Bakan Özer '2023 yılında tüm köy okullarını açacağız'

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2023 yılı içerisinde tüm köy okullarını yeniden açmayı hedeflediklerini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 yılında başladıkları atıl köy okullarının yeniden açılması çalışmaları çerçevesinde 2 bin 671 köy okulunu yeniden açtıklarını, 2023 yılı içerisinde tüm köy okullarını yeniden açmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bakan Özer 2022 yılında hedeflerinin 2 bin köy okulunu köy yaşam merkezine çevirmek olduğunu ancak bu sayının 2 bin 671’e ulaştığını söyledi. Özer, “Önümüzdeki yıllarda dünyada yaşanacak olan krizlerde gıda en önemli maddeler arasında yer almaya başladı. Biz hem geriye göç hem gıda ile ilgili tarım ve hayvancılıkla ilgili bu potansiyeli değerlendirmek için köylerimizde atıl duran okullarımızı hızlı bir şekilde yeniden açmak için yola düştük. 2022 yılı başlarında yola çıkarken sadece köydeki ilkokul, ortaokul ve anaokulunu açmaktan ziyade farklı bir konsept çalışması yaptık. Aynı zamanda okulların içerisinde halk eğitim merkezleri kuralım, sadece çocuklarımız değil aynı zamanda yetişkinlerimize de istedikleri kursu ayağına getirelim, yani köydeki vatandaşımız halk eğitim kurslarına yararlanmak için şehre gelmek zorunda kalmasınlar, erişimi arttıralım dedik. 2022 yılındaki hedefimiz 2 bin köy okulunu köy yaşam merkezine çevirmekti, şu anda 2 bin 671 köy okulunu hızlı bir şekilde bakım ve onarımdan geçirerek köy yaşam merkezine dönüştürdük” dedi.

“2023 YILINDA TÜM KÖY OKULLARINI AÇACAĞIZ”

Milli Eğitim Bakanı Özer, 2 bin 671 köy yaşam merkezinde tarımdan hayvancılığa, vatandaşların istedikleri her türlü kursu aktif bir şekilde düzenlediklerini ifade ederek, “Şu ana kadar bu köy okullarımızda köy yaşam merkezlerinde 170 bin 349 vatandaşımız bu kurslardan yararlanmıştır. 2023 yılının sonuna kadar tüm köy okullarını açacağız” şeklinde konuştu. 
 

Bakmadan Geçme