İGM Başkanı Parçal: 'Kantar düzenine geçmek zorunda kalabiliriz'

Kastamonu İl Genel Meclisi (İGM) eylül ayı olağan ilk toplantısı İGM Başkanı Güray Parçal başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 5 gündem maddesi görüşüldü.

Toplantının birinci ve ikinci gündem maddesinde Kurucaören köyü 127 ada 18 parselde yapılması planlanan Güneş Enerji Santraline ilişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planı hakkında hazırlanan İmar ve Bayındırlık Komisyon raporu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. 

Toplantının üçüncü ve dördüncü gündem maddesinde İhsangazi'nin Akkaya köyü 171 ada 4 parselde yapılması planlanan Sanayi Alanına (Ağaç Ürünleri) ilişkin hazırlatılan 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Nazım İmar Planı hakkındaki İl Özel İdaresinin İmar ve Bayındırlık Komisyon raporu da görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. 

ÇEVRE KİRLİLİĞİ GÖRÜŞÜLDÜ

Gündemin son maddesinde ise ilimiz doğal güzellikleri ile (deniz, orman, şelale, kanyonlar vb. ) gelecekteki doğa turizmin parlayan yıldızı konumunda olduğu, son günlerde özellikle yerel basında çıkan ve ciddi boyutlara ulaşan çöp haberleri kamuoyunu endişelendirdiği bu konu ile ilgili olarak şimdiye kadar oluşan çöpleri temizlemek ve gelecekte çevre kirliliğinin önüne geçmek için neler yapılabilir konulu önerge hakkında hazırlanan Çevre ve Sağlık Komisyonu raporu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

“GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ”

İGM Başkanı Güray Parçal, orman emvallerine ilişkin; “Bizden önceki dönemde de bu orman emvallerinin ağır tonajlı arabalarının bizim yollarımızı bozduğuyla ilgili Sayın bakanlarımıza da ilettik. Burada komisyon raporları yaptık, yolladık ama bir yol kat edemedik. Bu orman emvalleri en çok nereye gidiyor? Ağaç sanayi fabrikalar ve şeritlere gidiyor. Onlar da elini taşın altına koymuyorlar. ‘Biz ne yapabiliriz’ diyen yok. Görünen köy kılavuz istemez. Bu iş nereye gidecek, depomuzda seyyar kantarlarımız duruyor. Durumu artık Sayın Vali’miz ile de görüşeceğiz. Biz bu kantar düzenine geçmek zorunda kalabiliriz. Artı olarak orman emvalleri yapılan yerlerde temizlik de yapılmıyor. Bunu da hepimiz köylere gittiğimiz zaman görüyoruz. Dilimizin döndüğünce meclis olarak bunu dillendirdik, söyledik. Her yere yazılar yazdık, ormana yazdık ama hiçbir yol kat edemedik. Artık ‘Bazı yaptırımlara gitmek zorunda kalır mıyız?’ diye düşürmeye başladık. Bunu artık değişik bir çalışma yaparak İl Genel Meclis olarak bu konuda bir yönetmelik çıkartarak Sayın Valimizle de istişare ederek bir çözüm yoluna girmemiz gerekecek. Bununla da ilgili ileriki günlerde tekrar meclisimizde konuları tartışacağız” diye konuştu.

“ÜÇ AY BİR ŞEKİLDE ARAÇ TEMİN EDELİM”

AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Arif Özdemir, ilçelerdeki çöplerle ilgili olarak; “Yazın yoğun bölgelerde mevcut durum yetmiyor. Buralara ek takviye yapılması gerekiyor. Üç ay bir şekilde araç temin edelim” dedi.

Diğer meclis üyeleri de orman emvalleri sebebiyle köy yollarının çok fazla bozulduğunu ve duruma ilişkin bir önlem alınması gerektiğini kaydetti.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme