İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş: 'Mutlu çocuk, mutlu şehir demektir'

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş başkanlığında eğitim öğretim yılına hazırlık toplantısı online olarak gerçekleştirildi.

Toplantıya; Kastamonu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mesut Şeker ve Serkan Demirkıran, Şube Müdürleri, İlçe Millî Eğitim Müdürleri katılım sağladı. 

Kastamonu İl Müdürü Gümüş, toplantıya 2023-2024 eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisiyle toplantı açılışını gerçekleştirdi.  Gümüş; Türkiye Yüzyılının inşasında bir ekip olarak çalışmaları gerektiğini, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilçe milli eğitim müdürlükleriyle her zaman destek olacaklarını ifade etti. Hasan Gümüş ayrıca; öğrencilerin güvenli ortamlarda eğitim görmeleri, akademik başarılarının yanında sosyal kültürel alanda kendilerini geliştirebilmeleri için 2023/28 Sayılı genelgede belirtilen hususların eksiksiz uygulanması gerektiği, uygulamada yaşanılan sorunların yerinde çözülememesi durumunda destek olunacağını belirtti.

“OKULLARIN KALBİ BAHÇELERDİR”

Öğrencilerin bulundukları yerlerdeki tarihî, kültürel ve turistik özellikleri tanımaları için sosyal ve kültürel geziler düzenlenmesini önemsediklerini, yaşadıkları şehri iyi tanıyan öğrencilerin aynı zamanda şehrin tanıtımında turizm elçisi olacaklarını ifade eden İl Müdürü Gümüş, bu öğrencilerin geçmişle gelecek arasında bir köprü olacaklarını vurguladı. “Şehirlerin kalbi meydanlardır, okulların kalbi de bahçelerdir” sözü ile okul bahçelerinin bakımlı ve temiz olması, geleneksel oyun çizgileriyle boyanması, bu bahçelerde gelenek ve kültürümüzden beslenen yüz yüze oyunların oynanmasının teşvik edilmesiyle çocuklar için dijital ortamlardan uzak, fiziksel ortamda etkinlikler yapabilecekleri alanlar oluşacağını ifade etti. Dijital bağımlılıkla mücadele konusunda okul müdürlüklerince eğitim faaliyetlerinin planlanmasının önemine değinen İl Müdürü Gümüş, sınıflarda cep telefonu ve bu tür cihazların bulundurulmamasına yönelik önlemler alınmasının öğrencilerin derse ve faaliyetlere ilgisini artıracağını ifade etti. Öğrencilerin yüz yıllık, bin yıllık hedefleri olan bireyler olarak yetişmesinde öğretmenlerin önemine değinen İl Müdürü Gümüş; “Mutlu öğretmen; mutlu çocuk, mutlu veli, mutlu okul, mutlu şehir demektir” dedi. 

Gümüş son olarak, göreve yeni başlayan öğretmenlere gerekli rehberliğin yapılması, ilçelerde karşılaşabilecekleri sorunların çözümünde yardımcı olunması gerektiğini belirtti. 

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme