Serap Oruç

Her Şeyde Bir Hayır Vardır

Serap Oruç

Bir zamanlar, bir hükümdarın yanındaki nedimi, karşılaştıkları her olaydan sonra, "Her şeyde bir hayır vardır" dermiş. Sultan da pek ses etmezmiş. "Öyledir" der geçermiş. 

Bir gün ava çıktıklarında yollarını kaybetmişler. Yağmur bastırmış ve fırtına hızlanmış. Vakit de geceye erişmiş. Yakınlarında bir kulübeye rastlamışlar ve hemen gidip sığınmışlar. Lakin kulübe çok soğukmuş, odun aramaya başlamışlar ve güç bela buldukları birkaç odunu kırmaya başlamışlar. Sultan tam odunu kıracakken gözüne bir odun parçası çarpmış ve bir gözü kör olmuş. 

Sultan acı ile kıvranırken, adamcağız her zamanki hali ile "Üzülmeyin sultanım. Her şeyde bir hayır vardır" deyivermiş. 

Sultan dayanamayıp "Efendi, efendi! Gözüm kör oldu, görmüyor musun, bunun hayır neresindedir?" demiş ve nedimini kovmuş. 

Birkaç gün içinde kendini toparlayan sultan dönüş yoluna koyulmuş. Üzerinde de tebdil-i kıyafet olduğundan, kimse onun sultan olduğunu anlamamış. 

Yol üzerinde eşkıyalar kendisini yakalamışlar ve "Efendi, bizim eşkiya başının bir dileği kabul oldu. Eğer dileğim kabul olursa, bir kurban keseceğim, diye adakta bulunmuştu. Bize de, "adak olarak bugün ilk yakaladığınız canlıyı kurban niyeti ile kesin!" dedi. Seni bu niyetle boğazlayacağız. Ne yapalım biz de emir kuluyuz. Hakkını helal et!" demişler. 

Sultanı şaşkın ve bitkin yatırıp boğazına bıçağı dayayan eşkıya, bir gözün kör olduğunu görünce, eşkıya başına seslenmiş: "Reis, birini yakaladık ama bir gözü kör, bildiğimiz kadarı ile bundan kurban olmaz!" Reis de; "Salın o zaman gitsin, sağlam birini bekleyin!" demiş. 

Sultan kurtulup saraya varınca ; "Her şeyde bir hayır vardır" diyen nedimini aratıp buldurmuş. Kendisinden helallik dilemiş ve onu yanından kovduğu için özür dilemiş. 
Adamcağız da tebessüm ederek; "Sultanım, yanınızdan beni kovmanızda da bir hayır varmış. Aksi halde, gözlerim sağlam olduğu için, beni keserlerdi" demiş.

Bu hikaye Bakara Suresi’nin

216. ayetini hatırlattı mı okuyunca sizlere de?

"Hakkınızda hayırlı olduğu halde bir şeyden hoşlanmamış olabilirsiniz. Sizin için kötü olduğu halde bir şeyden hoşlanmış da olabilirsiniz.
Yalnız Allah bilir, siz bilmezsiniz." 

Zira olur ki bir şeyi çok isteriz olur. "Benim için bu hayırlısıymış" diyeceğiz. Ya da bir şeyi çok isteriz, olmaz. O zaman da "benim için bu hayırlısı değilmiş" diyeceğiz. Olanı da olmayanı da ondan bilip her şeyde bir hayır vardır diyeceğiz. Saygılar.
 

Yazarın Diğer Yazıları