Zonguldak'ta Fırtına Sonrası Hayat Normale Dönüyor

Zonguldak'ta fırtınadan etkilenen limanda balıkçılar temizlik ve onarım çalışmaları yapıyor.

Zonguldak'ta Fırtına Sonrası Hayat Normale Dönüyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Balıkçılar bir taraftan da hamsi avı için çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan fırtına ve şiddetli yağış sebebiyle il merkezindeki liman çamur ve çöp ile doldu.

Kdz. Ereğli ilçesinde geçen haftalarda etkili olan kuvvetli fırtına ve yağış, Bozhane Limanı’ndaki tekneleri batırdı. Çoğu tekne fırtına sebebiyle zarar gördü. Limandaki balıkçılar hasar sonrası teknelerini kurtarmak için vinç yardımı ile çalışmalarını sürdürüyor. Hasar gören tekneler onarılıyor. Bir taraftan da ilçede balık avcılığı sürüyor.

Marmara’dan ilçeye geldiklerini anlatan Ahmet Bozoğlu, "Babadan gelen bir mesleğim var. Fırtınadan sonra Ereğli kıyılarına yoğun balık düştü. Şu an güzel balıkçılık var. Şu an hamsi çıkıyor. Fiyatlar bolluktan dolayı düştü. Türkiye’nin dört bir yanına balık sevkiyatımız var. Şu anda yoğun balıkçılık var. İleride de devam edeceğini düşünüyoruz. Güzel balıkçılık olacağını tahmin ediyoruz. Marmara’da idik. Yeni geldik Ereğli’ye" diye konuştu.

Bozoğlu hamsinin fırtına sonrası bollaşması sebebiyle fiyatında düşüş yaşandığını kaydetti. Bazı vatandaşlar da içinde etrafa saçılan hamsileri evine götürebilmek için toplamaya çalıştı. Mendirek ucunda batan Kafkametler adlı geminin kayıp 7 mürettebatını arama çalışmalarına katılan Sahil Güvenlik Komutanlığı helikopteri limanı havadan taradı.

Liman çöple ve çamurla doldu

Öte yandan il merkezindeki liman fırtına ve yağışlar sonrası adeta çöplüğe döndü. Üzülmez ve Çaydamar Dereleri’nin getirdiği çöpler limana birikti. Bazı vatandaşlar limandan topladıkları odunları keserek evlerine götürdü. Balıkçılar çöplerin arasından teknelerini kurtarmaya çalıştı. Çamurun biriktiği liman sarı rengi aldı.

Bakmadan Geçme