İsmail Erim Köseoğlu: 'Besicimiz Hiçbir Zaman Zarar Etmeyecek'

Kastamonu'da bulunan Küresel Et Kombinası ve Et ve Süt Kurumu arasında 'Kesim Hizmeti Alım Sözleşmesi' imzalandı.

Hayvancılıkta düzenleyici ve regülatör görevi yapan Et ve Süt Kurumu artık Kastamonu'da besicilerin garantili limanı olacak. Anlaşma sayesinde, hayvan kesimi yaptırmak isteyen besiciler Kastamonu'da kesim işlemini gerçekleştirmek için başka illere gitmeyecek.

Küresel Et Kombinası’nda yapılan sözleşme toplantısına Ak Parti Milletvekili Fatma Serap Ekmekci, Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu ve yardımcıları, Et ve Süt Kurumu Sincan Et Kombinası Müdürü İsmail Erim Köseoğlu ve yardımcıları, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Gök, Küresel Et Kombinası tesisi sahibi Bülent Çetin, Tesis Müdürü Kadir Özdemir ve besiciler katıldı.

‘Besicilerimizin Bize İhtiyaçları Olduğu Zaman Ankara’ya Gitmeyecekler’

Et ve Süt Kurumu Sincan Et Kombinası Müdürü İsmail Erim Köseoğlu, yaptığı konuşmada; “Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü olarak Türkiye çapında 15 kombineyle hizmet veriyoruz. Dolayısıyla 81 ile hizmet etmek adına Bölge Müdürlüğü şeklinde çalışıyoruz. Kastamonu da Sincan Kombina Müdürlüğü alanında yer alıyor. Besicilerimiz Et ve Süt Kurumu’na ihtiyaç duyduğunda bize müracaat ediyor. Biz şu an işletme onay belgesi olan bu kesimhanede hizmet satın alma usulüyle sözleşme imzalamaya geldik. Artık besicilerimizin bize ihtiyaçları olduğu zaman artık bu hizmeti Ankara’da değil burada vereceğiz. Canlı hayvanlarını Ankara’ya taşımak zorunda kalmayacaklar, hemen buraya getirecekler ve hayvanları bizim usullerimize göre keseceğiz. Burası bir nevi Et ve Süt Kurumu’nun bir kesimhanesi” diye konuştu.

‘Garantör Olarak Hazırız’

Ödemelerinin peşin olduğunu aktaran Köseoğlu; “Hayvanlar kesiliyor, ertesi gün taşınıyor. İlk hafta içinde ödemeler alınıyor. Bizim kesimimiz zaten yüzde 3 firesi olmayan bir kesim. Dolayısıyla yaptığımız işlem zaten otomatikman yüzde 6-7 oranında bir artıyla başlıyor. Bizim şu an sözleşmeli kesim fiyatımız 215 lira, piyasa fiyatları şu an 235 lira. Biz piyasanın biraz altıdayız. Niye? Çünkü piyasayı şu an serbest bıraktık. Ama 2018-2019 yıllarını hatırlarsanız, Kastamonu besicimiz bura gibi sözleşmeli kesimhanemiz olan Aytaç’a kadar 160 kilometre canlı hayvanlarını taşımak zorunda kalmışlardı. 160 kilometrede bu hayvan yüzde 8 fire verir ve oraya taşımak zorunda kalmışlardı. Biz artık burada kestiğimiz zaman hayvanımıza yüzde 8 fireden, yüzde 6-7 kesim tekniğinden artı bir kazanç sağlamış olacağız. Bununla birlikte şu an 215 lira Türkiye’deki garantör dediğimiz fiyat. Yani besici maliyetlerinin biraz daha üstünde olan fiyat. 215 lira bizim besicimizin zarar etmeyeceği bir fiyat. Şu an besicimizin bize ihtiyacı yok. Arz talep dengesi piyasayla sağlanabiliyor ama besicimiz malına sunduğunda bunu alamayacak etçiler olmaması durumunda biz zaten garanti olarak Türkiye çapında bu hizmeti veriyoruz ve artık burada da veriyoruz. Piyasanın 180 liraya düştüğünü düşünelim, bizim fiyatımız halen 215 lira kalacak. Hatta senede iki kere bir hesaplama yapılıyor ve ek bir zam daha koyuluyor. Yani besicimiz hiçbir zaman zarar etmeyecek. Kurbanda satılmayan hayvanları ‘Et ve Süt Kurumu alacak’ diye haber yapılıyor ya onu burada alacağız işte, Ankara’ya taşımayacaksınız. İleride inşallah besiciler buraya aşina olduğunda bir Kastamonulu olarak bununla gurur duyacağım o zaman. Bu sektör dalgalı bir sektör. Et krizi yaşandığında besicimizin elinde hayvan kaldığında göreceğiz bunu. Yıl başında bu fiyat güncellenir. Çünkü altı ayda bir yem fiyatlarına göre maliyet hesabı yapıyoruz. Hiçbir şekilde biz besiciyi mağdur etmeyecek fiyatlarla garantör olarak hazırız burada” dedi.

‘Kastamonu’muza Hayırlı Olsun’

Yerli hayvana ve ithal hayvana farklı fiyatlar uyguladıklarını aktaran Köseoğlu; “Yerli hayvanlara biraz daha destek veriyoruz üretimi artırmak için. İleride hem garantör hem de alıcı olacağız. Kastamonu besicimiz Et ve Süt Kurumu’na hayvan kestirmek istediğinde artık hayvanını canlı olarak araçlarla Ankara’ya götürmesi gerekmeyecek. Et ve Süt Kurumu besicimizin kesimlik hayvanını Kastamonu’da Sözleşmeli kesimhanesinde kesebilecek. Besicimizin kazancı daha da artacak. Kastamonu’muza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

‘Besicilerimizin Kazancı Artacak’

AK Parti Milletvekili Fatma Serap Ekmekci ise Et ve Süt Kurumu’nun ilimizde kesim yapmasından mutluluk duyduklarını dile getirerek; “İlimizde hayvancılığın geliştirilmesi ve kırsal ekonomi payının artırılması için kamu kurumları ve meslek odaları ile iş birliği içinde çalışıyoruz. Kastamonulu besicilerimiz Et ve Süt Kurumu’na kesim yaptırmak için hayvanını canlı olarak Ankara’ya ya da Çankırı’ya götürüyordu. Et ve Süt Kurumu Sincan Kombina Müdürlüğü, Et ve Süt Kurumu’nun temsilen şehrimizde Kastamonu Küresel Et Kombinası ile ‘Kesim Hizmet Sözleşmesi’ imzaladı. Et ve Süt Kurumu hayvancılıkta düzenleyici ve regülatör göreviyle ilimizde doğrudan hizmet verecek. Bu sayede besicilerimizin kazancı daha da artacak” dedi.

Konuşmaların ardından il protokolü tesiste incelemelerde bulunuldu.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme