Cumhuriyetin 100. Yılında Atatürk ve Hukuk Konuşuldu

Çankırı Karatekin Üniversitesinde düzenlenen 'Cumhuriyetin 100. Yılında Atatürk ve Hukuk' konferansına öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Çankırı Karatekin Üniversitesinde (ÇAKÜ) düzenlenen ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Atatürk ve Hukuk’ konferansı Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Konferansta hukukun Cumhuriyet dönemlerindeki süreçleri anlatıldı. Dr. Öğr. Üyesi Cemal Dursun moderatörlüğünde gerçekleşen konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Biraz Geç Kalmışlık Duygusu ve Önemli Bir Çaba Var

Konferansta konuşan Dr. Öğr. Üyesi Cemal Dursun, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemindeki hukuk kavramına değindi. Osmanlı dönemine İlber Ortaylı’nın tarih kitabından örnek vererek değinen Dursun, “Osmanlının en uzun yüzyılında, kişinin kendini saçlarından yukarıya çekmeye çalışması gibi bir dönemden bahsediyoruz. Yani çok zor olan bir şey yapılmaya çalışılıyor. Biraz geç kalmışlık duygusu ve önemli bir çaba var. Döneme damgasını vuran şeye baktığımızda Osmanlı’nın kendisini döneme uygunlaştırmak için giriştiği takım çabaları görüyoruz. Her şeye rağmen Tanzimat hareketi, Türkiye tarihinde toplumun ileriye götüren ve çığır açan bir rol oynamıştır. Trafik çözülmezliği güçken, içe ağır ağır kaynamasıyla tarihin ilerlediği bir zamandır. Bir toplumun kurumlarıyla, gelenekleriyle, devlet adamlarıyla, kaçınılmaz bir yazgıya doğru ilerlediği, karanlık ve gafletin yanında fazilet ve aydınlığı ortaya çıktığı, çöküşle ilerleyişin boğuştuğu Osmanlı tarihini çok güzel tanımlamış. Burada trajik olan sadece sürecin kendisi değil, sürecin içerisindeki bazı karakterlerini ve çok trajik hayatların da olduğunu görüyoruz” dedi.

Bakmadan Geçme