumhuriyet'in 100'üncü yılı kapsamında emeklilere verilen tek seferlik 5 bin lira ikramiyeden yararlanamayan Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı 1,5 milyon emekli durumun çözülmesini istiyor.

ÇKS’ye kayıtlı çiftçiler çalışan emekli kapsamına alındığı için bu ikramiyeden faydalanamamış, 1,5 milyon emekli çiftçiyi etkileyen durum rahatsızlık yaratmıştı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçen hafta yaptığı açıklamada, emekli olan çiftçilerin, emeklilere yapılacak olan bir defaya mahsus 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamaması hakkında, “İnfial yaratan bu durum ve aşırı bilgi kirliliği yüzünden üretim yapan çiftçilerimiz Ziraat Odası kayıtlarını sildirmek istiyor” diyerek burada esas alınanın ekim ayı kayıtları olduğunu, dolayısıyla 1 Ekim 2023 tarihinden önce kaydını sildiren çiftçilerin bu ikramiyeden faydalanabileceğinin altını çizmişti.

‘Bu İşi Aktif Olarak Yapanlar Sildirmiyor’

Kastamonu'da da ÇKS’ye kayıtlı olan emeklilerin kayıtlarını sildirmek için Ziraat Odası’na başvurduğunu anlatan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur; “Sildirmek isteyen var ama bu işi aktif yapanlar değil de genel olarak pandemide 1-2 dönümlük yer ekerek ÇKS’ye girmiş olan kişiler bunlar. Bu işi aktif olarak yapanlar sildirmiyor. Cumhurbaşkanı’mız da konuya ilişkin açıklama yaptı, ‘1,5 milyon çiftçimiz yararlanacak’ diye. Umarım bütün çiftçilerimiz bu ikramiyeden yararlanır, biz hepsinin yararlanmasını istiyoruz çünkü tarım ve üretim çok önemli” dedi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme