Hekimler Güvenlik Önlemleri Talep Etti

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki (KEAH) görev yapan doktorlar, basın açıklamasında bulundu.

Hekimler Güvenlik Önlemleri Talep Etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki (KEAH) görev yapan doktorlar, meslektaşlarının trafik kazasında hayatlarını kaybettiğini hatırlatarak, basın açıklamasında bulundu. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyololi Uzmanı aynı zamanda Hekim Birliği İl Temsilcisi Uzm. Dr. Mustafa Koyun, geçici görevlendirmelerde güvenlik önlemlerinin alınmasını talep etti.

Sinop-Boyabat yolu üzerinde 11 Haziran’da iki araç kafa kafaya çarpıştı. Yaşanan kazada araçta bulunan Dr. Mehmet Turan Yazlak ve Dr. Sena Sakin hayatını kaybetti, Dr. Beyza Nur Çetin ise ağır yaralandı. Aynı kazada Ender Çoraklı da hayatını kaybetti. Yaşanan kazanın ardından Hekim Birliği Kastamonu İl Temsilciliği, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Geçici görevlendirmelerde güvenlik önlemlerin alınmasını isteyen Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyololi Uzmanı aynı zamanda Hekim Birliği İl Temsilcisi Uzm. Dr. Mustafa Koyun; “11 Haziran'da Sinop'ta yaşanan elim trafik kazasında, Boyabat ilçesine geçici görevle gitmekte olan genç hekim meslektaşlarımız Dr. Sena Sakin ve Dr. Mehmet Turan Yazlak, ne yazık ki iş kazası sonucu hayatlarını kaybetti. Aynı kazada ağır yaralanan Dr. Beyza Nur Çetin ise şu an Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'nde yoğun bakımda ve durumu maalesef ciddiyetini koruyor. Kayıplarımız kalbimizde, tepkimiz güvencesizliğe. Bu tarifsiz acı, yalnızca bizlerin değil, tüm sağlık camiamızın yüreğinde derin yaralar açtı. Sena Sakin ve Mehmet Turan Yazlak, genç yaşlarında büyük bir özveri ve fedakarlıkla, hastalarına umut olmuş, ışık olmuş hekimlerimizdi. Onları böyle bir kazada kaybetmiş olmanın acısı, yüreğimizde derin bir iz bırakacak ve bu kayıp, hepimizi derinden etkileyecek. Unutmayacağız, unutturmayacağız! Bu trajik olay, Sağlık Bakanlığı’nın sıkça başvurduğu geçici görevlendirme uygulamalarının yerindeliğini ve güvenliğini bir kez daha sorgulamamıza neden oluyor. Daha planlı bir istihdam politikası ve kurumların gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak kalıcı çözümler bulunması elzemdir. Geçici görevlendirmelerin, kamu yararına ve hukuka uygun olması kadar, güvenli çalışma koşullarının sağlanması da hayati önem taşımaktadır. Adalet ve güvenlik için, hemen şimdi Sağlık Bakanlığı’nı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, bu tür acı olayların bir daha yaşanmaması için acilen harekete geçmeye çağırıyoruz. Hekim ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için, tüm geçici görevlendirmelerin risk analizlerinin yapılmasını, uygun ulaşım araçlarının temin edilmesini ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını talep ediyoruz. Hekim ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve güvenliğin en üst düzeyde sağlanması için, ilgili mevzuatın gözden geçirilmesini istiyoruz. Sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi için, hekim ve sağlık çalışanlarının hak ettikleri koşullara kavuşması bir zorunluluktur. Mesleğimize güvenli bir gelecek istiyoruz! Sena Sakin ve Mehmet Turan Yazlak’ın anıları, onlara duyduğumuz sevgi ve saygıyla daima yaşayacak. Onların insanlığa adanmış hayatları ve mesleki gayretleri, bizlere sonsuz bir ilham kaynağı olmaya devam edecek. Bu kayıpların acısını içimizde taşıyarak, benzer trajedilerin bir daha yaşanmaması için kararlılıkla mücadele edeceğiz. Hekimlik güvencesi ve güvenli bir sağlıklı gelecek istiyoruz! Hekim Birliği Sendikası olarak, hekim ve sağlık çalışanlarının güvenli çalışma koşullarına sahip olması için gerekli tüm önlemlerin alınmasını ve bu trajik olayların tekrarlanmaması için sorumluların vakit kaybetmeden gerekli adımları atmasını talep ediyoruz. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.
 

Bakmadan Geçme